Իրավունք 17:24 06/11/2020 Հայաստան
ՄԻՊ-ը ՀՀ-ում Շվեդիայի դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի դաժանությունները՝ ապացույցներով
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ գրասենյակը։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է փաստեր խաղաղ բնակիչների նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի վայրագությունների ու դաժանությունների, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ արգելված կասետային ու քիմիական էլեմենտներ պարունակող զինատեսակների կիրառության, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների զանգվածային ավերածությունների վերաբերյալ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ընդգծել է, որ ադրբեջանական չտարբերակված հարձակումներն Արցախի ու Հայաստանի բնակչության նկատմամբ շարունակվում են ուղեկցվել էթնիկ հայերի նկատմամբ մեծ ծավալի ատելության խոսքով։ Այդ ատելությունն այն աստիճանի բարձր է, որ դրսևորվում է վայրագություններով ու խոշտանգումներով, դաժան վերաբերմունքով: Այնուհետև, այդ ամեն ինչը հրապարակվում է հատուկ նպատակով ադրբեջանական սոցիալական մեդիայում՝ արժանանալով հանրային գովեստի ու հայասպանության խրախուսանքի:
Հանդիպման մասնակիցները ընդգծել են մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համագործակցության կարևորությունը և ձեռք են բերել համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ:

Право 19:58 06/11/2020 Армения
Татоян представил послу Швеции доказательства зверств ВС Азербайджана против мирного населения Арцаха
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян принял сегодня чрезвычайного и полномочного посла Королевства Швеции в Армении Патрика Свенсона. Подробности представляют из офиса омбудсмена Армении.
Во время встречи Омбудсмен представил факты зверств и злодеяний азербайджанских вооруженных сил против мирного армянскогонаселения, включая использование запрещенных видов оружия - кассетных бомб и содержащих запрещенные химические элементы, а также доказательства о массовых разрушениях гражданских инфраструктур.
Омбудсмен подчеркнул, что неизбирательные азербайджанские нападения на население Арцаха (НКР) и Армении продолжают сопровождаться взвинченной риторикой ненависти по отношению к этническим армянам.
Уровень этой ненависти настолько высок, что принимает формы зверств, пыток и жестокого обращения. Впоследствии все это с особой целью публикуется в социальных сетях, удостаиваясь публичных восхвалений и поощрений за убийства армян.
Участники встречи подчеркнули значение сотрудничества в области защиты прав человека и достигли новых договоренностей о сотрудничестве.