Առողջություն 12:35 26/11/2020 Հայաստան
Կառավարության այսօրվա նիստին առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրեց, որ նախորդ օրը կատարվել է 4383 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1785 նոր դեպք՝ նախորդ օրվա 1563-ի համեմատ, բայց թեստերի քանակն էլ ավելի շատ է, քան նախորդ օրվանը: Ունենք 2142 առողջացած և 28 մահվան դեպք:
«Այսինքն՝ հարաբերական կայուն վիճակ ունենք և մի փոքր բարելավված՝ եթե համեմատենք 3-4 շաբաթվա վաղեմության թվերի հետ: Հիվանդանոցային ֆոնդի ծանրաբեռնվածությունն արդեն ավելի տանելի է: Երեկվանից չունենք քաղաքացիներ, որոնք գտնվում են ծանր վիճակում, և նրանց չենք կարողանում տեղավորել: Բոլորին տեղավորում ենք: Հույս ունենք, որ իրավիճակն առնվազն մոտակա մի քանի շաբաթներին կպահպանվի»,- հայտնեց Թորոսյանը:
Ըստ նախարարի, հիվանդանոցներն աշխատում են նախկին ռեժիմով և փակելու մասին չեն մտածում: Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ համաշխարհային ակադեմիական շրջանակներում կանխատեսում են համաճարակի անկում և կրկին աճ՝ 2-3 ամիս ինտերվալով:
Առողջապահության նախարարը հայտնեց, որ պատվաստանյութի համար միջազգային հավաքական գնումների պլատֆորմում Հայաստանն արդեն  վճարել է կանխավճար և այնտեղ արդեն կա պատվաստանյութի հավանական գրանցման 10 թկնածու:
Արսեն Թորոսյանի խոսքով, Հայաստանը պատվիրել է բնակչության 10 տոկոսի՝ 300 հազար բնակչի հաշվով պատվաստանյութ և մատակարարման հավանական ժամկետը հաջորդ տարվա գարնան կեսերն են:

Здоровье 14:11 26/11/2020 Армения
На сегодняшнем заседании Правительства министр здравоохранения Арсен Торосян сообщил, что накануне, при проведенных 4383 теста, подтверждено 1785 новых случаев заболевания коронавирусом по сравнению с 1563 в предыдущий день, но и количество проведенных тестов тоже больше. У нас 2142 выздоровевших, скончались 28 пациентов.
«То есть у нас относительно стабильная ситуация, которая немного улучшилась по сравнению с числами 3-4 недельной давности. Загрузка больничного коечного фонда уже стала более терпимой. Со вчерашнего дня у нас нет граждан в тяжелом состоянии, которых бы мы не смогли разместить. Места есть для всех. Мы надеемся, что такая ситуация сохранится как минимум в ближайшие несколько недель», - сказал Торосян.
По словам министра, больницы работают в прежнем режиме, и о их закрытии пока не думают. Арсен Торосян сказал, что в мировые академических кругах прогнозируется спад эпидемии, и повторный рост с интервалом в 2-3 месяца.
Министр здравоохранения сообщил, что в международную платформу совместных закупок Армения уже внесла аванс за вакцину, и для регистрации есть уже 10 вероятных вакцин-кандидатов.
По словам Арсена Торосяна, Армения заказала вакцину для 10% населения - 300 тысяч жителей, и вероятной датой доставки будет середина весны следующего года.