Առողջություն 12:02 11/01/2021 Աշխարհում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության փորձագետների պատվիրակությունը, համաձայն կողմերի պայմանավորվածությունների, հունվարի 14-ին կժամանի Չինաստան` COVID-19-ի ծագումը պարզելու համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ավելի վաղ ԱՀԿ խոսնակ Հեդդին Հոլդորսոնը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել էր, որ ԱՀԿ-ն մտադիր է հունվարին փորձագետների միջազգային խումբ ուղարկել Չինաստան՝ COVID-19-ի ծագումը պարզելու համար:
«ԱՀԿ միջազգային փորձագետների մի խումբ, որոնք ուսումնասիրում են COVID-19- ի ծագման պատճառները, հունվարի 14-ին կժամանի Չինաստան` հետազոտություններ կատարելու համար», - ասված է նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ փորձագետների խումբը համապատասխան ուսումնասիրություններ կանցկացնի չինացի փորձագետների հետ համագործակցելով։
Ստեղծված խմբում ընդգրկված են ներկայացուցիչներ Ճապոնիայից, Կատարից, ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Վիետնամից, Ավստրալիայից, Նիդեռլանդներից, Մեծ Բրիտանիայից և Դանիայից:
Ռուսաստանի խումբը ներկայացնում է Սանկտ Պետերբուրգի Պաստերի անվան համաճարակաբանության և մանրէաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի հետազոտությունների գծով փոխտնօրեն Վլադիմիր Դեդկովը:

Здоровье 14:51 11/01/2021 В мире
Делегация экспертов Всемирной организации здравоохранения в соответствии с договоренностями сторон прибудет в Китай 14 января для выяснения происхождения COVID-19, говорится в заявлении государственного комитета по вопросам здравоохранения КНР, передает РИА НОВОСТИ.
Ранее представитель пресс-службы ВОЗ Хеддин Холдорсон сообщил РИА Новости, что ВОЗ намерена в январе направить в Китай международную группу экспертов для выяснения происхождения COVID-19.
«Группа международных экспертов ВОЗ, занимающаяся выяснением причин происхождения COVID-19, прибудет в Китай 14 января для проведения исследований», - говорится в распространённом заявлении ведомства.
Отмечается, что группа экспертов ВОЗ будет проводить соответствующие исследования в сотрудничестве с китайскими специалистами.
Представитель ВОЗ сообщил РИА Новости, что группа экспертов была создана для выяснения происхождения нового коронавируса. В состав группы входят представители Японии, Катара, США, Германии, Вьетнама, Австралии, Нидерландов, Великобритании и Дании. От России в группе участвует заместитель директора по научной работе Санкт-Петербургского НИИ эпидемиологии и микробиологии имени Пастера Владимир Дедков.