Քաղաքական 10:10 21/12/2020 Հայաստան
«Գորիսը պատերազմի օրերին հյուրընկալել է շուրջ 11 հազար արցախցի: Նրանց ողջ հոգսը տարել է մեր համայնքը, համյանքապետարանը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը, որն այլ սյունեցիների հետ փակել է ճանապարհը՝ արգելելով Նիկոլ Փաշինյանի մուտքը Գորիս:
Նա նշեց, որ պատերազմից երեք օր անց՝ սեպտեմբերի 30-ին, Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը ներկրել է շուրջ 250 հազար դոլարի ապրանք, գիշերային սարքեր, բաժանվել է ողջ շփման գծի երկայնքով:
«Այսօր նման մարդուն ապօրինի կերպով ձերբակալել են, իսկ Փաշինյանը համեստ հայացքով նոր ուղիղ եթեր էր մտել, թե գալիս է սյունեցիների աչքերին նայի: Բոլորի աչքերին նայելով չէ:  Ինչո՞ւ ես ձերբակակել համայնքի ղեկավարին, ի՞նչն է քո խնդիրը, որ սյունեցին ասում է՝ քո պատկերացրած ու մեր ունեցած Սյունիքը տարբե՞ր է: Դրա համար ես այս ամեն ինչը կազմակերպե՞լ»,- ասաց Գորիսի փոխքաղաքապետը:
Նա նշեց, որ այստեղ հավաքվել են սյունեցիներ՝ ցույց տալու, որ նա Սյունիքում տեղ չունի, Սյունիք մտնելու իրավունք չունի, նրան չեն էլ լսելու։
«Կարող է գա գլխներովս անցնի կամ ուժերը, որ կուտակել է…: Քայլեր է  ձեռնարկել, որոնք տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում»,- ընդգծեց Մենուա Հեվսեփյանը:
Նա նաև ասաց, որ տեղեկություններ ունի Ա. Առուշանյանին տեղափոխել են Կապանի ոստիկանություն: Բերման ենթարկելու երեք ժամն արդեն լրացել է:

11:56 21/12/2020 Армения
«Во время войны, в Горисе проживало около 11 тысяч арцахцев. Всю заботу о них взяла на себя наша община, муниципалитет», - в беседе с журналистами сказал заместитель мэра Гориса Менуа Овсепян, который вместе с другими жителями Сюника перекрыл дорогу, запретив Николу Пашиняну въезд в Горис.
Он отметил, что через три дня после войны, 30 сентября, мэр Гориса Аруш Арушанян импортировал товары на сумму 250 тысяч долларов, приборы ночного видения и распределил их по всей линии соприкосновения.
«Сегодня такой человек был незаконно арестован, и Пашинян со скромным взглядом вошел в прямой эфир, чтобы рассказать, что едет посмотреть в глаза жителей Сюника, -так не делается. Почему ты арестовал главу общины? В чем твоя проблема? Что сюникцы говорят, что Сюник, представляемый тобою и нами, совсем разный? Для этого ты все это организовал?»- сказал заместитель мэра Гориса.
Он отметил, что здесь собрались жители Сюника, чтобы показать Пашиняну, что ему нет места в Сюнике, он не имеет права въезжать в Сюник, они даже не будут его слушать.
«Он что, пройдет по нашил головам? Или силы, которые он здесь собрал...? Он предпринял шаги, которые никак не укладываются в логику», - подчеркнул Менуа Овсепян.
Также он сообщил, что располагает информацией, что А. Арушанян доставлен в полицию города Капана. Прошло уже 3 часа, с момента его доставления в полицию.