Քաղաքական 00:02 01/01/2021 Հայաստան
«Ես հավատում եմ Հայաստանի ու Արցախի վերականգնմանը, վերածննդին»,- ասված է  Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի ամանորյա ուղերձում։
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, քույրեր և եղբայրներ
Մենք միշտ Նոր տարին դիմավորել ենք տոնական սեղանով, հարազատների ժպիտով, բարեմաղթանքներով, լավատեսությամբ: Սա այդ Նոր տարին չէ: Դժվար, դաժան էր 2020 թվականը․ հազարավոր զոհեր, տասնյակ հազարավոր վիրավորներ, գերիներ, անհետ կորածներ, փախստականներ, տարածքային ահռելի կորուստներ։
Մեր ազգային արժանապատվությունը ոտնահարված է։ Մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ մխիթարություն, վաղվա հանդեպ հույս են փնտրում ու դեռ չեն գտնում։ Մենք կորցրել ենք անկախ պետականության մեր ամենամեծ նվաճումը, մեր հավաքական երազանքը՝ Արցախյան հաղթանակը: Այսօր ապահովված չեն անգամ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը։
Պատերազմը հնարավոր էր կանխել: Պատերազմական գործողությունների ավարտն էլ այս տեսքը չէր ունենա, եթե սխալ ու կասկածելի որոշումներ չընդունվեին։ Տեղի ունեցածը դավաճանության, անգրագիտության, ստի և կեղծիքի հետևանք էր։ Դա փոքր մարդու մեծ վրեժն էր հայ ժողովրդից, Արցախից, Հայաստանից։
Մեր երկրում այսօր անիշխանություն է և պետական կառավարման ճգնաժամ, իսկ հասարակության տրամադրությունները կառավարվում և ուղղորդվում են սոցիալական ցանցերից դիտավորյալ կազմակերպված արհեստական օրակարգերով:
Հայրենակիցնե՛ր, 2020 թվականը ողբերգության, բայց նաև հերոսության տարի էր։ Ես խոնարհվում եմ Արցախի և Հայաստանի համար մղված մարտերում զոհված մեր քաջերի հիշատակի առջև, ցավակցում նրանց հարազատներին, համբերություն, տոկունություն մաղթում բոլորիս։
Ցավակցում եմ նաև կորոնավիրուսից մահացած մոտ 3000 մեր քաղաքացիների ընտանիքներին:
2021 թվականին մենք հսկայական անելիքներ ունենք։ Պետք է ապահովենք արժանապատիվ խաղաղություն, արդիականացնենք հայկական բանակը, ձեռք մեկնենք արցախահայությանը, տեր կանգնենք Հայաստանի սահմաններին, թույլ չտանք սոցիալ–տնտեսական կոլապս, ներդրումներ բերենք, նոր բովանդակությամբ լցնենք ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, արժանավայել շփվենք աշխարհի հետ, վերացնենք թույնի ու ատելության ներքին մթնոլորտը։
Ամենակարևորը՝ Հայաստանի քաղաքացիների, հայության մոտ մենք վերականգնելու ենք հավատը մեր երկրի ապագայի հանդեպ։ Այդ հավատով միայն մենք կարող ենք հաղթահարել ներկայիս դժվարությունները։ Ես տեսնում եմ, ես պատրաստ եմ ձեզ հետ անցնել այն ճանապարհը, որով մենք տեր կկանգնենք մեր երկրին, մեր արժեքներին, մեր արժանապատվությանը։
Ես հավատում եմ Հայաստանի ու Արցախի վերականգնմանը, վերածննդին։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի, Արցախի, Սփյուռքի հայրենակիցնե՛ր,
Մենք հազարամյակներից եկող ժողովուրդ ենք: Մենք ականատես ենք եղել եգիպտական բուրգերի կառուցմանը, Հին Հռոմի անկմանը, քրիստոնեության տարածմանը, խաչակիրների արշավանքներին, համաշխարհային պատերազմներին: Մենք մասնակից ենք եղել այդ բոլոր իրադարձություններին՝ մեծ ներդրում կատարելով այժմյան համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ: Մեզ վայել չէ այդ բարձունքից իջնել, թուլանալ, սահմանափակել մեր երազանքները: Մենք նորից ոտքի պետք է կանգնենք և շարունակենք առաջ գնալ:
Թող նոր՝ 2021 թվականը առողջություն, համերաշխություն և խաղաղություն բերի։ Թող լինի նոր հաղթանակների սկզբնավորման տարի:

Политика 12:57 01/01/2021 Армения
«Я верю в восстановление и возрождение Армении и Арцаха», – говорится в новогоднем послании Вазгена Манукяна – кандидата на пост премьер-министра Движения за спасение Родины.
«Дорогие соотечественники, братья и сестры,
Новый год мы всегда встречали за праздничным столом, с улыбками родных, добрыми пожеланиями и оптимизмом. В этот раз это не тот  Новый год. 2020 год был тяжелым, жестоким: тысячи жертв, десятки тысяч раненых, пленные, пропавшие без вести, беженцы, огромные территориальные потери.
Наше национальное достоинство попрано. Наши многочисленные соотечественники ищут утешения, надежды на завтрашний день и пока не находят. Мы потеряли главное наше достижение независимой государственности, нашу коллективную мечту – Арцахскую победу. Сегодня не обеспечены даже безопасность и суверенитет Республики Армения.
Войну можно было предотвратить. Завершение же боевых действий не выглядело бы так, если бы не были приняты неправильные и сомнительные решения. То, что произошло, стало следствием предательства, безграмотности, лжи и фальши. Это была большая месть маленького человека армянскому народу, Арцаху, Армении.
Сегодня в нашей стране царит анархия, кризис государственного управления, а общественные настроения управляются и направляются из социальных сетей – специально организованными искусственными повестками дня.
Соотечественники, 2020 год был годом трагедии, но также героизма. Я преклоняюсь перед памятью наших храбрецов, павших в боях за Арцах и Армению, выражаю соболезнования их родным, желаю всем нам терпения и стойкости.
Мои соболезнования и семьям около 3000 наших граждан, умерших от коронавируса.
В 2021 году нам предстоит много работы. Мы должны обеспечить достойный мир, модернизировать армянскую армию, протянуть руку помощи армянам Арцаха, встать на защиту границ Армении, предотвратить социально-экономический коллапс, привлечь инвестиции, наполнить новым содержанием отношения со стратегическим союзником-Россией, достойно общаться с миром, устранить внутреннюю атмосферу яда и ненависти.
Самое главное – мы восстановим веру граждан Армении и армянства в будущее нашей страны. Только с этой верой мы сможем преодолеть нынешние трудности. Я вижу, я готов пройти с вами этот путь, по которому мы будем отстаивать нашу страну, наши ценности, наше достоинство.
Я верю в восстановление и возрождение Армении и Арцаха.
Дорогой народ, соотечественники в Армении, Арцахе и Диаспоре!
Мы – народ с тысячелетней историей. Мы были свидетелями строительства египетских пирамид, падения Древнего Рима, распространения христианства, крестовых походов и мировых войн. Мы участвовали во всех этих событиях, внося большой вклад в современную мировую цивилизацию. Нам не подобает опускаться с этой высоты, слабеть, ограничивать наши мечты. Мы должны снова подняться на ноги и продолжать двигаться вперед.