Հասարակություն 09:47 07/11/2020 Արցախ
11-ամյա Աշոտը մեքենայով 4 մեծահասակի և 9 երեխայի կրակոցների տակով Արցախից հասցրել է Հայաստանի սահմանագոտի
11-ամյա Աշոտը սեպտեմբերի 27-ին՝ Արցախում պատերազմը սկսվելու առաջին ժամերից հետո 4 մեծահասակի և 9 երեխայի զինավանից մեքենայով հասցրել է մինչև Հայաստանի հետ սահմանագոտի։
«Զինուժ» մեդիային Աշոտի մայրը՝ տիկին Զմրուխտը պատմում է, որ կրակոցները լսելուց հետո  զանգել է սահմանին կռվող ամուսնուն, ով ասել է՝ Աշոտին ասա թող ավտոն քշի, դուրս եկեք, շատ արագ։
Տիկին Զմրուխտը հարևաններին է տեղեկացրել, օգնել է, որ իջնեն և մեքենայով միասին շարժվել են դեպի Հայաստան։
11-ամյա Աշոտին հայրը դեռ երեք տարի առաջ է մեքենա վարել սովորեցրել։
Մայրն ասում է. «Շատ ինքնավստահ էր քշում, ինքս էլ զարմացած եմ»։
Իսկ Աշոտը խոստովանում է. «Վախում էի թեթևի մեջ, որ կարող է կրակեն ավտոյին, քանի որ կրակոցի ձայները շատ մոտ էին, կարծես մեքենային էին կրակում»։

Society 12:38 07/11/2020 NKR
11-year-old Ashot managed to save his family and neighbors after driving them out of Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia hours after the start of the war in Artsakh on 27 September.
Ashot drove 4 adults and 9 children out when his father was on duty, Mrs. Zmrukht, the boy’s mother, told Zinuzh Media on Friday, adding it was her husband’s wish.
The boy’s father taught him how to drive a car back in 2017.
The mother says she was surprised by how confidently his son drove the car.
The 11-year-old boy admits he was a little bit afraid that their car could be hit by the Azerbaijani forces as the sounds of gunfire were very close.
“They kept telling me to be careful. As soon as they started firing, I was told to drive fast," Ashot said.