Քաղաքական 14:24 22/01/2021 Տարածաշրջան
Եվրախորհրդարանում  «Մարդու իրավունքները Թուրքիայում, Դեմիրթաշի և այլ քաղբանտարկյալների վիճակը» խորագրով հատուկ նիստ է կազմակերպվել։
Նիստում ելույթ է ունեցել Հավասարության հարցերով եվրահանձնակատար Հելենա Դալին, ով ընդգծել է, որ  ԵՄ-ն պարբերաբար բարձրաձայնել է իր մտահոգությունները Թուրքիայում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ, իսկ համապատասխան առաջարկները ներկայացվել են Եվրոպական հանձանժողովի՝ Թուրքիայի վերաբերյալ տարեկան զեկույցում։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Դալին հիշեցրել է, որ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների համաձայն՝ Դեմիրթաշի իրավունքները ոտնահարվել են։ Նա մտահոգիչ է համարել ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺԴԿ-HDP) ներկայացուցիչների դեմ կայացված որոշումները։
Եվրահանջնակատարը նշել է, որ ահաբեկչության դեմ պայքարն անկասկած Թուրքիայի օրինական իրավունքն է, բայց այն պետք է ներդաշնակ  լինի օրենքի գերակայության սկզբունքին և մարդու հիմնարար իրավունքների պահանջներին։
Նիստի ընթացքում հաստատվել է Եվրախորհրդարանի քաղաքական կուսակցական խմբակցությունների համատեղ բանաձևը, որով պահանջվում է անհապաղ ազատ արձակել ԺԴԿ նախկին համանախագահ Սեալհաթթին Դեմիրթաշին, Ֆիգեն Յուքսեքդաղին և հանել Դեմիրթաաշին առաջադրված մեղադրանքները։ Հղում է կատարվել նաև Դեմիրթաշի գործով ՄԻԵԴ-ի ընդունած որոշումներին։
Փաստաթղթում կոչ է արվել նաև թուրք պաշտոնյաների հետ շփումների օրակարգում պահել ոչ միայն Դեմիրթաշի, այլև իրավաբանների, իրավապաշտպանների, լրագրողների, քաղաքական գործիչների ու մտավորականների դեմ հարուցված դատական գործերը և աջակցել այդ մարդկանց։

Политика 14:41 22/01/2021 Регион
Европарламент провел специальное заседание по теме «Права человека в Турции: состояние Селахаттина Демирташа и других политзаключенных».
В ноябре 2016 года турецкие власти арестовали 10 депутатов парламента от прокурдской Партии демократии народов (ПДН), в том числе Демирташа и другого тогдашнего сопредседателя партии Фиген Юксекдаг. Их обвиняют в связях с запрещенной в Турции Рабочей партией Курдистана (РПК). Сами депутаты отвергают эти обвинения. В настоящее время Демирташ находится в заключении.
На заседании выступила еврокомиссар по вопросам равноправия Хелена Дали, которая подчеркнула, что ЕС регулярно выражает озабоченность ситуацией с правами человека в Турции, и соответствующие предложения были представлены в ежегодном отчете Европейской комиссии по Турции, пишет Ermenihaber.
Дали напомнила, что, согласно постановлениям Конституционного суда Турции и Европейского суда по правам человека, права Демирташа были нарушены. Он назвала тревожными решения, принятые против представителей оппозиционной прокурдской Партии демократии народов.
Еврокомиссар заявила, что борьба с терроризмом, несомненно, является законным правом Турции, но она должна соответствовать требованиям верховенства закона и основным требованиям в сфере прав человека.
В ходе заседания была принята совместная резолюция фракций политических партий Европарламента, которая требует немедленного освобождения Демирташа, Фиген Юксекдаг и снятия предъявленных Демирташу обвинений. Также упоминались решения, принятые ЕСПЧ по делу Демирташа.