Քաղաքական 17:23 27/01/2021 Հայաստան
Հունվարի 26-ին տեղի է ունեցել Հայրենիքի փրկության շարժման խորհրդի նիստ,  որը վարել է Վազգեն Մանուկյանը։ Շարժման տեղեկատվական կենտրոնից հայտնում են, որ քննարկվել են Շարժման անցնող շրջանի  գործունեությունը, քայլերի արդյունավետությունը, կարևորվել է  Շարժման համահայկական բնույթը, մարզերում հանդիպումներն առավել ինտենսիվ դարձնելու  անհրաժեշտությունը: Քննարկվել են փետրվարի 18-ին կազմակերպվելիք համապետական  հանրահավաքի կազմակերպչական հարցերը։
Անդրադառնալով Ն. Փաշինյանի կողմից առաջ քաշված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների գաղափարին՝ խորհուրդը նպատակահարմար է գտել առանձին հայտարարությամբ վերահաստատել իր դիրքորոշումն ու  մոտեցումները, որը ներկայացվում է ստորև.
ՀԱՄԱԽՈՀՈՒԹՅԱՆ ՀԱՍՆԵԼՈՒ ՃԱՆԱՊԱՐՀԱՅԻՆ ՔԱՐՏԵԶԻ ԱՌԱՋԱՐԿ
Համայն հայությունը կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների, իսկ մեր պետականությունը՝ գոյաբանական սպառնալիքի դեմ հանդիման։ Ակնհայտ է, որ բոլոր առումներով ձախողումներ արձանագրած և երկիրը կործանման եզրին հասցրած իշխանության հետ հույս կապել չի կարելի։ Հնարավորինս սեղմ ժամկետներում իշխանության փոփոխությունը և ժողովրդի կողմից նոր որակի իշխանության ձևավորումը հնարավոր է միայն ազատ, արդար և մրցակցային ընտրությունների միջոցով։
Միանշանակ է, որ քաղաքական և իրավական պատասխանատվությունից խուսափելու՝ օրվա իշխանությունների միակ ճանապարհը ընտրությունները կեղծելու միջոցով  վերարտադրվելու հույսն է։ Միանշանակ է նաև, որ պետական համակարգի կազմաքանդման գործընթացի կանխման, առկա բարոյահոգեբանական ճգնաժամի հաղթահարման, հետպատերազմյան վտանգավոր զարգացումները չեզոքացնելու մարտահրավերներն անհրաժեշտաբար ենթադրում են բեկումնային և անհապաղ փոփոխություններ մինչև արտահերթ ընտրությունների անցկացումը։
Ելնելով վերնշյալ հաստատումներից՝ Հայրենիքի փրկության շարժումը անհրաժեշտ է համարում.
1. Հրաժարականի կամ պաշտոնանկության միջոցով հասնել պարտության խորհրդանիշ Ն. Փաշինյանի հեռացմանը վարչապետի պաշտոնից:
2. Ձևավորել Ազգային համաձայնության անցումային կառավարություն, որի առաջնահերթ խնդիրները պետք է լինեն.
ա) կայունացնել վիճակը, լուծել երկրի առջև ծառացած հումանիտար, սոցիալ-տնտեսական և հետպատերազմական իրավիճակի հետ կապված ներքին ու արտաքին հրատապ խնդիրները,
բ) անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել վստահելի և թափանցիկ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու համար:
Երկիրը ճգնաժամից դուրս բերելու և վստահելի ընտրությունների անցկացումը երաշխավորելու առումով սկզբունքային նշանակություն ունի այն, որ անցումային կառավարության վարչապետի թեկնածուն ունենա կառավարման անհրաժեշտ փորձառություն և չառաջադրի իր թեկնածությունը ընտրություններին:
Գործող վարչապետի գլխավորությամբ կամ գործող իշխանությունների կողմից ընտրությունների անցկացման ցանկացած  փորձ ի սկզբանե կասկածի տակ է դնելու ընտրությունների լեգիտիմությունը և հղի է ապակայունացման և ներքաղաքական բախումների վտանգներով։
Հայրենիքի փրկության շարժումն առաջարկում է բոլոր դերակատար քաղաքական ուժերին վերոնշյալ ճանապարհային քարտեզի հիման վրա հասնել փոխհամաձայնության։

Политика 19:07 27/01/2021 Армения
26 января под председательством Вазгена Манукяна прошло заседание Совета Движения за спасение Родины. По сообщению Информационного центра Движения, обсуждались деятельность Движения за проходящий период, эффективность шагов, подчеркивался всеармянский характер Движения и необходимость интенсификации встреч в областях. Были обсуждены организационные вопросы всенародного митинга, который состоится 18 февраля.
Ссылаясь на идее досрочных парламентских выборов, выдвинутой Н.Пашиняном, совет посчитал целесообразным подтвердить свою позицию и подходы в отдельном заявлении, которое представлено ниже:
ПРЕДЛОЖЕНИЕ ДОРОЖНОЙ КАРТЫ ДЛЯ ДОСТИЖЕНИЯ ЕДИНОМЫСЛИЯ
Весь армянский народ стоит перед серьезнейшими вызовами, а наша государственность - перед онтологической угрозой. Очевидно, что нельзя связывать надежды с правительством, которое во всех отношениях зафиксировало провалы и поставило страну на грань краха. Смена власти в кратчайшие сроки и формирование народом правительства нового качества возможно только через свободные, справедливые и конкурентные выборы.
Однозначно, что единственный способ для нынешней власти избежать политической и правовой ответственности - это надежда воспроизвести себя путем фальсификации результатов выборов. Однозначно и то, что задачи предотвращения распада государственной системы, преодоления нынешнего морально-психологического кризиса и нейтрализации опасных послевоенных развитий обязательно предполагают переломные и немедленные изменения до проведения досрочных выборов.
Исходя из вышеперечисленных утверждений, Движение за спасение Родины считает необходимым:
1. Посредством отставки или отстранения от должности, добиться ухода символа поражения Н. Пашиняна с поста премьер-министра.
2. Сформировать Переходное правительство национального согласия, приоритетными задачами которого должны быть:
а) стабилизация ситуации, решение насущных внутренних и внешних проблем, связанных с гуманитарной, социально-экономической и послевоенной ситуацией, с которой столкнулась страна;
б) создать необходимые условия для проведения заслуживающих доверия и прозрачных парламентских выборов.
Чтобы вывести страну из кризиса и обеспечить проведение заслуживающих доверия выборов, принципиально важно, чтобы кандидат на пост премьер-министра переходного правительства имел необходимый управленческий опыт и не выдвигал свою кандидатуру для участия в выборах.
Любая попытка провести выборы под руководством действующего премьер-министра или нынешних властей изначально поставит под сомнение легитимность выборов, и это чревато опасностями дестабилизации и внутриполитических столкновений. Движение за спасение Родины предлагает всем политическим силам прийти к соглашению на основе вышеупомянутой дорожной карты.