Հասարակություն 19:54 20/11/2020 Հայաստան
Ինչպես 44 օր ստել են, այսօր ևս ստում են, եթե այդ 62 ԱԹՍ-ները խոցել են, ո՞նց են դա հաշվարկել․ Մովսես Հակոբյան
«Արմնյուզին» տված հարցազրույցում  Արցախի հերոս, գեներալ-գնդապետ, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, Հայաստանի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետն նախկին գլխավոր ռազմական տեսուչ Մովսես Հակոբյանը անդրադառնալով ՊՆ տարածած հաղորդագրությանը՝ օրերս տեղի ունեցած ասուլիսի վերաբերյալ, ասաց, որ տարընթերցումներ են եղել, մասնավորապես․
«Ես ասել եմ, որ վարչապետը չի զանգել մեր ռազմավարական դաշնակցին եւ օգնություն խնդրել, դա ընկալեցին, որ չի զանգել առհասարակ: Ոչ, զանգել է, ամեն օր, օրը մի քանի անգամ, բայց մինչեւ ամսի 30-ը օգնություն չի խնդրել: Իսկ եթե ուզում եք ավելի մանրամասն, կարող եմ ասել, թե վարչապետն ինչ է պատասխանել, որ օգնություն չի խնդրել, բայց չեմ ասի»:
Անդրադառնալով  պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվության հրապարակմանը, որում նա մեղադրվում էր․ նշեց․
«ՊՆ-ի այդ հայտարարություն գրողը շատ երկար պետք է բանակում ծառայի, որ հասկանա, թե գաղտնին ոչ գաղտնիիից ինչով է տարբերվում: Մեկ օրինակ կարող եմ բերել. եթե մեր կառուցվածքն առկա է թուրքերի 887-րդ բրիգադի հետախուզական վաշտի հրամանատարի հեռախոսի մեջ, ապա ո՞րն է դրա գաղտնիությունը: Մեր ժողովրդի՞ց եք պահում գաղտնի: Մնացած մասով հարուցված է քրեական գործ, եթե կա գաղտնիություն, եւ ես բացել եմ ինչ-որ գաղտնի փաստաթղթեր, ապա պատրաստ եմ կրել պատասխանատվություն, որովհետեւ ես գտնում եմ, որ հայրենիքին ինձ համար ավելի թանկ է, քան որեւէ անձի ձերբակալելը կամ չձերբակալելը»։
Նա նշեց, որ ուղերձն ուղղված է այսօրվա իշխանավորին՝ շտկելու բացթողումները, որոնք եղել են։
Ի թիվս այլ հարցերի, Հակոբյանը պատասխանելով  նաև ԱԹՍ-ների խոցման մասին տեղեկեկություններին և  «ՍՈՒ 30»-ների անպիտան լինելու մասին նախկինում արված հայտարարությանը, ասաց․
«Ինչպես 44 օր ստել են, այսօր  ևս ստում են: Եթե կա, հարց համար մեկ, ինչո՞ւ չեն թռել: Եթե այդ 62 ԱԹՍ-ները խոցել են, ոնց են դա հաշվարկել, և ոնց է օդը եղել անպաշտպան: Կոնկրետ ովքեր են խփել և որտեղ են այդ ԱԹՍ-ները: Հիմա կասեն այն տարածքներում է, որոնք փոխանցեցինք  Ադրբեջանին  Օրինակ են բերում «Հերմես-900»-ը խփելը Տավուշի դեպքերի ժամանակ: Ցանկացած մարդ, որը հասկանում է «Հերմեսի» կիրառումից և  որտեղ, ինչ բարձրության վրա են խոցում, կհասկանա, որ «Հերմեսը» հայտնվել է այդ բարձրության վրա տեխնիկական անսարքության պատճառով: Չեմ ուզում մանրանալ՝ խփվել է, թե ընկել : Լսեք «Հերմես» արտադրող գործարանի տված հիմնվարումները, թե  «Հերմեսը» ոնց է կործանվել Տավուշում»,-հարցազրույցում ընդգծեց գեներալը:

Политика 20:54 20/11/2020
Мовсес Акопян: Как они лгали 44 дня, так и сегодня лгут, если эти 62 БПЛА были сбиты, как они это подсчитали?
В интервью телекомпании «Армньюз» Герой Арцаха, генерал-полковник, бывший командующий Армией обороны Арцаха, бывший начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении, бывший главный военный инспектор Мовсес Акопян ссылаясь на заявление, распространенное МО, относительно состоявшейся недавно пресс-конференции, сказал, что были допущены разночтения (недопонимания), в частности:
«Я сказал, что премьер-министр Никол Пашинян не позвонил нашему стратегическому союзнику и попросил о помощи, – они поняли, что он вообще не звонил. Нет, звонил, по несколько раз в день, но не просил о помощи до 30-го числа. А, если вам нужно поподробнее, – я могу сказать, что сказал премьер-министр о том, почему он не просил помощи, но я не скажу».
Обратившись к публикации сведений, составляющих государственную тайну, в которой его обвинили, он отметил:
«Человек от Минобороны, написавший это заявление, должен долго прослужить в армии, чтобы понять, чем секретное отличается от несекретного. Могу привести один пример – если наша структура есть в телефоне командира разведывательной роты 887-й турецкой бригады, то в чем ее секрет? Вы держите это в тайне от нашего народа? По остальной части возбуждено уголовное дело, если есть секретность, и я открыл какие-то секретные документы, то готов нести ответственность, потому что считаю, что Родина для меня дороже, чем задержание кого-либо».
Он отметил, что послание адресовано действующим властям для исправления допущенных упущений.
В числе других вопросов, М. Акопян, отвечая на информацию о том, что сбиты БПЛА, и на свое предыдущее заявление о непригодности «СУ 30», сказал:
«Как они лгали 44 дня, так и сегодня лгут. Если да, то первый вопрос – почему они не летали? Если эти 62 БПЛА были сбиты, как они это подсчитали, и как тогда воздушное пространство было незащищено? Кто именно их сбил, и где эти БПЛА? Теперь они скажут, – на территориях, которые мы передали Азербайджану.  Приводят пример, когда был сбит “Гермес-900” во время событий в Тавуше.
Любой, кто разбирается в использовании “Гермеса”, – где, и на какой высоте его сбивают, поймет, что “Гермес” появился на этой высоте из-за технической неисправности. Я не хочу вдаваться в подробности, был ли он сбит или просто упал. Послушайте, какие обоснования приводит завод, производящий “Гермес”, как потерпел крушение “Гермес” в Тавуше», – подчеркнул генерал в интервью.