Քաղաքական 14:31 23/01/2021 Հայաստան
««Հայաստանը ես եմ»,- շատ շուտով կասի  ոչ անհայտ տիկին Մակունցը, որին հատուկ արժանիքների համար Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակել: Ինչպես այժմ է ընդունված ասել. «Մեզ թվում էր՝ հասանք հատակին, բայց հանկարծ ներքևից թակեցին»,- թելեգրամյան ալիքում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Ըստ նրա, նույնիսկ եթե ելնենք նրանից, որ Մակունցը վատ մարդ չէ, կասկած չկա, որ Մակունցը ոչ կոմպետենտ քաղաքական գործիչ է, ավելին՝ ապաշնորհ դիվանագետ և, այո,  առհասարակ դիվանագետ չէ:
«Նրա անգրագիտության վկայությունն են արտաքին քաղաքական ձախողումները տարբեր մակարդակներում, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական: Բայց հենց Մակունցին էր Նիկոլ Փաշինյանը վստահել ղեկավարել նախ մշակույթի նախարարությունը, իսկ հետո՝ իր խմբակցությունը: Մակունցը, որը հայտնի է որպես Նիկոլի անգլերենի ուսուցիչ, ունի միայն մեկ արժանիք՝ Նիկոլն անվերապահորեն հավատում է նրան: Ահա ինչու, ուղարկելով նրան ԱՄՆ, նա որոշեց մի կրակոցով երկու նապաստակ սպանել՝ փրկել նրան  խորտակվող նավից և օգտագործել նրան երկու գերտերությունների միջև սանձազերծվող կեղտոտ խաղում:
Նիկոլի թիմն ի վերջո դիմացավ մինչև Բայդենի պաշտոնակալումը: Որոշվել է Լիլիթ Մակունցին ուղարկել Պետդեպարտամենտի թխվածքաբլիթների հետևից, որոնց մասին այդքան երազում էին թավշյա հեղափոխականները: Նրանց թվում է, որ Հայաստանը, մեծ տերությունների շահերի բախման հանգույցում, կփրկի դիլետանտ Մակունցը: Նրա սպասվող նշանակումը հարված է ոչ միայն հայ-ամերիկյան, հայ-ռուսական հարաբերություններին, Հայաստանի հեղինակությանը, այլ նաև գուցեև մեր գոյությանը՝ որպես անկախ երկիր...սա կանոն է, պետք է քաղաքականությունը կառուցի մեծ տերությունների շահերի հանգույցում, այլ ոչ թե դրանց հակասությունների վրա:
2 օր առաջ սորոսական շրջանակներին կարգադրվել է զարկ տալ հակառուսական հռետորաբանությանը և սիրախաղեր սկսել ԱՄՆ-ի հետ: Մակունցին նշանակելու որոշումը կլինի պաշտոնականացումը, ինստիտուցիոնալացումն այն աշխարհաքաղաքական քաոսի, որում Նիկոլը ներքաշում է Հայաստանը:
Ի դեպ, հիշեցնեմ. Նիկոլ Փաշինյանը երդվել է վերանայել դեսպանների պաշտոններում այն անձանց նշանակման պրակտիկան, որոնք կադրային դիվանագետներ չեն»,- գրել է Միքայել Մինասյանը։

Politics 16:25 23/01/2021 Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has decided to appoint his My Step bloc’s leader Lilit Makunts Armenian Ambassador to the US for her “special merits”, Armenia’s former Ambassador to the Vatican Mikayel Minasyan said on Telegram on Saturday.
"Even if we assume that Makunts is not a bad person, there is no doubt that Makunts is an incompetent politician, furthermore, an incompetent diplomat,” Minasyan noted.
“Evidence of her ignorance is her foreign policy failures at various levels, including in inter-parliamentary relations. But it was Makunts whom Nikol Pashinyan entrusted to head first the Ministry of Culture, and then his faction. Makunts, known for being Nikol’s English teacher, has only one merit – Nikol believes in her unconditionally. That is why, sending her to the United States, he decided to kill two birds with one stone: to rescue her from a sinking ship and use her in a dirty game between the two superpowers [Russia and the US].
“Nikol’s political team managed to stray in power before Biden’s inauguration. It was decided to send Lilit Makunts after the State Department “cookies”, which the velvet revolutionaries dreamed of so much. It seems to them that dilettante Makunts will be able to save Armenia in the wake of the conflict of superpowers’ interests. Her expected appointment is a blow not only to the Armenian-US, Armenian-Russian relations and Armenia's image, but also to our existence as an independent country...
“Two days ago, the Soros circles were ordered to step up anti-Russian rhetoric and start flirting with the United States. The decision to appoint Makunts will be the formalization and institutionalization of the geopolitical chaos which Nikol is drawing Armenia into.
P.S. Incidentally, Nikol Pashinyan has pledged to reconsider the practice of appointing individuals who are not considered career diplomats to the posts of ambassadors,” the ex-ambassador wrote.