Իրավունք 12:14 15/01/2021 Հայաստան
ՄԻՊ. Նամականիշը ևս մեկ անգամ ապացուցում է այն պնդումները, որ Ադրբեջանը վարում է հայերի ցեղասպանության քաղաքականություն
Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով խրախուսվող հայատյացության քաղաքականությանտ, նա ընդգծում է՝ Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղ) հայերի էթնիկ զտման փաստը հիմնավորվում է նոր զարգացումներով:
«Մասնավորապես, Ադրբեջանի տրանսպորտի, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարությունը թողարկել է «Ադրբեջան 2020» փոստային նամականիշներ, որոնցից մեկը արցախահայության բնաջնջման բացահայտ քարոզ է։
Նամականիշում բժշկական արտահագուստով մարդը գործիքով քիմիական ախտահանման է ենթարկում Արցախը հայերից՝ բացահայտորեն այն ներկայացնելով որպես «կեղտ»:
Այս նամականիշը ևս մեկ անգամ ապացուցում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի այն պնդումները, որ Ադրբեջանը վարում է հայերի ցեղասպանության քաղաքականություն ու դա անում է հենց էթնիկ պատկանելիության հիմքով, միայն այն պատճառով, որ Արցախում ապրող մարդիկ հայ են։
Պետական մակարդակով իրականացվող հայատյացության քարոզչությունը հետևողականորեն իրականացվում է տարիներ շարունակ։ Հենց այդ թշնամանքի քարոզի ու կազմակերպված հայատյաց քաղաքականության հետևանք են այն դաժանություններն ու խոշտանգումները, որոնք կատարել են պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները էթնիկ հայերի նկատմամբ։
Այս ամենի խորքային պատճառները հիմնավորված են Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների համատեղ հրապարակային զեկույցի ապացույցներով ու դրանց վերլուծությամբ («Ադրբեջանում կազմակերպված ատելության խոսքը և թշնամանքն էթնիկ հայերի նկատմամբ` որպես ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ հիմքով խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի արմատական պատճառներ»):
Զեկույցը նաև ապացուցում է, որ հայատյացությունն Ադրբեջանում փակ շղթայի մեջ է՝ գեներացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների, այդ թվում՝ բարձրագույն մարմինների կողմից, այնուհետև գրեթե նույն ձևակերպումներով լայնորեն օգտագործվում և խրախուսվում է մշակութային, սպորտային ու հանրային այլ գործիչների կողմից ու արժանանում հանրային գովասանքի՝ հաճախ թիրախում հատկապես ունենալով երեխաների:
Հենց այս ամենն է, որ անհրաժեշտ է նկատի ունենալ Հայաստանի Հանրապետության սահմանների որոշման գործընթացի ժամանակ՝ երաշխավորելու համար հայերի կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության իրավունքները»։
Նամականիշում բժշկական արտահագուստով մարդը քիմիական ախտահանման է ենթարկում Արցախը հայերից. Հայաստանի մարդու իրավունքների...

Право 14:19 15/01/2021 Армения
Защитник прав человека: Марка еще раз подтверждает заявления о том, что Азербайджан проводит политику геноцида армян
Защитник прав человека (Омбудсмен) Республики Армения Арман Татоян обратился к антиармянской политике, поощряемой властями Азербайджана на государственном уровне, подчеркнув, что факт этнической чистки армян в Арцахе (Нагорном Карабахе) подтверждается новыми развитиями.
«В частности, Министерство транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана выпустило почтовые марки «Азербайджан 2020», одна из которых является открытой пропагандой истребления армян Арцаха.
На марке мужчина в медицинской форме с помощью инструмента подвергает химической дезинфекции Арцах, очищая его от армян, открыто представляя последних как «грязь».
Эта марка еще раз подтверждает утверждения Защитника прав человека Армении о том, что Азербайджан проводит политику геноцида армян и делает это по признаку этнической принадлежности только потому, что люди, проживающие в Арцахе, являются армянами.
Антиармянская пропаганда, последовательно проводимая на государственном уровне, ведется годами. Именно следствием этой пропаганды вражды и организованной антиармянской политики являются зверства и пытки, совершенные военнослужащими Вооруженных сил Азербайджана против этнических армян во время войны.
Коренные причины всего этого подтверждаются свидетельствами совместного публичного доклада Защитников прав человека Арцаха и Армении и их анализом («Язык ненависти и враждебность, организованные в Азербайджане по отношению к этническим армянам, как коренная причина пыток и бесчеловечного обращения по этническому признаку со стороны азербайджанских вооруженных сил»).
Отчет также доказывает, что антиармянские настроения в Азербайджане находятся в замкнутой цепочке, порождаются азербайджанскими властями, в том числе: высшими органами власти, затем почти в той же формулировке широко используются и поощряются другими культурными, спортивными и общественными деятелями и удостаиваются публичной похвалы, будучи часто нацеленные особенно на детей.
Это все, что необходимо учитывать при определении границ Республики Армения, чтобы гарантировать права армян на жизнь, неприкосновенность физического и психического иммунитета».