Քաղաքական 19:34 05/12/2020 Արցախ
«Ադրբեջանը հաստատել է գերության մեջ գտնվող ավելի քիչ անձանց անուններ, քան մեր անառարկելի ապացույցներն են ցույց տալիս»
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր կրկին հանդիպել է անհայտ կորած և գերության մեջ հայտնված զինծառայողների և խաղաղ բնակիչների մի խումբ հարազատների հետ:
«Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորակազմի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովը:
Ես իմ անկեղծ շնորհակալությունն եմ հայտնել գեներալ Մուրադովին, ով անձամբ այցելել է Ադրբեջան, տեղում հանդիպել մեր որոշ ռազմագերիների հետ և նրանց անուն-ազգանունները տրամադրել մեզ, իսկ նրանց ողջ լինելու մասին հաստատված տեղեկությունն այս պահին փոխանցվում է հարազատներին:
Նշեմ, որ Ադրբեջանն այս պահի դրությամբ հաստատել է գերության մեջ գտնվող ավելի քիչ անձանց անուններ, քան մեր անառարկելի ապացույցներն են ցույց տալիս: Ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ շարունակելու ենք սկսված աշխատանքները բոլոր գերեվարված անձանց և զոհվածների մարմինները գտնելու ու հնարավորինս շուտ վերադարձնելու ուղղությամբ»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ նախագահը:

Азербайджан подтвердил меньшее число имен пленных, чем свидетельствуют наши неоспоримые доказательства
Сегодня Президент Республики Арцах Араик Арутюнян вновь встретился с группой родственников пропавших без вести и очутившихся в плену военнослужащих и мирных жителей.
«На встрече присутствовал также командующий российским контингентом Рустам Мурадов, выполняющий миротворческую миссию в Арцахе.
Я выразил свою искреннюю благодарность генералу Мурадову, который лично посетил Азербайджан, встретился на месте с некоторыми из наших военнопленных и сообщил нам их имена и фамилии, а подтвержденная информация о том, что они живы, в настоящее время передается их родственникам.
Хочу отметить, что в данный момент Азербайджан пока подтвердил меньше имен пленных, чем свидетельствуют наши неоспоримые доказательства. Согласно достигнутой договоренности, мы продолжим начатую работу по поиску всех пленных лиц и тел погибших и их возвращению в кратчайшие сроки», написал - на своей странице в соцсети Facebook президент Республики Арцах.