Քաղաքական 10:22 21/11/2020 Հայաստան
«Հայաստանում ձախողումների հիմնական պատճառը եղել է անփորձությունը, անունակությունը»,- 168.am-ի «Պրեսսինգ» հաղորդմանը տված հարցազրույցում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը:
«Գնում էին բանակցությունների, հարցնում էինք՝ ինչի՞ մասին եք բանակցել, ասում էին՝ մենք ենք որոշողը՝ ինչ ենք բանակցել, ժողովուրդը մեզ 90 տոկոս ձայն է տվել, մենք էլ որոշելու ենք։ 5 ժամ բանակցում էին, բանակցելուց հետո ասում էին՝ սուրճ ենք խմել, կոնսուլտացիա ենք արել։ Արել եք, պատասխանն ո՞վ պետք է տա, ով որոշել է միաձայն, առանց քննարկելու ընդդիմության հետ, խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերի հետ, ժողովրդի հետ։ Այն ժամանակ ասում էին՝ ցանկացած հարց առանց ժողովրդի հետ քննարկելու բացառված է որևիցե բան որոշել։ Հենց ոտները պնդեցին, ինչ ժողովուրդ, ինչ քննարկել, իրենք ամենագետներն են ու դրա արդյունքում այսօր բերեց հասցրեց սրան»,- նշում է նա։
Նրա խոսքով, այսօր ասում են՝ գնացեք Արցախ,  մարդը Շուշիից է, Քելբաջարից է, ո՞ւր գնա մարդը։
«Հերիք է սուտ ասել, մարդկանց խաբել, ահաբեկել։ Ռուսաստանի նախագահը հաստատեց, որ այո՝ եթե մենք դիմեինք, պատրաստ էին բանակցել, լիարժեք հրադադար լինել։ Բայց այսօր այս խայտառակ պարտությունից հետո ինչ բանակցություն կարող է լինել։ Ո՞նց եք պատկերացնում Նիկոլ Փաշինյանն Ալիևի հետ բանակցում է, ինչի՞ շուրջ։ Հնարավո՞ր է այդպես բան։ Խայտառակ պարտություն, զոհեր, կորածներ, ավերավածություն, անտուն մարդիկ»։
Գագիկ Ծառուկյանն ընդգծում է, որ այսօր Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն անհրաժեշտ է, աշխարհում չկա որևէ դեպք, երբ իշխանության ղեկավարը, գերագույն գլխավոր հրմանատարը նման խայտառակ պարտությունից հետո հնարավորություն ունենա բանակցել։
«Վայրկյան շուտ պետք է հրաժարական տա, այս խայտառակ պարտությունից հետո ամեն վայրկյանն աշխատում է ի վնաս մեզ»,- ասում է  ԲՀԿ առաջնորդը։
Ըստ նրա, եթե Նիկոլ Փաշիյանը չհեռանա, երկրում որևէ դրական քայլ հնարավոր չէ իրականացնել. «Այսօր ոչ մեկ ոչ  ներդրում կանի, ոչ աջակցություն կլինի, ոչ գումար կտրամադրեն։ Մեր պահվածքով  ամենավերջին էջում ենք հայտնվել»։
Խոսելով այսօր ընդդիմադիր ուժերի հարհավահավքների մասին, Գ. Ծառուկյանը նշում է. «Քաղաքական ուժերն իրենց տեսակետներն ու ծրագրերն են հայտնում, մնացած որոշողը ժողովուրդն է։ Ժողովուրդը ոնց ընտրել է Նիկոլ Փաշինյանին, այնպես էլ պիտի պահանջի նրա հրաժարականը։ Մենք չենք ասում պիտի արյունահեղություն լինի, ուզում ենք հեղաշրջում անել, ոչ՝  ցիվիլ, ոնց որ կարգն է․ ժողովուրդն է՞ ընտրել, ժողովուրդն էլ պետք է իրա հրաժարականը պահանջի։
Ցանկանալը ուրիշ բան է, աթոռին կառչած լինելը ուրիշ։ Դա կարող կարճ տևի, 10 օր, մի ամիս, ամիսուկես, պետք է իրականությունը նայես, ծրագիրդ նայես, պաշարը նայես, քո զարգացումը նայես, ինչի՞ հիման վրա, ոչ մի հիմք չկա»։
Հարցին՝ թե ինչո՞ւ  17 կուսակցությունների հանրահավաքների ժամանակ  իրեն չեն տեսնում հարթակում, Գ. Ծառուկյանը պատասխանում է. «Շատ պարզ պատճառով։ Հանրահավաքների մեկնարկից քիչ ժամանակ առաջ ծանուցագիր են բերում առձեռն, բերողներն էլ գնդապետ կամ փոխգնդապետեր են, հանձնում են, որ պետք է ներկայանամ հարցաքննության: Երբ որ պետք է հանրահավաք լինի, արդեն գիտեմ, ինձ հրավիրելու են, հեսա գնալու եմ: Իրենց հիմնական մտավախությունն է, որ հանկարծ Ծառուկյանը ժողովրդի հետ չհանդիպի: Բայց ես ուզում եմ ասել, որ պետք չի Ծառուկյանից վախենալ, պետք է վախենան իրենց վարած քաղաքականությունից, իրենց խայտառակ պարտությունից, պետք է վախենեն ամբողջ աշխարհի հայությունից, որոնք հպարտ քայլում էին, թող վախենան զոհված, անհայտ կորած զինվորների ծնողներից, որ մարդիկ խելագարվում են, արդեն 40 օր է տեղեկություն չունեն»։
Գ. Ծառուկյանի խոսքով,  այսօրվա այս իրավիճակում ցանկացած բանիմաց, փորձառու մարդ այս ծանրության տակ չի ցանկանա մտնի։
«2,5 տարի հիմնական ամեն ինչ կառուցվել է  ստի, ֆեյքերի, ֆեյսբուքի վրա։ Ֆեյքերով երկիր է  կառավարվել, իրական կյանքը լրիվ ուրիշ է, այնտեղ ուրիշ է»,- ասում է ԲՀԿ ղեկավարը։
Նա շեշտում է, որ իրեն լռեցնելու համար են գործեր հարուցվել իր դեմ, իր ձերբակալությունը քաղաքական հետապնդում է եղել. «4 ամիս շարունակ 110 քննիչներ կուսակցական 2000-3000 ակտիվիստների, կուսակցության կառույցների ղեկավարների են  հարցաքննել, իմ դեմ որևէ ցուցմունք չկա։ Հիմնական ձերբակալման նպատակն էր՝ չխոչընդետել քննությանը»։
Գագիկ Ծառուկյանը հայտնում է՝ վարչապետ դառնալու նպատակ չկա:
«Այդ իրենք են պայքարում աթոռին մնալու համար, կառչած են աթոռներից: Այս խայտառակ պարտությունից հետո, հողերը հանձնելուց ու այսքան զոհերից հետո դեռ ցանկանում են մնալ իրենց աոռին,  ծրագրեր են ներկայացնում: Ես անձամբ այդպիսի նպատակ չկա։
Մենք այսօր պետք է միասնական լինենք, ինքնանպատակ չէ ինձ համար այդ իշխանության գալը։ Մենք այսօր այնպիսի վիճակում ենք, ամենավատ անդունդի մեջ ենք: Այսօր մեզ կփրկի մասնությունն ու համախմբվածությունը, հանրության կողմից ընդունելի թեկնածուն, իմ հնարավորություններով  աջակից  կլինեմ այս վիճակից դուրս գալու համար»,- ասում է Գագիկ Ծառուկյանը։

Политика 13:01 21/11/2020 Армения
Гагик Царукян: Пусть власти Армении боятся родителей погибших и пропавших без вести военных, а не меня
«Основной причиной провалов в Армении стали неопытность и неспособность», – заявил в интервью авторской программе Сатик Сейранян «Pressing» при газете «168 Жам» (168 часов) председатель партии «Процветающая Армения» (ППА), депутат Национального Собрания РА Гагик Царукян.
«Они отправлялись на переговоры, мы спрашивали – о чем шли переговоры, они нам отвечали: мы сами решаем, о чем вести переговоры, люди дали нам 90% голосов, нам и решать. После 5 часов переговоров говорили: пили кофе, проконсультировались. Сделали, теперь кто будет отвечать, кто решил единогласно, без обсуждения с оппозицией, парламентскими и внепарламентскими силами, народом? Тогда они говорили: решение любого вопроса без обсуждения с народом исключено. Как только прочно заняли свои кресла, про все забыли: какой там народ, зачем обсуждать, они сами знают лучше всех. И в результате мы пришли к тому, что у нас есть сейчас», – указал Царукян.
По его словам, сегодня же покинувшим свои дома из-за развязанной Азербайджаном войны арцахцам, которые нашли временное пристанище в Армении, говорят: возвращайтесь в Арцах.
«Этот человек из Шуши, тот – из Карвачара (Кельбаджара), куда им возвращаться теперь?» – обратил внимание Царукян.
«Достаточно лгать, обманывать людей, терроризировать. Президент России Владимир Путин подтвердил, что да, если бы мы обратились к ним, они готовы были к переговорам; могло бы быть полноценное прекращение огня. Но какие переговоры могут быть сегодня после этого позорного поражения? Как вы представляете себе переговоры Никола Пашиняна с Алиевым, о чем? Это возможно? Позорное поражение, жертвы, пропавшие без вести, оставшиеся без крова люди», – отметил он.
Гагик Царукян подчеркивает, что сегодня отставка Никола Пашиняна необходима, в мире нет ни одного случая, когда лидер страны, Верховный главнокомандующий после такого позорного поражения имел возможность вести переговоры.
«Он должен уйти в отставку как можно скорее, после этого позорного поражения каждая секунда работает против нас», – говорит лидер ППА.
По его словам, если Никол Пашинян не уйдет, в стране невозможно будет сделать каких-либо позитивных шагов. «Сегодня никто не будет инвестировать, не будет ни поддержки, ни денег. Своим поведением мы оказались на последней странице», – заявил он.
Говоря о сегодняшних митингах оппозиционных сил с требованием отставки Пашиняна, Г. Царукян отмечает: «Политические силы выражают свои взгляды и представляют свои программы, остальное – решает народ. Народ как избрал Никола Пашиняна, так и должен потребовать его отставки. Мы не говорим, что должно быть кровопролитие или хотим государственного переворота. Нет. Должно все быть цивильно, по закону: народ избрал, народ и должен требовать его отставки.
Одно дело – хотеть, другое – цепляться за кресло. Это может длиться недолго – 10 дней, месяц, полтора месяца, необходимо трезво оценивать ситуацию, свою программу, ресурсы, свое саморазвитие. На каком основании?  Нет никаких оснований».
На вопрос, почему его не видят на трибуне во время митингов 17 партий, Г. Царукян ответил: «По очень простой причине. Незадолго до начала митингов приносят извещение, и приносит его не кто иной, как полковник или подполковник, и передают мне, чтобы я явился на допрос. Я уже знаю – как только должен пройти митинг, меня вызовут на допрос. Их главное опасение – Царукян никоим образом не должен встретиться с народом. Но я хочу сказать, что они не должны бояться Царукяна, они должны бояться своей политики, своего позорного поражения, они должны бояться гордо шагающих армян всего мира, пусть боятся родителей погибших и без вести пропавших военнослужащих, того, что люди уже сходят с ума, 40 дней у них нет сведений о судьбе своих родных».
По словам Г. Царукяна, в сегодняшней ситуации любой знающий, опытный человек не захочет нести эту ношу ответственности.
«За минувшие 2,5 года все в основном было построено на лжи, фейках в соцсети Facebook. Фейками правили страной, реальная жизнь – совсем другая, там все по-другому», – указал лидер ППА.
Он подчеркнул также: чтобы заставить его молчать, против него были возбуждены дела, его арест был политическим преследованием. «На протяжении 4 месяцев 110 следователей допросили 2000-3000 партийных активистов, руководителей партийных структур - против меня нет никаких показаний. Основной целью моего ареста называли следующее: не воспрепятствовать расследованию», – указал он.
Гагик Царукян сообщил также, что он не собирается становиться премьер-министром Армении.
«Это они борются за то, чтобы сохранить свои кресла, они цепляются за них. После этого позорного поражения, после сдачи земель и стольких жертв, они все еще хотят остаться на своих креслах, представляют какие-то планы. Лично у меня такой цели нет.
Мы сегодня должны быть едины, приход к власти для меня – не самоцель. Сегодня мы находимся в самой ужасной пропасти. Сегодня нас спасут единение и сплоченность, приемлемый для общества кандидат, а я в меру своих возможностей окажу поддержку, чтобы выйти из этой ситуации», – говорит Гагик Царукян.