Պատերազմի հետևանքով Արցախում զոհվել է 55 և վիրավորվել 163 քաղաքացիական անձ
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի նախնական տվյալներով՝ պատերազմի հետևանքով զոհվել է 55 և վիրավորվել 163 քաղաքացիական անձ:
Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյան ասել է, որ մահվան դեպքերի վերաբերյալ թվերը նախնական են, քանի որ անհետ կորած քաղաքացիներ կան, նրանց թիվը հասնում է երեք տասնյակի։
«Արդեն պարզ է ճակատագիրը, որ գերի են ընկել։ Դա նշանակում է, որ հավանականությունը ցածր չէ, որ նրանք մահացել են, բայց քանի դեռ ապացույցներ չունենք, նրանց մարմինը մեզ մոտ չէ, վկայություններ չունենք, դեռևս վիճակագրության մեջ չենք ներկայացում նրանց մահվան դեպքերը»,- Արցախի Հանրային հեռոստաընկերությանը ասել է Արտակ Բեգլարյանը։
- Առանձնացնել ենք գրեթե 60 ռազմագերի, բռնի անհետացած 40 քաղաքացիական անձ կա. Արցախի ՄԻՊ
- Կարմիր Խաչը քաղաքացիական բնակչությանը տրամադրում է դեղորայք, պարենամթերք և հիգիենայի պարագաներ․Պասկալ Հունտի

Право 21:42 04/12/2020 Регион
По предварительным данным офиса Защитника прав человека (омбудсмена) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), по предварительным данным, в ходе развязанной Азербайджаном против Арцаха войны погибли 55 и ранения получили 163 гражданских лица.
Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян отметил, что данные являются предварительными, поскольку есть пропавшие без вести граждане, их число приближается к 30.
«Уже известна их судьба, они попали в плен. Это означает, что вероятность довольно высока, что их больше нет в живых. Но пока у нас нет доказательств, их тела не у нас, у нас нет свидетельств, в статистику эти данные пока не включаем», – заявил Общественному телевидению Арцаха Бегларян.