Հասարակություն 18:57 27/10/2020 Հայաստան
Կառավարության նախաձեռնությամբ մեկնարկել է ԱԺ արտահերթ նիստը, որում քննարկվում է   «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի» մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ՊՆ նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը ներկայացնելով նախագիծը նշեց․
«Օրենքի նախագծով նախատեսվում է «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի» մասին օրենքում  կարգավորել ռազմական դրության ընթացքում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց գույքի օգտագորման անհրաժեշտություն առաջանալու պարագայում այդ գույքն օգտագործելու պայմանները։ Մասնավորապես, գույքի օգտագործման ընթացքում վնաս հասցնելու պարագայում համապատասխան կարգավորումները»։
Բալայանը նաև հստակեցրեց՝ գույքը վերցնելիս որոշակի արձանագրություն է կազմվում, որևէ վնասի դեպքում էլ փոխհատուցում է նախատեսված։
Մեկ այլ նախագծերի փաթեթով էլ սահմանվում է «Աշխարհազոր» եզրույթը՝ որպես ՀՀ վրա զինված հարձակման և դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում ՀՀ զինված պաշտպանության կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցության համակարգ։
«Առաջարկվող կարգավորումների համաձայն՝ «Աշխարհազորը» գործելու է տարածքային սկզբունքով և, ըստ ՀՀ վարչատարածքային բաժանման, պայմանականորեն բաղկացած է լինելու զորամիավորումներից, բրիգադներից, գումարտակներից։
Աշխարհազորի ընդհանուր ղեկավարումն իրականացվելու է ԶՈւ շտաբի պետի կողմից աշխարհազորային շտաբի միջոցով։ Աշխարհազորային զորամիավորման ղեկավար է հանդիսանալու ՏԻՄ ղեկավարի տեղակալը, իսկ Երևանում՝ քաղաքապետի տեղակալը»,- ասաց Տիգրան Բալայանը։
Փոխնախարարը հստակեցրեց՝ «Աշխարհազորը» բացառապես կամավորական սկզբունքով է և այն քաղաքացիների համար է, որոնք համապատասխան զինվորական պարտավորություն չունեն։
ԱԺ արտահերթ նիստում վերոգրյալ օրենքի նախագծերն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեցին 71 կողմ, 0 դեմ ձայների համամասնությամբ։

Политика 20:44 27/10/2020 Армения
По инициативе правительства сегодня в 18:30 стартовало внеочередное заседание Национального Собрания Армении, на котором обсуждается необходимость внесения изменений в Закон РА «О правовом режиме военного положения».
Заместитель Министра обороны Армении Габриел Балаян, представляя проект закона, отметил:
«По законопроекту предусматривается урегулировать в законе “О правовом режиме военного положения” условия использования имущества физических и юридических лиц в случае возникновения необходимости использования этого имущества в период военного положения.
В частности, соответствующие регулировки в случае нанесения ущерба во время использования».
Г. Балаян уточнил также, при взятии имущества составляется определенный протокол, в случае повреждения имущества предусмотрена компенсация.
По другому пакету законопроектов предполагается уточнение термина «ополчение», в качестве системы вооруженной обороны Армении по добровольному принципу с участием граждан во время военного нападения, наличия непосредственной угрозы нападения или в ходе боевых действий.
«Согласно предлагаемым регулировкам, “ополчение” будет действовать по территориальному принципу и, согласно административно-территориальному делению, будет состоять из войсковых соединений, бригад, батальонов.
Общее командование ополчением будет осуществляться начальником Генштаба ВС посредством штаба ополчения. Руководителем воинского объединения ополчения будет являться заместитель руководителя органов местного самоуправления, а в Ереване – заместитель мэра», – отметил Т. Балаян.
Замминистра уточнил, что ополчение основано исключительно на принципе добровольности и для тех граждан, у которых нет соответствующих воинских обязанностей.
Вышеуказанные проекты законов были приняты на внеочередном заседании НС в первом чтении соотношением голосов: 71 «за» и 0 «против».