Հասարակություն 19:00 30/10/2020 Տարածաշրջան
Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է առնվազն 4, վիրավորվել 120 մարդ, 2 տասնյակից ավելի շենքեր էլ փլուզվել են: Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստին»՝ հղում անելով  Թուրքիայի արտակարգ իրավիճակների և աղետների կառավարման գործակալությանը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ հզոր երկրաշարժ է տեղի  ունեցել Թուրքիայի Էգեյան ծովի ափին, Հունաստանի Սամոս կղզուց հյուսիս, հայտնում է BBC-ն։
7 բալ ուժգնությամբ ցնցումը, որը գտնվում է Իզմիր նահանգի արևմտյան ափից մոտ 17 կմ հեռավորության վրա, զգացվել է մինչև Աթենք և Ստամբուլ:

Society 20:49 30/10/2020 Region
A strong earthquake struck Friday in the Aegean Sea between the Turkish coast and the Greek island of Samos, collapsing buildings in the city of Izmir in western Turkey, and officials said at least six people were killed and scores were injured, The Associated Press reported.
A small tsunami struck the Seferisar district of Izmir, said Haluk Ozener, director of the Istanbul-based Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute. At least four people were slightly injured on Samos, where a tsunami warning was issued.
Six people were killed in Izmir, Turkey’s third-largest city, including one who drowned, and 202 were injured, according to Turkey’s Disaster and Emergency Management Presidency.