Քաղաքական 20:10 03/12/2020 Աշխարհում
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն այսօր՝ Արցախի Հանրապետության ճանաչման վերաբերյալ Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած պատմական որոշումից մեկ շաբաթ անց, 188 կողմ և 3 դեմ ձայնով ընդունել է բանաձև, որտեղ ընդգծվում է Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հրատապ անհրաժեշտությունը։
Բանաձևում նաև արձանագրվում են Ադրբեջանի կողմից ռազմական ճանապարհով խաղաղության գործընթացը ձախողելու և Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիայի աջակցությամբ ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների տեղակայման փաստերը։ Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Ներկայացված տեքստում որպես առաջնահերթություն նշվում է «տուժած քաղաքացիական բնակչության կայուն անվտանգությունը երաշխավորող հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելու հրատապ անհրաժեշտությունը և Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղության և ճանաչման գործընթացի իրականացումը»։

Политика 20:30 03/12/2020 В мире
Национальная Ассамблея Франции приняла резолюцию о срочной необходимости признания Нагорного Карабаха
Сегодня, через неделю после исторического решения Сената Франции о признании Республики Арцах, Национальнaя Ассамблея Франции 188 голосами «за» и 3 - «против» приняла резолюцию, в которой подчеркивается срочная необходимость признания Нагорного Карабаха.
В резолюции также были зафиксированы факты срыва мирного процесса Азербайджаном военным путем и размещения наемников из террористических группировок в Нагорном Карабахе при поддержке Турции. Об этом сообщает посольство РА во Франции.
В представленном тексте в качестве приоритета упоминается «острая необходимость достижения окончательного урегулирования конфликта, гарантирующего стабильную безопасность пострадавшего гражданского населения и осуществление процесса мира и признания Нагорного Карабаха».