Քաղաքական 20:46 28/11/2020 Հայաստան
Նոյեմբերի 28-ին աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հետ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի ԱԳՆ-ից:
Մասիս Մայիլյանը կրկին շնորհավորել է Արա Այվազյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնելով, որ արտաքին գործերի նախարարությունների համակարգված ջանքերի միջոցով հնարավոր կլինի ստեղծված դժվարին պայմաններում արդյունավետ լուծումներ գտնել երկու հայկական պետությունների առջև ծառացած բարդ խնդիրների շուրջ և իրագործել համահայկական նպատակները։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձ են կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հեռանկարներին։ Նախարարները նաև քննարկել են սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով զոհված հայ զինծառայողների մարմինների դուրսբերման, անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտման, ինչպես նաև ռազմագերիների և պատանդների ազատ արձակման խնդիրների արագ լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգում է հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը և տարածքային ամբողջականության վերականգնումը՝ երաշխավորելու իր հայրենի հողում ազատ և արժանապատիվ ապրելու Արցախի քաղաքացիների իրավունքները։

Политика 20:56 28/11/2020 Армения
Глава МИД Республики Арцах (НКР) Масис Маилян, находящийся в Ереване с рабчим визитом, 27 ноября встретился с министром иностранных дел Армении Ара Айвазяном. Об этом сообщили в МИД Арцаха.
Масис Маилян вновь поздравил Ара Айвазяна с назначением на пост главы МИД Армении, выразив уверенность в том, что посредством скоординированных усилий министерств иностранных дел будет возможно в сложившихся сложных условиях найти эффективные решения тяжелых проблем, возникших перед двумя армянскими государствами, и воплотить в жизнь общеармянские цели.
Собеседники затронули перспективы процесса урегулирования карабахского конфликта. Министры также обсудили шаги, предпринимаемые для вывода тел погибших в ходе развязанной 27 сентября агрессии против Арцаха армянских солдат, выяснения судьбы пропавших без вести и освобождения военнопленных и заложников.
Масис Маилян отметил, что во внешнеполитической повестке  Республики Арцах также международное признание независимости республики для гарантирования прав граждан Арцаха свободно и достойно жить на своей родной земле.