Քաղաքական 10:12 10/12/2020 Աշխարհում
Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմն ամբողջությամբ պահպանվում է, անցած մեկ օրում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ և սադրանքներ չեն արձանագրվել: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնի պետի տեղակալ գնդապետ Դմիտրի Պերեպյոլկինը:
«Խաղաղապահ զորախումբը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտ զորքերի շփման գծում կրակի դադարեցման և մարտական գործողությունների վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացման վերահսկողություն է իրականացնում։ Խաղաղապահ գործողության տարածքում իրավիճակը հանգիստ է: Հրադադարի ռեժիմի խախտումներ և սադրանքներ չեն արձանագրվել»,-  տեղեկացրել է նա:
Սպայի խոսքով, 23 խաղաղապահ կետերում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմը վերահսկում է հրադադարի ռեժիմը:
Շփման գծում և Լաչինի միջանցքում իրականացվում է պարեկություն, ապահովվում է քաղաքացիական բնակչության տեղաշարժի անվտանգությունը: Ռուս խաղաղապահները ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձը իրենց մշտական բնակության վայրեր, տրամադրում են մարդասիրական օգնություն և վերականգնում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Լեռնային Ղարաբաղ է վերադարձել ավելի քան 36 հազար մարդ։ Վերսկսվել է հասարակական տրանսպորտի երթևեկությունը, պետական, բժշկական և կրթական հաստատությունների աշխատանքը, գործում են խանութներ: Խաղաղապահների օգնությամբ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման համակարգը վերականգնվել է 85 տոկոսով: Գազատարն ամբողջությամբ վերականգնվել է, իսկ ջեռուցումն իրականացվել է բնակելի շենքերի համար:

Society 10:56 10/12/2020 NKR
The ceasefire in Nagorno-Karabakh is being observed fully, with no violations or provocations reported during the past day, Dmitry Perepelkin, a deputy chief of the Russian peacekeeping contingent’s reconciliation center, said on Thursday, according to TASS news agency.
"The peacekeeping contingent is exercising control, under its mandate, of the implementation of the agreements on the cessation of fire and hostilities along the contact line in Nagorno-Karabakh. The situation in the peacekeeping operation zone is calm. Neither ceasefire violations nor provocations were reported," he said, as quoted by the source.
According to Perepelkin, Russian peacekeepers are controlling the ceasefire at 23 observation posts and conduct patrol missions along the contact line and in the Lachinsky corridor. They also ensure safe movements of civilian population and escort refugees returning to the homes in Nagorno-Karabakh. Apart from that, Russian servicemen conduct humanitarian operations and help restore civil infrastructure facilities.
According to the source, by today, more than 36,000 people have returned to Nagorno-Karabakh. Public transport, government, medical and educational establishments have resumed operation. The electricity supply system has been restored to 85% thanks to Russian peacekeepers. The gas supplies system has been fully restored.