Քաղաքական 17:55 08/01/2021 Հայաստան
ՀՀ և Ադրբեջանի քաղաքացիների համար առանց վիզայի տեղաշարժման մասին Համաձայնագրի իրավական նորմերը de facto չեն գործում. ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հանդես է եկել պարզաբանմամբ Ադրբեջանի քաղաքացիների՝ վավեր անձնագրերով Հայաստան այցելելու վերաբերյալ.
«1992թ. հոկտեմբերի 9-ին Բիշքեկում ստորագրված ԱՊՀ անդամ պետությունների քաղաքացիների՝ իրենց տարածքով առանց վիզայի տեղաշարժման մասին Համաձայնագրով սահմանվել է միմյանց տարածք քաղաքացիների առանց վիզայի մուտքի, ելքի և տեղաշարժի ռեժիմ, այդ ընթացակարգերը ներպետական օրենսդրությամբ կարգավորելու հնարավորություն, ինչպես նաև տեղաշարժի նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառելու և այլ ներքին կարգավորումներ սահմանելու իրավասություն։
Հետագայում, ԱՊՀ անդամ մի շարք պետությունների հետ առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմը լրացվել կամ փոխարինվել է երկկողմ համաձայնագրերով։
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի քաղաքացիների համար վերոնշյալ համաձայնագրի իրավական նորմերը de facto չեն գործում և առանձնահատուկ դեպքերում երկու երկրների քաղաքացիների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կամ Ադրբեջան փաստացի իրականացվում է հատուկ թույլտվության հիման վրա՝ իրավասու մարմինների անմիջական հսկողության ներքո։
Համաձայն «Օտարերկրացիների մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ օտարերկրացիների Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու պայման է սահմանային հսկողություն իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի (սահմանապահ ծառայության) թույլտվությունը, որը կիրառվում է ցանկացած օտարերկրացու պարագայում՝ անկախ վիզային ռեժիմից կամ անկախ վիզայի պահանջից։

Политика 18:41 08/01/2021 Армения
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян выступила с разъяснением касательно возможности  беспрепятственного въезда азербайджанцев в Армению:
«Соглашение о безвизовом режиме для граждан государств-участников СНГ, подписанное в Бишкеке 9 октября 1992 года, устанавливает режим безвизового въезда, выезда и передвижения граждан, возможность регулирования этих процедур внутренним законодательством, а также правомочия для введения ограничений на передвижение и другие внутренние правила.
В дальнейшем безвизовый режим с рядом стран СНГ был дополнен или заменен двусторонними соглашениями.
Правовые нормы вышеуказанного соглашения де-факто не действуют для граждан Республики Армения и Азербайджана, а в особых случаях въезда граждан обеих стран в Республику Армения или Азербайджан фактически осуществляется на основании специального разрешения под прямым контролем компетентных органов.
Согласно ч. 1 ст. 6 закона «Об иностранных лицах», иностранные лица въезжают в Республику Армения через пункты пересечения государственной границы на основании действительного паспорта, визы на въезд или документа, удостоверяющего статус пребывания, и в случае разрешения уполномоченного правительством Республики Армения органа государственного управления, осуществляющего пограничный контроль, и этот закон применяется во всех случаях, независимо от визового режима и требования визы.