Քաղաքական 13:12 21/11/2020 Հայաստան
Բեքարյան. Արդյո՞ք ապագայի այդ երիտասարդն ունենալու է որևէ ցանկություն՝ իրեն այս ժողովրդի զավակը համարելու
Քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը գրում է.
«Պարոնայք, դուք խաթարում եք ոչ միայն ներկա, այլև ապագա սերունդների հոգեկան առողջությունը: Պատկերացրեք տարիներ անց, հայրենիքի հատվածը կորցրած երիտասարդը, փորձում է ստանալ իրեն տանջող հարցերի պատասխանը:
Ու ապշած կարդում այն մասին, որ պատվի և արժանապատվության բոլոր նորմերը ոտնահարածները, շարունակել են պաշտոնավարել այս իրավիճակում, և օրինակ ՝
Արցախի նախագահ կոչեցյալն անգամ թույլ է տվել իրեն ինչ-որ տեքստեր արտաբերել Արցախի ժողովրդի անունից,
ՀՀ վարչապետի աթոռը զբաղեցնողը, ով իր անարժեք ապիկարությամբ տանուլ է տվել պատերազմը, ապա անամոթաբար նստել կամ կանգնել է ՀՀ դրոշի կողքին ու ընդունել դաշնակից երկրի բարձր պատվիրակությանը,
ինքն իրեն ՀՀ նախագահ համարողը տիեզերքի հեռուներից վերադարձի իմիտացիայի և սեփական դեմքը հերթական անգամ փրկելու փորձերի ներքո՝ ճամարտակում է ինչ-ինչ գաղափարների մասին,
արդեն նախկին ՊՆ և ԱԳ նախարարները լռում են, կարծելով երևի, որ էլ ոչ մեկն իրենց հարցեր չունի և չի ունենալու,
նորանշանակ ԱԳ և ՊՆ նախարարներ կան, այսինքն գտնվել են մարդիկ, որ իր պաշտոնավարման ամեն րոպեով ազգային արժանապատվությունը ոչնչացնող վարչապետից համաձայնել են ընդունել այդ պաշտոնները, չմտածելով անգամ, որ լավագույն դեպքում՝ օրեր են պաշտոնավարելու, սակայն ահավոր կարևոր և բախտորոշ օրեր, և ընդամենը այդ թիմի մաս դառնալով՝ իրենց բաժին հարվածն են բերում պետության հիմքերին,
իշխանությունն իր հոգեվարքի մեջ՝ մեծ թափով շարունակում է քաղաքական հետապնդումները պայքարող մարդկանց դեմ,
հասարակության մեջ դեռ կան այնպիսիք, ովքեր վարչապետի գովքն են անում, չպատկերացնելով, որ ժամանակ անց դժվարությամբ են նայելու սեփական զավակների աչքերին,
հասարակության որոշակի հատված դուրս չի գալիս պայքարի, իրեն ու շրջապատին տալով տարբեր հարցեր, և կորցնելով որևէ բան փրկելու շատ կարճ ժամանակը...
Պատկերացնու՞մ եք այս ամենի մասին տարիներ անց տեղեկացողի հոգեվիճակն ու հետադարձ հայացքը:
Ո՞վ ենք մենք այսքանից հետո՝ որպես ազգ և ժողովուրդ, և արդյո՞ք ապագայի այդ երիտասարդն ունենալու է որևէ ցանկություն՝ իրեն այս ժողովրդի զավակը համարելու...»։

Политика 15:16 21/11/2020 Армения
«Господа, вы подрываете не только психическое здоровье нынешнего, но и грядущих поколений. Представьте, спустя годы, молодой человек, потерявший часть родины, пытается получить ответы на мучающие его вопросы.
И с удивлением читает о том, что те, кто попрал все нормы чести и достоинства, продолжили в этой ситуации руководить, и например:
так называемый президент Арцаха даже позволил себе произнести некоторые тексты от имени народа Арцаха,
занимающий кресло премьера-министра РА, потерпевший поражение в войне по вине своей никчемной бездарности, затем бессовестно сел или встал рядом с флагом Республики Армения и принял высокопоставленную делегацию страны-союзника,
считающий себя президентом Республики Армения, под попытками еще раз спасти свое лицо имитирует свое возвращение из далекой вселенной и разглагольствует о каких-то идеях,
уже бывшие министры обороны и иностранных дел молчат, думая, что к ним уже нет никаких вопросов и не будет,
есть новоназначенные министры иностранных дел и обороны, то есть нашлись люди, которые согласились принять эти должности от премьер-министра, который каждую минуту своего пребывания в должности уничтожает национальное достоинство. Они даже не задумались о том, что в лучшем случае будут находиться у власти считанные дни, но при этом чрезвычайно важные и решающие дни, а, став лишь частью этой команды, они тоже прилагают руку в нанесении удара по основам государства,
власти в своей агонии с огромной силой продолжают противостоять людям, борющимся против политического преследования,
в обществе все еще есть те, кто восхваляет премьер-министра, не представляя, что через некоторое время им будет трудно смотреть в глаза своим детям,
определенная часть общества не выходит на борьбу, задает разные вопросы себе и окружающим, теряя отведенное нам очень короткое время, чтобы успеть что-то спасти ...
Можете ли вы представить себе психическое состояние и взгляд в прошлое тех, кто узнал обо всем этом спустя годы?
Кто мы после всего этого, как нация и народ?  Захочет ли этот молодой человек из будущего считать себя сыном этого народа?..»