Քաղաքական 14:00 24/11/2020 Հայաստան
«Կադրային փոփոխությունները ոչ այլ ինչ են, քան հանրության ուշադրությունն այլ ուղղությամբ շեղելու փորձեր: Չի հաջողվելու, հանրությունն այլ բան է պահանջում»,-«Հայաստանն ու Արցախը պատերազմից հետո. արտաքին քաղաքական մարտահրավերները» թեմայով քննարկմանն ասաց  քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը:
Ըստ նրա, պաշտպանության, արտաքին գործերի, մյուս նախարարների փոփոխությունը կոսմետիկ է, չեն կարող լուրջ ազդեցություն ունենալ  հասարակական տրամադրությունների, ձևավորված իրողությունների վրա, որոնք այսօր կան երկրում:
«Այն գործողությունները, որոնք  որ վարչապետն իրականացնում է, հանրության ցանկությունները չեն բավարարում: Մեր երկրում ծայրահեղ լարված իրավիճակ է, նման լարվածություն, ատելության, երկփողկվածության մթնոլորտ մեր պետության պատմության մեջ չեմ հիշում ոչ 2008-ին, ոչ 1999-ին, ոչ 1998-ին: Կոսմետիկ փոփոխություններ որևէ տեղ չեն տանելու: Այն մարդկանց, որոնց փոխել են, արել են այն, ինչ փոփոխողը հանձնարարել է»,- ասաց Սուրեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանում պետք է լուրջ փոփոխություններ իրականացնել ամեն ուղղությամբ՝ սկսած ներքին ու արտաքին քաղաքականությունից:
«Արտաքին քաղաքականությունը պետք է լինի պրագմատիկ: Պաչիկները, փուչիկները, գուլպաներն արտաքին քաղաքականության մեջ ոչինչ չեն տալիս, չեն աշխատում: Ինչքան էլ կարող ես օտարերկրյա պետության ղեկավարի հետ փաթաթվել, նվեր տալ, պաչիկ անել, պրագմատիկ քաղաքականության մեջ չի աշխատում: Գլոբալ փոփոխությունների ժամանակն է եկել, տնտեսական մոդելից սկսած մինչև արտաքին քաղաքականության մոդել: Վերջին 2,5 տարում  ոչ մի ուղղությամբ որևէ ռազմավարության  չի մշակվել ոչ հարևանների հետ
աշխատանքում, ոչ  ազգային անվտանգության ռազմավարությունն է բանի պետք:
Այդպես էլ չկարողացանք մեր հարաբերությունները կարգավորել մեր ռազմավարական դաշնակցի հետ, նորմալ հարաբերություններ ունենալ Իրանի, Վրաստանի հետ: Վերջին 2,5 տարիները եղել են գլոբալ  բացթողումների, տապալումների տարիներ: Կարծում եմ՝ այս ամենի կուլմինացիան  այն էր, ինչ տեղի ունեցավ, ինչը երևի 1915 թվականց հետո տեղի չէր ունեցել, ամենաողբերգական բանն է տեղի ունեցել պատմության մեջ: Չենք գիտակցում ինչ ենք կորցել, ինչ ենք նվիրել»,- ասաց քաղաքագետը:
Քննարկմանը ներկա տարածաշրջանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանն ասաց, որ պետք է պետությունն ամրացնել, բանակաշինության լուրջ ծրագրեր իրականացնել, զարգացնել տնտեսությունը՝ հիմնված գիտության վրա, քանի որ պարզ չէ, թե ինչ կարող է լինելու 2-3 տարուց:
«Պարզ չէ, թե ինչ է լինելու տարիներ անց: Պուտինից հետո միգուցե այնպիսի ղեկավար լինի, որոշի խաղաղապահ զորքերը դուրս հանի: Ի՞նչ ենք անելու այդ դեպքում: Այն երաշխիքը, որ կա այսօր, կարող է մի քանի տարուց չլինի»,- ասաց նա:
«Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» ղեկավար Թևան Պողոսյանն ասաց, որ սպավում է մեծագույն տնտեսական ճգնաժամ, սակայն այդ ուղղությամբ քննարկում  չկա:
«Չգիտեմ՝ ինչպես ենք այս ամեն ինչի տակից դուրս գալու: Նույն Ցեղասպանության բարոյահոգեբանության ապրումն ապրեցինք:
Պետք է պատրաստվեք կարևոր ու արագ եկող տարբեր փոփոխությունների: Ժամանակ չունենք»,- նշեց Թ. Պողոսյանը՝ հիշեցնելով՝ ցանկանում ես խաղաղություն՝ պատրաստվիր պատերազմի:

Политика 17:40 24/11/2020 Армения
«Кадровые изменения - не что иное, как попытки отвлечь внимание общественности в другом направлении. Не получится, общество требует другого», - сказал политолог Сурен Саркисян на обсуждении по теме «Армения и Арцах после войны: вызовы внешней политики».
По его словам, смена министров обороны, иностранных дел и других министров носит косметический характер, они не могут серьезно повлиять на общественные настроения, сформировавшиеся реалии, которые существуют сегодня в стране.
«Те действия, которые предпринимает премьер-министр, не удовлетворяют желаний общественности. Ситуация в нашей стране крайне напряженная, я не припомню такого напряжения, атмосферы ненависти, поляризации в истории нашего государства ни в 2008г., ни в 1999г., ни в 1998 году. Косметические изменения ни к чему не приведут. Люди, которых сменили, сделали то, что им поручил «сменяющий»», - сказал Сурен Саркисян.
По словам Саркисяна, в Армении должны быть осуществлены серьезные изменения во всех направлениях, начиная с внутренней и внешней политики.
«Внешняя политика должна быть прагматичной. Поцелуйчики, шарики, вязаные носочки ничего не дают во внешней политике, не работают. Как бы крепко вы ни обнимались с главой иностранного государства, ни дарили ему подарков, ни целовали, - в прагматической политике это не работает. Пришло время глобальных изменений - от экономической модели к модели внешней политики. За последние 2,5 года не было разработано ни одной стратегии в каком-либо направлении с не-соседями; работа национальной безопасности также ни на что не годится.
Нам так и не удалось нормализовать отношения с нашим стратегическим союзником, иметь нормальные отношения с Ираном и Грузией. Последние 2,5 года были годами глобальных упущений и неудач. Думаю, что кульминацией всего этого стало то, что произошло, чего не случалось даже после 1915 года,- произошло самое трагическое событие в истории. Мы не осознаем, что мы потеряли, что подарили», - сказал политолог.
Присутствовавший на дискуссии политолог, эксперт по региональным вопросам Грузии Джонни Меликян сказал, что нужно укреплять государство, реализовывать серьезные программы армейского строительства, развивать экономику, основываясь на науке, так как непонятно, что будет через 2-3 года.
"Непонятно, что произойдет через несколько лет. После Путина может появиться такой лидер, который решит вывести миротворцев. Что мы будем делать в этом случае? Гарантии, существующей сегодня, может не быть через несколько лет», - сказал Дж. Меликян.
Глава НПО «Международный центр человеческого развития» Теван Погосян сказал, что ожидается серьезный экономический кризис, однако дискуссии в этом направлении нет.
«Я не знаю, как мы все это преодолеем. Мы пережили тот же моральный и психологический опыт Геноцида.
Необходимо подготовиться к важным и быстро происходящим разным переменам. У нас нет времени», - сказал Т. Погосян, напомнив выражение -«Хочешь мира -готовься к войне».