Քաղաքական 14:01 03/12/2020 Աշխարհում
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) գտնվում է խորը ճգնաժամի մեջ: Այս դիրքորոշումն այսօր, Tass-ի հաղորդմամբ, հայտարարեց այս միջազգային կառույցի ներկայիս նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ, արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերով նախարար Էդի Ռաման՝ բացելով կազմակերպության 57 անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի 27-րդ նիստը:
«Մենք ճգնաժամի մեջ ենք, և դա միայն վատանում է։ Տխուր իրավիճակի պատճառը ԵԱՀԿ մասնակից 57 պետություններն են», - ասել է Ռաման:
Նրա խոսքով, ժողովրդավարական Եվրոպայի ընդհանուր տեսլականը նահանջում է, և ԵԱՀԿ սկզբունքները չեն հարգվում:
«Այս ամենը պետք է անհանգստացնի մեզ», - ավելացրել է Ռաման:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 3-ին և 4-ին ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի բարձրաստիճան անդամները, առցանց ձևաչափով լիագումար նիստերի ընթացքում, կքննարկեն այս միջազգային կազմակերպության տարածքում 2020թ․-ի անվտանգության խնդիրների և ճգնաժամերի ամբողջ շարքը. Ուկրաինայի արևելքում հակամարտությունից, Լեռնային Ղարաբաղի, Մերձդնեստրի կարգավորումից մինչև Բելառուսում հետընտրական զարգացումներ։

Политика 16:08 03/12/2020 В мире
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) переживает глубокий кризис. Такую позицию изложил в четверг действующий председатель этой международной структуры, премьер-министр Албании, министр иностранных дел и по делам Европы Эди Рама, открывая 27-е заседание Совета министров иностранных дел 57 стран - членов организации, передает ТАСС.
"Мы находимся в кризисе, и он только усугубляется, - констатировал Рама. - Печальная ситуация вызвана 57 государствами - участниками ОБСЕ".
По его словам, общее видение демократической Европы отдаляется, а принципы ОБСЕ не соблюдаются. "Все это должно нас беспокоить", - добавил Рама.
"Призывы предыдущих председательств в направлении укрепления сотрудничества не были встречены с пониманием. Я вынужден сказать: либо вы привержены организации, либо нет", - отметил он.
"Наша организация не может работать с настроем времен холодной войны. От него нужно отказаться", - указал Рама. Председатель ОБСЕ также выразил надежду, что организация может противостоять современным вызовам. "Год выдался чрезвычайно трудным для ОБСЕ.