Առողջություն 12:02 11/01/2021 Աշխարհում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության փորձագետների պատվիրակությունը, համաձայն կողմերի պայմանավորվածությունների, հունվարի 14-ին կժամանի Չինաստան` COVID-19-ի ծագումը պարզելու համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ավելի վաղ ԱՀԿ խոսնակ Հեդդին Հոլդորսոնը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել էր, որ ԱՀԿ-ն մտադիր է հունվարին փորձագետների միջազգային խումբ ուղարկել Չինաստան՝ COVID-19-ի ծագումը պարզելու համար:
«ԱՀԿ միջազգային փորձագետների մի խումբ, որոնք ուսումնասիրում են COVID-19- ի ծագման պատճառները, հունվարի 14-ին կժամանի Չինաստան` հետազոտություններ կատարելու համար», - ասված է նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ փորձագետների խումբը համապատասխան ուսումնասիրություններ կանցկացնի չինացի փորձագետների հետ համագործակցելով։
Ստեղծված խմբում ընդգրկված են ներկայացուցիչներ Ճապոնիայից, Կատարից, ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Վիետնամից, Ավստրալիայից, Նիդեռլանդներից, Մեծ Բրիտանիայից և Դանիայից:
Ռուսաստանի խումբը ներկայացնում է Սանկտ Պետերբուրգի Պաստերի անվան համաճարակաբանության և մանրէաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի հետազոտությունների գծով փոխտնօրեն Վլադիմիր Դեդկովը:

Health 14:33 11/01/2021 World
Ten World Health Organization scientists will visit China from Thursday to probe the origins of Covid-19, authorities said, more than a year after the pandemic began and amid accusations Beijing delayed the investigation.
The WHO team "will conduct joint research cooperation on the origins of Covid-19 with Chinese scientists," the National Health Commission said in a statement, AFP reported.
The long-awaited mission -- which has been under discussion since last year -- is of great political significance at a time when the Covid-19 pandemic has devastated major countries worldwide, caused almost two million deaths and brought the global economy to a standstill.
A last-minute delay to the mission earlier this month earned China a rare rebuke from the head of the WHO.
The team of WHO experts will be expected to quarantine for two weeks upon arrival in China, and are expected to visit Wuhan -- the city where a deadly virus cluster first emerged late last year -- in the course of their trip.
The US and Australia have led international calls for an enquiry into the origins of the pandemic, putting China under significant pressure amid growing calls for accountability.