Քաղաքական 22:15 31/10/2020 Հայաստան
«Այսօր ամբողջ օրը՝ վաղ առավոտից, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն ահաբեկչական խմբավորումների հետ միասին ռազմաճակատի գրեթե ողջ երկայնքով շարունակել են հարձակողական գործողությունները»,- Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում կայացած  ճեպազրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ մարտերի ինտենսիվությունը շատ բարձր չի եղել, սակայն որոշ օջախային ուղղություններում, առանձին ուղղություններում ընթացել են ինտենսիվ հարձակվողական գործողություններ:
Ա. Հովհաննիսյանի խոսքով, մասնավորապես, կենտրոնական ուղղությամբ մեկ-երկու դիրքերի վրա նետելով մեծաքանակ հետևականային և այլ ուժեր, զրահատեխնիկա,  օգտագործելով հրետանի, ընդ որում՝ միաժամանակ, հրետակոծելով Մարտունի քաղաքը,  Ադրբեջանի ԶՈւ-ին հաջողվել է ունենալ որոշակի առաջխաղացում, որոշակի դիրքային փոփոխություններ։
«Դրան հակառակ  հարավային և հարավ-արևելյան ուղղություններում ընթացող առանձին օջախային մարտերում մեր Զինված ուժերը կարողացել են հակառակորդից հետ վերցնել որոշակի դիրքեր, ապահովել որոշակի առաջխաղացում»,- ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Նա նշեց, որ ընդհանուր առմամբ, այս պահի դրությամբ էլ մարտերը շարունակվում են. «Մեծ ինտենսիվություն չունեն, սակայն սակայն զորատեսակային և զինատեսակային առումով կիրառվում են բավականին շատ զենքեր և զինատեսակներ»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ո՞ր դեպքում կարող է հրադադարը հաստատվել,  նա պատասխանեց. «Կուզենայի առաջին հերթին ֆիքսել մի բան, որ ինչ էլ բանակցեն, ինչ էլ պայմանավորվեն, մինչև չլինեն վերիֆիկացիայի լիարժեք մեխանիզմներ, որոնց վերաբերյալ հարցադրումներ և առաջարկներ մեր ԶՈւ-ն սեղմ ժամկետում մշակում են, որևէ լիարժեք հրադադար լինել չի կարող»։
Ըստ նրա, շատ առարկայական է, որ նշվեն, ունենան այն մեխանիզմները, որոնցով հնարավոր է վերահսկել հրադադարը և տեսնել խախտողին, ինչու չէ, նաև ի սկզբանե ֆիքսել, որ պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը, որ ագրեսիան սկսել է Ադրբեջանը:
«Մի ամիս և մի քանի օր արդեն շարունակվում է պատերազմը, կարծես բոլորի ուշադրությունից դուրս է մնացել, թե ինչպես սկսվեց այս պատերազմը, և սա շատ կարևոր է ֆիքսել»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը։
Հարցին՝ կարո՞ղ եք մանրամասներ ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից ֆոսֆորային զենքի կիրառման վերաբերյալ, արդյո՞ք կան տուծաժներ, նա պատասխանեց. «Ինչպես ՊԲ-ն արդեն հայտնել է, ուսումնասիրվում են ֆոսֆորային զինատեսակների կիրառության դեպքերը և հետևանքները: Դրանք ամբողջացնելու պարագայում մենք կներկայացնենք:
Սակայն, օգտվելով առիթից, կուզենայի նորից փաստել, որ նախ այսօր առավոտյան Ստեփանակերտ քաղաքի ուղղությամբ, օրվա ընթացքում Մարտունի քաղաքի ուղղությամբ, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կիրառել են հրետանային և հրթիռային միջոցներ, ավիացիա խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելու համար: Ուզում եմ բոլորի ուշադրությունը հրավիրել այս փաստի վրա և, քանի որ մեզ տեսնում է նաև աշխարհը, ֆիքսել, որ Ադրբեջանը ընտրովի, շատ հաճախ գերճշգրիտ զինատեսակներից հարվածներ է հասցնում խաղաղ բնակչությանը»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հայտարարությանը, թե Հայաստանում գտնվողը ահաբեկիչ չէ, այլ բեմադրություն է, Ա. Հովհաննիսյանն ասաց. «Զարմանալի կլիներ, որ այլ բան հայտնեին Ադրբեջանում։
Ես նշել եմ, որ պարոն Հաջիևին հետաքրքիր անակնկալներ են սպասվում ոչ միայն այս ահաբեկչի կապակցությամբ: Թե այս ահաբեկչի, թե այլ ահաբեկիչների առկայության, օգտագործման, և մարտավարությունը, թե ինչպես են ահաբեկիչներին կիրառում, որտեղ են կիրառում, ինչ խնդիր են լուծում, ինչպես են եկել, հասել Ադրբեջան, այդ ամենի առնչությամբ բավականին հետաքրքիր անակնկալներ են սպասվում պարոն Հաջիևեին և ադրբեջանցիներին»։

Политика 22:34 31/10/2020 Армения
«Сегодня весь день – с раннего утра, Вооруженные силы Азербайджана вместе с террористическими группировками почти по всей линии фронта продолжили наступательные действия», – заявил в ходе брифинга в Армянском едином информационном центре представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Он отметил, что бои велись не столь интенсивно, однако, по некоторым локальным направлениям, отдельным направлениям, велись интенсивные наступательные действия.
По словам А. Ованнисяна, в частности, в центральном направлении, перебросив большое количество пехотных и других сил, бронетехники на одну-две позиции, используя артиллерию, причем, одновременно обстреливая город Мартуни, Вооруженным силам Азербайджана удалось добиться определенного продвижения, некоторых позиционных изменений.
«В отдельных, локальных боях на южном и юго-восточном направлениях наши Вооруженные силы смогли взять определенные позиции у противника, обеспечить определенное продвижение», – пояснил представитель МО.
Он отметил, что в целом по положению на данный момент бои продолжаются: «Без большой интенсивности, но применяется довольно много видов вооружения.
Что касается вопроса, в каком случае удастся достигнуть режим прекращения огня, он ответил:
«Хотел бы, в первую очередь, зафиксировать кое-что, о чем бы не договаривались, о чем бы не договаривались, пока не будет полноценных верификационных механизмов, по которым наши Вооруженные силы разрабатывают вопросы и предложения, не может быть полного прекращения огня».
По его словам, крайне важно, чтобы были такие механизмы, с помощью которых возможно контролировать режим прекращения огня, увидеть нарушителя, с самого начала зафиксировать, что агрессию и войну развязал Азербайджан.
«Война продолжается уже месяц и несколько дней, кажется, все упустили из виду, как началась эта война, и это крайне важно зафиксировать», – отметил А. Ованнисян.
На вопрос, может ли он подробно представить информацию касательно применения Азербайджаном фосфорного оружия, есть ли вследствие этого пострадавшие, он ответил: «Как уже заявила Армия обороны Арцаха, изучаются случаи применения фосфорного оружия и последствия. После их обобщения мы представим.
Однако, пользуясь случаем, хотел бы вновь констатировать, что сегодня утром в направлении города Степанакерт, в течение дня – в направлении города Мартуни, ВС Азербайджана применили артиллерийские и ракетные средства, авиацию для нанесения ударов по мирному населению. Хочу обратить внимание всех на данный факт и, поскольку на нас смотрит также мир, зафиксировать, что Азербайджан выборочно, зачастую наносит удары по мирным населенным пунктам из сверхточного вооружения».
Обратившись к звучащим в Азербайджане заявлениям, что находящийся в Армении военнопленный – не террорист, якобы это всего лишь постановка, А. Ованнисян сказал: «Было бы удивительно, если бы в Азербайджане заявили о другом.
Я уже отмечал, что г-на Гаджиева ждут еще большие качественные и количественные сюрпризы, не только в связи с террористом. Наличие, использование как этого, так и других террористов, и тактика, где их используют, какие задачи они решают, как они прибыли в Азербайджан, в связи с этим г-на Гаджиева и азербайджанцев ждут довольно интересные сюрпризы».