Քաղաքական 16:38 30/11/2020 Հայաստան
Տիգրան Աբրահամյան. Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ ճանապարհի անվտանգության խնդիրը հրատապ լուծումներ է ենթադրում
«Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ ճանապարհի անվտանգության խնդիրն այն չբանակցված հարցերից է, որը հրատապ լուծումներ է ենթադրում։
Առայսօր դրա անվտանգություն ամբողջովին ապավովված չէ, իսկ մեկ օր հետո, երբ Քաշաթաղի շրջանը (Լաչին) ամբողջությամբ հանձնվի Ադրբեջանին, ապա դրա վտանգավորության աստիճանն առավել մեծ կլինի։
Այս օրերին, այդ ճանապարհին, ադրբեջանցիները տարբեր բնույթի սադրանքների են գնում, որովհետև նույն ճանապարհով՝ Լիսագոր-Շուշի հատվածում, կարող ես հանդիպել ինչպես ԱԶԵ համարներով մեքենաների, այնպես էլ՝ մայրուղով ձիով կամ ոտքով ճեմող ադրբեջանցիների։
Վերջիններս տարբեր շարժումներով ոչ միայն սպառնում են մայրուղով անցնող մեր հայրենակիցների, այլ հնարավոր բոլոր միջոցներով տեխնիկական խնդիրներ առաջացնում։
Սա լուրջ խնդիր է, որ Հայաստանի վարչապետի աթոռը զբաղեցնողը ժամանակին չի բանակցել և այսօր էլ, այս թեմայի հետ կապված լուրջ քննարկումներ չկան։
Քաշաթաղի ամբողջական հանձնումը էականորեն մեծացնելու է այս խնդիրը, հատկապես որ ճանապարհի տարբեր հատվածներում գտնվող համայնքների ճակատագիրը անորոշ է»։

Politics 19:57 30/11/2020 Armenia
Armenian military expert Tigran Abrahamyan, the head of the Henaket Analytical Center, urges the authorities to take immediate measures to ensure Goris-Berdzor-Stepanakert road safety.
"The issue of Goris-Berdzor-Stepanakert highway safety is one of the matters around which no negotiations were held, but it requires urgent solutions.
“To date, its security is not fully ensured. In a day, when the Kashatagh region (Lachin) is completely handed over to Azerbaijan, it will become even more dangerous,” he wrote on Facebook.
According to the expert, these days Azerbaijanis are carrying out provocative actions on the road, since on the Lisagor-Shushi section of the same road one can see cars with Azerbaijani plate numbers, as well as Azerbaijanis walking or on horseback along the road.
“They not only threaten our compatriots passing along the highway with various movements, but also cause technical problems by all possible means.
“This is a serious issue that the incumbent prime minister of Armenia did not negotiate on time. Moreover, there are no serious discussions on the matter today.
"This problem will get worse after the complete surrender of Kashatagh, especially when the fate of the settlements located on different parts of this road remains uncertain,” he said.