Քաղաքական 18:00 21/01/2021 Հայաստան
ԵԽԽՎ զեկույցի հեղինակը կլինի Հայաստանում և Ադրբեջանում, մեր առաջարկով կփորձի լինել Արցախում. Զոհրաբյան
ԵԽԽՎ միգրացիայի և տեղահանված անձանց նիստում խոսել եմ ռազմագերիների անհապաղ վերադարձի մասին: Այս մասին հայտնել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ն.Զոհրաբյանի տարածած հայտարարության մեջ նշվում է. «Այսօր ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հանձնաժողովի նիստում քննարկվեց հումանիտար ճգնաժամի հարցը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, որն առաջիկայում պիտի դառնա ԵԽԽՎ զեկույց։ Զեկույցի հեղինակը կլինի Հայաստանում և Ադրբեջանում և նաև մեր առաջարկով կփորձի լինել Արցախում։
Իհարկե, քննարկման ընթացքում Ադրբեջանի պատվիրակը մի քանի անգամ հատուկ շեշտեց, որ զեկուցողն Արցախ գնալու համար անպայման պիտի ստանա Ադրբեջանի իշխանությունների թույլտվությունը։
Եւ քանի որ զեկույցը վերաբերելու է բացառապես պատերազմի հումանիտար ասպեկտին, ես խոսել եմ երկու կարևոր խնդրի մասին, ինչը համարում եմ անհետաձգելի լուծման հիմնախնդիրներ։
Առաջինը, բնականաբար, ռազմագերիների հարցն է, ովքեր պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո պետք է վերադարձվեին հայկական կողմին, ինչը մինչ օրս չի արվել և զեկուցողի ուշադրությունն եմ հրավիրել, որ Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին և գերի ընկած քաղաքացիական անձանց, այլեւ նրանց հայտարարում է դիվերսանտներ, ինչը միջազգային բոլոր իրավակարգավորումների կոպտագույն խախտում է։
Երկրորդ խնդիրը, որին անդրադարձել եմ, Արցախից տեղահանված և իրենց բնակավայրն ու տունը կորցրած արցախցիների հարցն է, որը ևս այս աղետալի պատերազմի հումանիտար հետևանքներից է, ինչը անպայմանորեն պիտի լինի միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում։
Եւ, բնականաբար, քանի որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի «լավագույն ավանդույթները» շարունակվում են, Ադրբեջանի և Թուրքիայի պատվիրակները հերթական անգամ փորձեցին խեղաթյուրել իրենց իսկ կողմից սանձազերծված պատերազմի բնույթն ու բովանդակությունը, այն փորձելով ներկայացնել որպես հայերի կողմից 90-ականներին սկսված ցեղասպանության շարունակություն, ես իմ ելույթում նշել եմ նման հայտարարությունների կատարյալ տխմարություն լինելը, պնդելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը պատերազմի հանցագործներ են և որպես այդպիսին պիտի ենթարկվեն պատասխանատվության միջազգային իրավունքի առաջ»։

Политика 19:36 21/01/2021 Армения
Автор доклада ПАСЕ посетит Армению и Азербайджан, а также попытается, по нашему предложению, посетить Арцах – Зограбян
На заседании ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и вынужденных переселенцев я подняла вопрос немедленного возвращения на Родину удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных. Об этом заявила депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«Сегодня на заседании ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и вынужденных переселенцев был обсужден вопрос гуманитарного кризиса между Арменией и Азербайджаном, который вскоре станет докладом ПАСЕ. Его автор посетит Армению и Азербайджан, а также попытается, по нашему предложению, посетить и Арцах.
Конечно, во время обсуждения азербайджанский делегат несколько раз специально подчеркнул, что докладчик должен получить разрешение властей Азербайджана на поездку в Арцах.
И поскольку доклад будет касаться исключительно гуманитарного аспекта войны, я затронула два важных вопроса, которые считаю проблемами, требующими незамедлительного решения.
Первая проблема – вопрос военнопленных, которых сразу же после окончания войны должны были вернуть армянской стороне, что не сделано по сей день. Я обратила внимание докладчика на то, что Азербайджан не только отказывается возвращать армянских военнопленных и попавших в плен гражданских лиц, но и объявляет их диверсантами, что является грубым нарушением всех международных правовых регулирований.
Вторая проблема -  это проблема вынужденных переселенцев-арцахцев, которые потеряли свои населенные пункты и дома, что также является одним из гуманитарных последствий этой катастрофической войны, что, безусловно, должно быть в центре внимания международного сообщества.
И поскольку делегаты из Азербайджана и Турции в очередной раз попытались исказить характер и содержание развязанной ими войны, пытаясь представить ее как продолжение геноцида, начатого армянами в 90-ые годы, я в своем выступлении подчеркнула, что такие заявления - абсолютная чушь, отметив, что Турция и Азербайджан являются военными преступниками и, как таковые, должны быть привлечены к ответственности перед международным правом», - отметила Зограбян.