Միքայել Մինասյան. Այսօր արդեն պարզ է, որ Նիկոլը միայնակ է կայացրել պատերազմը շարունակելու որոշումը
«Անկախ Միքայել Համբարձումյանի անձի նկատմամբ իմ վերաբերմունքից, նրա հարցազրույցը խորն էր, գրագետ ու կարևոր։ Նա արդեն երրորդ բարձրաստիճան սպան է՝ Մովսես Հակոբյանից ու Օնիկ Գասպարյանից հետո, որ լույս է սփռում պատերազմի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի գործողություններին»,- Թելեգրամի իր ալիքում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Նա ընդգծում է՝ անհրաժեշտ է հասկանալ կոնտեքստը, հոկտեմբերի 20-ը պատերազմի կեսերն էր, մենք կրել էինք ծանր կորուստներ, սակայն հոկտեմբերի 20-ին կնքված խաղաղությունը չէր լինի կապիտուլյացիա։
«Այսօր արդեն պարզ է, որ բարձրաստիճան սպաներն ամբողջությամբ տեղյակ են պահել Փաշինյանին ռազմաճակատում առկա իրավիճակի մասին։ Նիկոլը միտումնավոր թաքցրել է Անվտանգության խորհրդի անդամներից առաջարկները, առնվազն նա թաքցրել է Պուտինի՝ հոկտեմբերիմ 20-ի առաջարկը։ Այսօր արդեն պարզ է, որ Նիկոլը միայնակ է կայացրել պատերազմը շարունակելու որոշումը, նույնիսկ այն պարագայում, երբ պրոֆեսիոնալները խոսել են դրա շարունակության վտանգների մասին։ Ամենակարևորը (դրա մասին Միքայել Համբարձումյանը չխոսեց), մեզ բոլորիս էլ հայտնի է, որ հոկտեմբերի 20-ից հետո էլ Նիկոլին առաջարկվել են պատերազմի ավարտի սցենարներ, որոնք նույնպես մերժվել են»,- նշում է նախկին դեսպանը։
Միքայել Մինասյանը նշում է՝ վերոգրյալից եզրակացությունները ողբալի են.
1. Սուլթանը ցանկացել է թքել պրոֆեսիոնալների կարծիքի վրա։ Եվ ձեզ չթվա, որ դա պատահական է, այն նպատակադրված, մտածված ու նախատեսված տակտիկա էր։
2. Նիկոլը պլան ունի, նա իշխանության է եկել, որպեսզի առաջ մղի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի շահերը։ Այդ պլանը հիմա էլ կատարվում է։ Դրա կատարումը դադարեցված չէ։
«Եվ եթե որևէ մեկին թվում է, որ ամեն ինչ վերջացած է՝ սխալվում է։ Ամեն ինչ ընթացքում է»,-ամփոփում է նա իր գրառումը։
- Էլինար Վարդանյան. Անգամ ԱԱԾ չի հասկացել Փաշինյանի մոտիվացիաները
- Պատերազմը կանգնեցնելու Պուտինի առաջարկը Փաշինյանը մեզ անգամ չի ներկայացրել. Միքայել Համբարձումյան
- Առնվազն հոկտեմբերի 19-ից հետո բոլոր զոհերը, վիրավորները, անհետ կորածները, գերիները մեկ մարդու խղճի վրա են
- Ինչպես 44 օր ստել են, այսօր ևս ստում են, եթե այդ 62 ԱԹՍ-ները խոցել են, ո՞նց են դա հաշվարկել․ Մովսես Հակոբյան
- Եթե հոկտեմբերի 19-20-ին Հայաստանը համաձայներ, որ Շուշի վերադառնային փախսականներ՝ այսօր մեզ մեղադրելու էին այն հանձնելու մեջ. Լենա Նազարյան

Политика 18:29 12/01/2021 Армения
«Независимо от моего отношения к персоне Микаэла Амбардзумяна, интервью очень глубокое, важное и грамотное. Это уже третий высокопоставленный офицер после Мовсеса Акобяна и Оника Гаспаряна, проливающий свет на действия Никол Пашиняна во время войны.», - написал в своем телеграм-канале бывший посол Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене, кандидат исторических наук Микаел Минасян.
Он подчеркивает, что необходимо помнить контекст: 20-ое октября - это середина войны, мы понесли тяжелые потери, однако мир, заключенный 20-го был бы миром поражения, а не капитуляцией. Уже сегодня ясно, что высшие офицеры полноценно информировали Никола о ситуации на фронте. Никол же намеренно скрывал от членов Совета Безопасности мирные предложения (как минимум он скрыл путинское предложение о мире от 20-го октября).
Уже сейчас очевидно, что Никол единолично принимал решение о продолжении войны, даже после того, как профессионалы говорили об опасности ее продолжения. Самое важное (об этом Микаэл Амбардзумян умолчал), что нам всем известно: и до и после 20-го октября Николу предлагались сценарии завершения войны, которые тоже были отвергнуты», -отмечает бывший посол.
Микаел Минасян отмечает, что выводы из вышесказанного плачевные:
1. Мы живем в самой мерзкой форме восточной деспотии - султан плевать хотел на мнение профессионалов. И пусть вам не кажется, что это случайность - это намеренная, обдуманная и спланированная тактика.
2. У Никола есть план - он пришел к власти для того, чтобы продвигать интересы Азербайджана и Турции. Этот план выполняется и сейчас: его выполнение не приостановлено.
«И, если кому-то кажется, что все закончилось - ошибаетесь. Все еще в процессе», -заключает М.  Минасян.