Քաղաքական 19:21 10/12/2020 Տարածաշրջան
Քաղաքական հայտարարությունները պետք է խթանեն Լեռնային Ղարաբաղում կյանքի բնականոն ընթացքի կարգավորմանը, այլ ոչ թե խափանեն հակամարտության կարգավորման ընթացքում ձեռք բերված ջանքերը: Այս մասին հինգշաբթի օրը ճեպազրույցում ասել է  ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ անդրադառնալով Բաքվի ռազմական շքերթում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝  Երևանը, Սևանը և Զանգեզուրը ադրբեջանական տարածքներ անվանելու  հայտարարությանը։ Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մեծ ջանքեր են ծախսվել, մեծ ջանքեր են ներդրվել: Եկեք հիշենք, որ շատ կյանքեր են տրվել: Ոչ մի քաղաքական հայտարարություն չպետք է չեղարկի այս ամենը»,- ասել է նա և ավելացրել․
«Այս աշխատանքը չափազանց տխուր է: Մենք ելնում ենք նրանից, որ քաղաքական հայտարարությունները պետք է խթանեն հենց այդ գործընթացները»։

Политика 19:44 10/12/2020 Регион
Заявления на политическом уровне должны способствовать созданию всех необходимых условий для нормализации жизни в Нагорном Карабахе, а не перечеркивать приложенные усилия по урегулированию конфликта. Об этом заявила в четверг на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, ссылаясь на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева во время военного парада в Баку о том, что Ереван, Севан и Зангезур являются территориями Азербайджана, передает ТАСС.
«Очень много усилий было потрачено, очень много сил был вложено. И давайте помнить о том, что очень много жизней было отдано. Ни одни политические заявления не должны все это перечеркнуть№», - сказала она и добавила:
«Эта работа чрезвычайно кропотливая. Мы исходим из того, что политические заявления должны способствовать именно этим процессам».