Գևորգ Դանիելյան. Ազգային ցանկացած պառակտում անընդունելի է
«Պատմաբան ընկերներս հիշեցին Թուրքիայի հետ պատերազմում կրած պարտության համար Հունաստանի վարչապետին մահապատժի ենթարկելու պատմական անցքը։ Այս դեպքը, զուտ իրավական ասպեկտով, հետաքրքիր ենթատեքստ է ունեցել։ Պատերազմում տևական ժամանակով հաղթում էին հույները, ընդ որում, մասնակցում էին նաև մեծաքանակ հայ զինվորներ, որոնցից շատերը ստացել են բարձր պարգևներ։
Սակայն բանակի գերագույն հրամանատար Պապուլասը, հաշվի առնելով թիկունքի խոցելիությունը և տնտեսական գործոնները, առաջարկում է ընդամենը մի փոքր նահանջել և ամրացնել դիրքերը։ Այս հարցում վարչապետի հետ անհամաձայնության արդյունքում Պապուլասը հրաժարական է տալիս, իսկ վարչապետ Ստրատոսը, մերժելով փորձառու և ընդունված թեկնածուներին, գերագույն հրամանատար է նշանակում իր ազգական Խաձիանեստիսին, որը՝ ժամանակակիցների վկայությամբ եղել է ամենաչսիրված, ամենամերժելի սպան։
Պատերազմում տանուլ են տալիս, որի հիմնական պատճառը, ըստ այն ժամանակվա անգլիացի պատմաբան Դուգլաս Դակինի՝ եղել է հրամանատարի արկածախնդրությունը, ոչ թե բանակի մարտունակությունը։ Միաժամանակ, քաղաքական վերլուծաբանները պնդում են, որ պարտությունը մեծապես թելադրված էր նաև այդ շրջանում խորն արմատներ գցած քաղաքական պառակտմամբ՝ «ազգային սխիզմով», երբ կողմերը հանդես էին գալիս բացահայտ ատելության կոչերով և ստեղծում կատարյալ հասարակական քաոս։
Ինչևէ, 1922 թ. հոկտեմբերին արտակարգ ռազմական տրիբունալի դատավճռով վարչապետը, հիշյալ գերագույն հրամանատարը և ևս 4 բարձրաստիճան սպաներ դատապարտվում են մահապատժի։
Իսկ հիմա՝ այդ պատմության շարունակությունը։ Վարչապետի թոռը՝ Պետրոսը, 2010 թ. դիմել է իր պապուն արդարացնելու միջնորդությամբ։ Վերաքննության արդյունքում ոչ միայն վարչապետը, այլև մյուս 5 սպաները հետմահու արդարացվել են, ընդ որում, արդարացման հիմքում դրվել է ոչ թե նրանց արարքի իրավական գնահատականը, այլ սոսկ դատավարության սկզբունքների խախտումները։
Ազգային ցանկացած պառակտում ու ջլատում, ինչ «ազնիվ» դրդապատճառով էլ թելադրված լինի, մեղմ ասած, անընդունելի է, պատմության մեջ հակառակն ապացուցող գեթ մեկ օրինակ չեք գտնի, պարզապես պետք է գործել իրավունքի գերակայության սկզբունքով՝ չափազանց դժվար է, բայց խիստ շահեկան ...»։
- Գևորգ Դանիելյան. Գաղտնի կարող են լինել բանակցությունները, բայց ոչ դրանց արդյունքում կազմված նախագծերի համաձայնեցումը
- Գևորգ Դանիելյան. Այդ քարտեզները ցույց տվեք, որ նոր արդարացում հորինեն
- Գևորգ Դանիելյան. Հաջորդ իշխանությանը բարդ, անչափ բարդ ու հակասական ժառանգություն է թողնվում
- Ինչպե՞ս է հաջողվում թրքական աղբյուրներից սնվող ապազգային ուժերին լինել այսչափ ինքնավստահ. Գևորգ Դանիելյան

Право 14:22 11/01/2021 Армения
«Мои друзья-историки вспомнили исторический шаг казни греческого премьер-министра за его поражение в войне с Турцией. Это дело, с чисто юридической точки зрения, имело интересный подтекст. Греки долгое время выигрывали войну, в том числе, в ней принимало участие большое количество армянских солдат, многие из которых были удостоены высоких наград.
Однако главнокомандующий армии Папулас, учитывая уязвимость тыла и экономические факторы, предлагает немного отступить и укрепить позиции. В результате разногласий с премьер-министром Папулас подал в отставку, а премьер-министр Стратос, отвергнув опытных и принятых кандидатов, назначил своего двоюродного брата Хадзианестиса, который, по свидетельству современников, был самым недолюбливаемым, самым отвергаемым офицером.
Они проиграли войну, главной причиной которой, по мнению английского историка того времени Дугласа Дакина, были авантюризм полководца, а не боеспособность армии. В то же время политические аналитики утверждают, что поражение во многом было продиктовано глубоко укоренившимся политическим расколом в регионе, «национальной схизмой», когда партии открыто призывали к ненависти, создавая идеальный социальный хаос.
Тем не менее, в октябре 1922 года, чрезвычайным военным трибуналом премьер-министр, упомянутый верховный командующий и еще 4 высокопоставленных офицеров были приговорены к смертной казни.
А теперь продолжение этой истории: внук премьер-министра Петрос, в 2010 г. подал ходатайство об оправдании своего деда. В результате апелляции не только премьер-министр, но и другие 5 офицеров были посмертно оправданы, причем оправдание было основано не на правовой оценке их действий, а только на нарушениях принципов судебного разбирательства.
«Любой национальный раскол и разделение, какими бы «честными» ни были мотивы, мягко говоря, недопустимы. В истории вы не найдете ни одного примера, подтверждающего обратное, просто нужно действовать по принципу верховенства закона: это чрезвычайно сложно, но очень выгодно ...»