Տնտեսություն 13:32 04/12/2020 Աշխարհում
Եվրասիական տնտեսական միությունը պետք է հասնի իր զարգացման նոր մակարդակի, անհրաժեշտ է շարունակել ընթացքը՝ ուղղված միասնական շուկայի ամրապնդմանը, որպեսզի ապրանքները, ծառայություններն ու կապիտալը ավելի ազատ տեղափոխվեն միության երկրների ներսում, ստեղծվի հինգ երկրների միասնական թվային տարածք։ Այս մասին ասել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին, գրում է Ria-ն։
«Եվրասիական տնտեսական միությունը շուկայի կարողությունների, արդյունաբերական և գյուղատնտեսական ներուժի և տնտեսությունների միահյուսման տեսանկյունից տարածաշրջանային առաջատար միավորումներից մեկն է: Մեր հիմնական խնդիրն է հասնել բարգավաճման՝ Միության բոլոր երկրներում, անել այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է տնտեսության դինամիկ զարգացման համար, պահպանել կայունություն ճգնաժամերի պայմաններում և միասին դիմակայել նոր մարտահրավերներին», - ասել է Միշուստինը:
ՌԴ վարչապետը հավելել է, որ թվային առևտուրը մեծ հեռանկարներ ունի:
«Մենք արդեն աշխատում ենք ԵԱՏՄ շրջանակներում ինտերնետային առևտուրը խթանելու ուղղությամբ: Մենք անհամբեր սպասում ենք հուշագրի ստորագրմանը՝ մեկ փոստային կապի օպերատորի ստեղծման վերաբերյալ: Սա կդառնա կարևոր քայլ՝ Միության ներսում առանց բարիերների էլեկտրոնային առևտրի համար»,- ասել է Միշուստինը։
Նշենք, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը միջազգային ինտեգրացիոն տնտեսական ընկերակցություն է, որը գործում է 2015 թվականի հունվարի 1-ից: Միության անդամներն են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը:

Политика 14:36 04/12/2020 В мире
Евразийский экономический союз должен выйти на новый уровень своего развития, нужно продолжить курс на укрепление единого рынка, чтобы товары, услуги и капиталы перемещались внутри стран объединения более свободно, об этом заявил премьер-министр России Михаил Мишустин на заседании Евразийского межправительственного совета, передает Ria.
«Евразийский экономический союз по емкости рынка, промышленному и сельскохозяйственному потенциалу, взаимному переплетению экономик входит в число ведущих региональных интеграционных объединений. Наша главная задача – добиться благополучия во всех странах союза, сделать всё необходимое для динамичного развития экономики, сохранить устойчивость в условиях кризисов и совместно противостоять новым вызовам», - сказал Мишустин в обращении к участникам первого Евразийского конгресса.
Премьер добавил, что большие перспективы есть у цифровой торговли.
"Мы уже ведем работы по стимулирования интернет-торговли внутри ЕАЭС. Рассчитываем на подписание меморандума о создании единого почтового оператора. Это станет важным шагом к безбарьерной электронной коммерции внутри союза", - отметил он.
Отметим, что Евразийский экономический союз - международное интеграционное экономическое объединение, функционирующее с 1 января 2015 года. Участники союза - Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия. В 2020 году в органах ЕАЭС председательствует Белоруссия