Իրավունք 13:12 04/11/2020 Արցախ
«Արցախի խաղաղ բնակավայրերի ու բնակիչների վրա Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումների մի մասն իրականացվել է կասետային զինամթերքներով»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Նա մանրամասնեց, դրանք մարդասիրական միջազգային իրավունքով ու սովորութային իրավունքով արգելված զինատեսակ են՝ հատկապես քաղաքացիական օբյեկտների շրջակայքում կիրառելու առումով, քանի որ ունի ազդեցության բավականին լայն շրջանակ։
«Քաղաքացիների զգալի մասը վիրավորվել ու զոհվել է կասետային զինատեսակների կիրառման հետևանքով»,- ասաց նա։
Բեգլարյանի հրապարակած տվյալների համաձայն, պատերազմի ընթացքում առնվազն 46 քաղաքացիական անձ է զոհվել, 144-ը՝ վիրավորվել:
«Այն բնակավայրերում, որտեղ մուտք են գործել ադրբեջանական զինված ուժերը կամ դիվերսիոն խմբերը, չենք կարողացել մինչև վերջ պարզել տվյալները, քանի որ ռազմական գործողություններ են ընթանում։ Այս դեպքերը դեռևս արձանագրված չեն, հաշվարկված չեն նշված վիճակագրության մեջ»,- ասաց Բեգլարյանը։
Նախնական ու համեստ հաշվարկներով, Ադրբեջանի կողմից հրթիռակոծության, ռմբակոծության հետևանքով վնասվել է ավելի քան 13.800 անշարժ մասնավոր գույք՝ հիմնականում բնակարններ ու տներ, ավելի քան 3100 ենթակառուցվածքներ՝ հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ, այդ թվում՝ էլեկտրակայաններ, ջրամատակարարման ու գազամատակարարման խողովակներ, կամուրջներ, դպրոցներ, եկեղեցին, մանկապարտեզներ, մշակութային օջախներ և այլն, վնասվել է առնվազն 2100 մեքենա կամ շարժական գույք։
ՄԻՊ-ն ասաց, Արցախի կրթության և գիտության նախարարությունից ցանկ է ստացել, ըստ որի, նոյեմբերի 2-ի դրությամբ վնասվել է 61 դպրոց՝ այսինքն՝ Արցախի դպրոցների 27-28 տոկոսը, 10 մանկապարտեզ։
Արցախի օմբուդսմենն ընդգծեց՝ Ադրբեջանի կողմից թիրախավորվում են նաև հումանիտար աշխատանքներ իրականացնող մարմինները, դրանց շենքերն ու աշխատակիցները, որոնք գտնվում են մարդասիրական միջազգային իրավունքի հատուկ պաշտպանության ներքո։
«Ի հեճուկս դրա, պատերազմի հենց առաջին օրից Ադրբեջանը թիրախավորում է այս օբյեկտները։ Վերջին օրերին ևս նման դեպքեր գրանցվել են, վերջին վառ օրինակը երեկ Ստեփանակերտի մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնի հարակից հատվածում հրթիռակոծության դեպքն է, բավականին ցցուն օրինակ է, հոկտեմբերի 27-ին ծանր ու գերճշգրիտ հրթիռով ծննդատան թիրախավորումը»,- ասաց Բեգլարյանը։
Նա նաև հիշեցրեց, Ասկերանում նոյեմբերի մեկին էլ անօդաչու թռչող սարքի կողմից թիրախավորվել է հրշեջ մեքենա, որն այդ պահին խմելու ջուր էր տեղափոխում գյուղերում ապրող բնակիչների համար։

Право 13:46 04/11/2020 Регион
«Часть атак азербайджанских вооруженных сил на мирные населенные пункты и жителей Арцаха была осуществлена с применением кассетных боеприпасов», – заявил сегодня на пресс-конференции омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян.
Он обратил внимание на то, что это оружие, запрещенное международным гуманитарным правом и обычным правом, особенно с точки зрения его использования вблизи гражданских объектов, поскольку у этого оружия довольно широкий радиус воздействия.
«Большинство мирных жителей в Арцахе были ранены и погибли в результате применения ВС Азербайджана кассетных боеприпасов», – сказал А.Бегларян.
Согласно представленным омбудсменом Арцаха данным, в ходе войны в республике погибли не менее 46 мирных жителей, еще 144 были ранены.
«В населенных пунктах, куда вошли азербайджанские вооруженные силы или диверсионные группы противника, мы не смогли до конца выяснить данные, так как военные действия продолжаются. Эти случаи еще не зарегистрированы, они не учтены в приведенной статистике», – пояснил Бегларян.
По предварительным и скромным оценкам, в результате ракетных обстрелов и бомбардировок со стороны Азербайджана было повреждено более 13 800 единиц частной недвижимости, в основном квартиры и дома, более 3100 объектов инфраструктуры – общественных и промышленных объектов, включая электростанции, водопроводы и газопроводы, мосты, школы, церковь, детские сады, культурные центры и т. д., повреждено не менее 2100 автомобилей или движимого имущества.
Омбудсмен сообщил, что получил список из Министерства образования и науки Арцаха, согласно которому, по положению на 2 ноября, повреждена 61 школа, то есть 27-28% школ Арцаха, 10 детских садов.
Бегларян подчеркнул, что Азербайджан наносит удары и по осуществляющим  гуманитарные работы органам, их зданиям и сотрудникам, которые находятся под особой защитой международного гуманитарного права.
«Вопреки этому, с самого первого дня войны Азербайджан целится по этим объектам. Такие случаи зарегистрированы и в последние дни. Последний яркий пример – вчерашний ракетный обстрел участка возле степанакертского центра охраны здоровья матери и ребенка. Довольно ярким примером является нанесенный Азербайджаном 27 октября сверхточной ракетой удар по роддому в Степанакерте», – перечислил омбудсмен Арцаха.
Он напомнил также, что 1 ноября в Аскеране азербайджанский беспилотник нанес удар по пожарной машине, который на тот момент перевозил питьевую воду для жителей сел.