Քաղաքական 16:38 27/11/2020 Հայաստան
«Բանակի հրամանատարությունը պետք է պարզաբանի, թե ինչ ապօրինի միջամտություն է թույլ տվել գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը Ջեբրայիլի ուղղությամբ՝ ինչպես Փաշինյանն է պնդում։
Զինված ուժերի հրամանատարությունը նաև պետք է մեկնաբանի՝ հասկանանք, թե ինչ բարոյահոգեբանական խնդիրներ է ունեցել ՊԲ հրամանատարությունը, որն ըստ Նիկոլի, փորձել է կարգավորել Աննա Հակոբյանը ՊԲ հրամանատարական կետում։
Ու ընդհանրապես, երկրի պաշտպանության հին ու նոր նախարաները՝ Դավիթ Տոնոյանն ու Վաղարշակ Հարությունյանը պարտավոր են խոսել, պարզաբանեն ընդհանուր իրավիճակը, հակառակ դեպքում, Նիկոլը դաշտ է նախապատրաստում զինված ուժերում նոր ռեպրեսիաների գնալու և ձերբակալությունների շարք սկսելու համար»։
Նշենք, որ հայկական հողերն Ադրբեջանին հանձնած Նիկոլ Փաշինյանն իր այսօրվա ուղերձում մասնավորապես նշեց.
«Հերոսական կռիվ են տվել նաև 9-րդ պաշտպանական հատվածում։ Բայց ցավոք, 9-րդ պաշտպանական շրջանը ճեղքվեց՝ հանգեցնելով աղետի։ Եվ այն գեներալը, ով իր ապօրինի միջամտություններով առնվազն կիսում է պատասխատվությունն այդ ձախողման համար, հիմա ասուլիսներ է տալիս, «բացահայտումներ» է անում՝ մոռանալով հիշեցնել, որ իր ժամանակներում 42 մլն դոլար մսխելու փաստի առիթով, անպիտան զենք գնելու փաստով քրեական գործ է ահորւցված ԱԱԾ-ում։ Իմ տիկնոջն է թիրախ դարձնում՝ մոռանալով հարց տալ, թե հրթիռակոծվող քաղաքում, երբ բնակչության 70 տոկոսը լքել էր այն, ի՞նչ գործ ուներ վարչապետի տիկինը։ Այսինքն Բադեն-Բադենի սանատորիա էր հռթիռակոծվող Ստեփանակերտը, որ այնտեղ գտնվելոը փորձ է արվում ներկայացնել իշխանության ցոփության օրինակ»։

Политика 17:33 27/11/2020 Армения
«Армейское командование должно выяснить, какое незаконное вмешательство допустил бывший руководитель военно-контрольной службы Минобороны Армении генерал-полковник Мовсес Акопян в направлении Джебраила, как утверждает премьер-министр Никол Пашинян.
Чтобы нам было понятно, командование Вооруженными силами должно прокомментировать также какие морально-психологические проблемы были у командования Армии обороны, которые, по словам Никола, в командном пункте Армии обороны пыталась решить его супруга Анна Акопян.
И вообще, старые и новые министры обороны страны Давид Тоноян и Вагаршак Арутюнян обязаны выступить, чтобы прояснить общую ситуацию, в противном случае - Никол готовит поле для новой серии репрессий и арестов в вооруженных силах».
Необходимо подчеркнуть, что сдавший армянские земли Азербайджану Никол Пашинян в своем сегодняшнем послании, в частности, отметил:
«Они героически сражались также на 9 оборонительном участке. Но, к сожалению, оборона 9-го района была прорвана, что привело к катастрофе. И генерал, который своим незаконным вмешательством как минимум разделяет ответственность за этот провал, дает сейчас пресс-конференции, делает «разоблачения», забывая напомнить, что в его время в СНБ было возбуждено уголовное дело по факту растраты 42 миллионов долларов, по факту покупки непригодного оружия. Он нацелился на мою жену, забыв задать вопрос, что делает жена премьер-министра в подвергающемся ракетному обстрелу городе, когда 70% населения покинуло его? То есть, подвергающийся ракетному обстрелу Степанакерт был санаторием в Баден-Бадене? Что находясь там, пытаются показать пример развратности правительства?».