Միքայել Մինասյան. Այսօր արդեն պարզ է, որ Նիկոլը միայնակ է կայացրել պատերազմը շարունակելու որոշումը
«Անկախ Միքայել Համբարձումյանի անձի նկատմամբ իմ վերաբերմունքից, նրա հարցազրույցը խորն էր, գրագետ ու կարևոր։ Նա արդեն երրորդ բարձրաստիճան սպան է՝ Մովսես Հակոբյանից ու Օնիկ Գասպարյանից հետո, որ լույս է սփռում պատերազմի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի գործողություններին»,- Թելեգրամի իր ալիքում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Նա ընդգծում է՝ անհրաժեշտ է հասկանալ կոնտեքստը, հոկտեմբերի 20-ը պատերազմի կեսերն էր, մենք կրել էինք ծանր կորուստներ, սակայն հոկտեմբերի 20-ին կնքված խաղաղությունը չէր լինի կապիտուլյացիա։
«Այսօր արդեն պարզ է, որ բարձրաստիճան սպաներն ամբողջությամբ տեղյակ են պահել Փաշինյանին ռազմաճակատում առկա իրավիճակի մասին։ Նիկոլը միտումնավոր թաքցրել է Անվտանգության խորհրդի անդամներից առաջարկները, առնվազն նա թաքցրել է Պուտինի՝ հոկտեմբերիմ 20-ի առաջարկը։ Այսօր արդեն պարզ է, որ Նիկոլը միայնակ է կայացրել պատերազմը շարունակելու որոշումը, նույնիսկ այն պարագայում, երբ պրոֆեսիոնալները խոսել են դրա շարունակության վտանգների մասին։ Ամենակարևորը (դրա մասին Միքայել Համբարձումյանը չխոսեց), մեզ բոլորիս էլ հայտնի է, որ հոկտեմբերի 20-ից հետո էլ Նիկոլին առաջարկվել են պատերազմի ավարտի սցենարներ, որոնք նույնպես մերժվել են»,- նշում է նախկին դեսպանը։
Միքայել Մինասյանը նշում է՝ վերոգրյալից եզրակացությունները ողբալի են.
1. Սուլթանը ցանկացել է թքել պրոֆեսիոնալների կարծիքի վրա։ Եվ ձեզ չթվա, որ դա պատահական է, այն նպատակադրված, մտածված ու նախատեսված տակտիկա էր։
2. Նիկոլը պլան ունի, նա իշխանության է եկել, որպեսզի առաջ մղի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի շահերը։ Այդ պլանը հիմա էլ կատարվում է։ Դրա կատարումը դադարեցված չէ։
«Եվ եթե որևէ մեկին թվում է, որ ամեն ինչ վերջացած է՝ սխալվում է։ Ամեն ինչ ընթացքում է»,-ամփոփում է նա իր գրառումը։
- Էլինար Վարդանյան. Անգամ ԱԱԾ չի հասկացել Փաշինյանի մոտիվացիաները
- Պատերազմը կանգնեցնելու Պուտինի առաջարկը Փաշինյանը մեզ անգամ չի ներկայացրել. Միքայել Համբարձումյան
- Առնվազն հոկտեմբերի 19-ից հետո բոլոր զոհերը, վիրավորները, անհետ կորածները, գերիները մեկ մարդու խղճի վրա են
- Ինչպես 44 օր ստել են, այսօր ևս ստում են, եթե այդ 62 ԱԹՍ-ները խոցել են, ո՞նց են դա հաշվարկել․ Մովսես Հակոբյան
- Եթե հոկտեմբերի 19-20-ին Հայաստանը համաձայներ, որ Շուշի վերադառնային փախսականներ՝ այսօր մեզ մեղադրելու էին այն հանձնելու մեջ. Լենա Նազարյան

Politics 18:41 12/01/2021 Armenia
"Regardless of my attitude towards Mikayel Hambardzumyan, his interview was deep, competent and important. He is already the third high-ranking officer, after Movses Hakobyan and Onik Gasparyan, who sheds light on [Prime Minister] Nikol Pashinyan's actions during the war," former Armenian Ambassador to the Vatican Mikayel Minasyan wrote on Telegram.
He states that if Armenia had signed a peace deal on 20 October despite having suffered heavy losses in the war, it would not have amounted to Artsakh's capitulation.
"Today it is already clear that the senior officers have fully informed Pashinyan about the frontline situation. Nikol deliberately hid the proposals from the members of the Security Council, at least he concealed Putin's proposal on October 20. Today it is already clear that Nikol alone made the decision to continue the war, even when the experts warned of the risks of its continuation. Most importantly, (Mikael Hambardzumyan did not talk about it), we all know that even after October 20, Nikol was offered scenarios for the end of the war, which were also rejected," the ex-ambassador said.
Mikayel Minasyan notes that the conclusions from the above mentioned are “deplorable.”
“1. The Sultan wanted to spit on the opinion of experts. But don't think that it's accidental, it was a carefully thought-out tactic.
2. Nikol has a plan. He came to power to promote the interests of Azerbaijan and Turkey. The plan is still in progress; it has not been suspended.
"And if someone thinks that everything is over, they are mistaken. Everything is in progress," he added.