Քաղաքական 22:30 30/10/2020 Հայաստան
Հարավային ուղղությամբ մեր ԶՈւ-ն ունի որոշակի դիրքային առավելություններ, բայց մարտերը շարունակվել են. ՊՆ ներկայացուցիչ
«Այսօր վաղ առավոտյան, ավելի վաղ քան երբևէ, սովորաբար լինում է, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն հարձակում է ձեռնարկել մի քանի ուղղություններով»,- Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ճեպազրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ նախ հյուսիսային ուղղությամբ ոչ երկարատև հրետանային պատրաստությունից հետո հետևակային ուժերով փորձել են գրոհել մի քանի դիրքերի ուղղությամբ, բայց անմիջապես կոտորվել են, կրել են լուրջ կորուստներ ու հետ են շպրտվել՝ դաշտում թողնելով զգալի թվով դիակներ։
Ա. Հովհաննիսյանի խոսքով, ամբողջ օրը մարտերը շարունակվել են նաև հարավային ուղղությամբ՝ Արաքս գետից հյուսիս, մի քանի բարձունքների ուղղությամբ։
«Մեզ Զինված ուժերն ունեն որոշակի դիրքային առավելություններ, բայց մարտերը շարունակվել են, հստակ որևէ բան այս ուղղությամբ նշել այժմ չեմ կարող»,- ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Նա հայտնեց, որ կենտրոնական ուղղությամբ ընթացել են երկու առանձին պրոցեսներ. Մարտունի, Ճարտար ողղությամբ ամբողջ օրը փորձել են ռազմաճակատը  ճեղքել բավականին ինտեսնիվ մարտական գործողություններով, հիմնականում ոչ զրահատեխնիկայի կիրառությամբ, գրոհիչ խմբավորումներով, հրետանու բավականին խիտ կրակի ներքո։
«Մեր Զինված ուժերը չեն ընկրկել, այս պահին որևէ դիրքային փոփոխություն այս ուղղությամբ չկան, բայց մարտերը համառ են»,- նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ըստ նրա, նույն ժամանակ նախկինում նշված գյուղերի ուղղությամբ՝ Շուշիի մերձակա անտառային գյուղերի, Կարմիր Շուկայից դեպի արևմուտք մի քանի գյուղերի ուղղությամբ  գիշերը մարտական գործողությունների ընթացքում դիվերսիոն ահաբեկչական խառը հրոսակախմբերի դեմ պայքարում հայկական կողմը լավ ցուցանիշներ է ապահովել, զգալի խմբեր են չեզոքացվել, ռազմաբազա է չեզոքացվել, բայց այս ուղղությամբ մարտերը շարունակվում են, որովհետև փոքր խմբավորումները մեկ այս անտառում, մեկ մյուսում, մեկ այս բնակավայրում, մեկ մյուսում հայտնվում են, կորում են, նահանջում են, նորից են փորձում, նորից են գալիս և այլն։
«Մեր ունեցած հավաստի տվյալների համաձայն, ահաբեկչական հրոսակախմբերը Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից օգտագործվում են որպես թնդանոթի միս, որպես ականադաշտերը հաղթահարելու կենդանի, որպես առաջին շարքի մեր բնագծերը, պատնեշները հաղթահարելու միջոց»,- ասաց Ա. Հովհաննիսյանը։
Նա հայտնեց, որ այս պահին էլ շարունակվում են մարտական գործողությունները։
«Պատերազմն իր սաստկությունը մի փոքր կորցրել է, բայց եթե առանձին տեղերում բախումներ լինում են, լինում են նույն հրետանու, օդուժի և այլ միջոցների կիրառությամբ, քիչ է կիրառվում  զրահատեխնիկա, որովհետև մեր հրետանային և հակատանկային միջոցները,  ըստ էության, կարելի է ասել շարժվող ամեն մի խոշոր թիրախ անմիջապես ոչնչացնում են»,- ասաց Ա. Հովհաննիսյանը։

Политика 23:21 30/10/2020 Армения
Представитель МО: В южном направлении армянские ВС зафиксировали позиционные преимущества, но бои продолжаются
«Сегодня рано утром, раньше, чем обычно, ВС Азербайджана предприняли атаку по нескольким направлениям», – заявил в ходе брифинга в Армянском едином информационном центре представитель Министерства здравоохранения Армении Арцрун Ованнисян.
Он отметил, что сначала в северном направлении после непродолжительной артиллерийской подготовки, пехотные силы попытались атаковать в направлении нескольких позиций, но сразу же были сломлены, понесли серьезные потери и были отброшены назад, оставив на поле боя большое число жертв.
По словам А. Ованнисяна, бои продолжались на протяжении всего дня также в южном направлении – к северу от реки Аракс, в направлении нескольких высот.
«Наши Вооруженные силы зафиксировали определенные позиционные успехи, но бои продолжились, ничего определенного в этом направлении сейчас сказать не могу», – отметил представитель МО.
Он сообщил, что в центральном направлении велись два отдельных процесса: они попытались прорвать фронт в направлении села Чартар Мартуниского района довольно интенсивными действиями, в основном без применения бронетехники, атакующими группами и под артиллерийским огнем.
«Наши ВС не отступили, в данный момент нет никаких позиционных изменений в данном направлении, но бои носят упорный характер», – отметил А. Ованнисян.
По его словам, параллельно с этим в направлении сел и лесов близ Шуши и к западу от Кармир Шука – ночью в ходе боевых действий в борьбе с диверсионными террористическими группами армянская сторона зафиксировала хорошие показатели, уничтожены значительные группы, ликвидирована военная база, но в этом направлении бои продолжаются, поскольку небольшие группировки появляются то в одном лесу, то в другом, то в одном населенном пункте, то в другом, затем теряются, отступают, предпринимают новые попытки и так далее.
«Согласно имеющимся у нас достоверным данным, террористические группировки используются Вооруженными силами Азербайджана в качестве пушечного мяса, для прорыва минных полей, средства преодоления передней линии рубежа обороны наших войск», – подчеркнул А. Ованнисян.
Он сообщил, что и в данный момент продолжаются боевые действия.
«Война немного потеряла свою интенсивность, но, если в отдельных местах происходят столкновения, то это происходит с применением артиллерии, авиации и других средств, мало применяется бронетехника, поскольку наши артиллерийские и противотанковые средства, по сути, можно сказать уничтожают каждую движущуюся мишень», – отметил А. Ованнисян.