Քաղաքական 18:20 12/12/2020 Տարածաշրջան
Ռուսաստանի հետ Վրաստանի մասնակցությունը ցանկացած ձևաչափով անհնար է, քանի դեռ ՌԴ-ն չի կատարել իր միջազգային պարտավորությունները»,- «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Վրաստանի փոխարտգործնախարար Լաշա Դարսալիան՝ պատասխանելով տարածաշրջանում «Վեցյակի պլատֆորմ» ստեղծելու նախաձեռնության վերաբերյալ հարցին:
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը Բաքվում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ միասին քննարկում են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում համագործակցության զարգացման նպատակով «Վեցյակի հարթակ» ստեղծելու հարցը: Հարթակը կարող է ներառել Թուրքիան, Ադրբեջանը, Ռուսաստանը, Իրանը, Վրաստանը և, ցանկության դեպքում, նաև Հայաստանը:
«Մենք մասնակցում ենք տարածաշրջանային համագործակցության տարբեր ձևաչափերի մեր հարևան երկրների՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ: Մեր գործընկերների և բարեկամ երկրների՝ տարածաշրջանում կայունությունն ու խաղաղությունն ամրապնդելու փորձերը հասկանալի են»,-Վրաստանի առաջին ալիքին տված հարցազրույցում ասել է Դարսալիան:
«Ինչ վերաբերում է այն ձևաչափերին, որոնց կմասնակցի Ռուսաստանի Դաշնությունը, այս կապակցությամբ մենք շատ հարցեր ունենք: Մինչև ֆորմատների հաստատումը, որում կընդգրկվի Ռուսաստանը, նա պետք է կատարի իր միջազգային պարտավորությունները՝ նվազագույնը՝ կրակի դադարեցում, Վրաստանի տարածքից զորքերի դուրսբերում, փախստականների վերադարձի գործընթացի սկիզբ և այլն»,- ասել է նա:
Ռուսաստանի կողմից Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը ճանաչելուց հետո Վրաստանը խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Մոսկվայի հետ: Վրաստանը համարում է, որ այդ տարածքները օկուպացված են: Ռուսաստանի Դաշնությունը հայտարարել է, որ կողմ է Վրաստանի հետ հարաբերությունների բարելավմանը, սակայն կդիտարկի երկրի նոր կառավարության կողմից Մոսկվայի նկատմամբ ձեռնարկվող քայլերով:

Политика 18:38 12/12/2020 Регион
Участие Грузии в каких-либо совместных с Россией форматах представляется невозможным до тех пор, «пока РФ не выполнит свои международные обязательства», заявил замминистра иностранных дел Грузии Лаша Дарсалия в ответ на инициативу о создании в регионе «платформы шести», передает РИА НОВОСТИ.
Ранее президент Турции Тайип Эрдоган на пресс-конференции в Баку заявил, что вместе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым они обсуждают создание в регионе Южного Кавказа «платформы шести» для развития сотрудничества. В платформу могут войти Турция, Азербайджан, Россия, Иран, Грузия и, «при желании», Армения.
«Мы участвуем в разных региональных форматах сотрудничества с нашими соседними странами - Турцией и Азербайджаном. Понятны попытки наших партнеров и дружеских стран по усилению стабильности и мира в регионе», - заявил Дарсалия грузинскому Первому каналу.
«Что касается форматов, в которых будет участвовать Российская Федерация, у нас существует множество вопросов в связи с этим. Для существований форматов, в которых также будет подключена Россия, необходимо, что бы она выполнила свои международные обязательства, что подразумевает минимум выполнение обязательства по прекращению огня, вывоз войск из территории Грузии, начало процесса возвращения беженцев и т.д.», - заявил он.
Тбилиси разорвал с Москвой дипломатические отношения после того, как Россия признала независимость Абхазии и Южной Осетии. Грузия считает эти территории оккупированными. РФ заявляла, что выступает за улучшение отношений с Грузией, но будет ориентироваться на конкретные шаги нового правительства страны в отношении Москвы.