Իրավունք 10:25 30/11/2020 Հայաստան
«Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ օրեր առաջ կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանի կողմից հնչեցված մտքերի վերաբերյալ տարբեր լրատվամիջոցներից ստացվում են բազմաթիվ հարցումներ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը նպատակահարմար է համարում պարզաբանել հետևյալը.
Հիշյալ ասուլիսի ընթացքում արված հայտարարությունների հավաստիության վերաբերյալ տեղեկություններ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում առկա չեն:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ տվյալ ասուլիսի ընթացքում ներկայացված դիտարկումների կապակցությամբ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին դիմել է ՀՀ դատախազություն:
Ավելին, ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների գործառույթների վերաբերյալ յուրովի պատկերացումներ ունեցող, վերջիններիս լիազորությունների շրջանակներում ստացված տեղեկություններին հասկանալի պատճառներով չտիրապետող անհատներին և կազմակերություններին հորդորում ենք զերծ մնալ հանրությանը մոլորության մեջ գցող, ներքին լարվածություն հրահրող, ինչպես նաև պետական կառույցի հեղինակությունը խաթարող հրապարակումներից:
Այս ամենով հանդերձ իրազեկում ենք նաև, որ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների և պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ ապատեղեկատվություն և զրպարտչական բնույթի կեղծ լուրեր տարածելու գործելաոճը շարունակելու դեպքում կնախաձեռնվեն համապատասխան իրավական գործընթացներ»։

Право 11:15 30/11/2020 Армения
«Учитывая то обстоятельство, что со стороны СМИ поступают многочисленные запросы по поводу мыслей, высказанных председателем партии «Национальная безопасность» Гарником Исагуляном в ходе состоявшейся несколько дней назад пресс-конференции, Служба национальной безопасности РА считает целесообразным прояснить следующее:
О достоверности заявлений, сделанных в ходе вышеупомянутой пресс-конференции, в Службе национальной безопасности РА нет информации.
Вместе с тем сообщаем, что 25 ноября 2020 года Служба национальной безопасности РА обратилась в прокуратуру РА в связи с замечаниями, представленными на данной пресс-конференции.
Более того, мы призываем людей и организации, имеющих своеобразное представление о функциях органов национальной безопасности РА, не владеющих по понятным причинам информацией, полученной в рамках полномочий последних, воздержаться от публикаций, вводящих общественность в заблуждение, провоцирующих внутреннюю напряженность, а также подрывающих авторитет государственного устройства.
Вместе с тем информируем, что в случае продолжения практики распространения дезинформации и ложных сведений, несущих клеветнический характер, об органах национальной безопасности и должностных лицах РА, будут инициированы соответствующие судебные процессы».