Առողջություն 12:20 27/01/2021
Սրտանոթային հիվանդություններ, ասթմա և քրոնիկ բրոնխիտ ունեցող մարդիկ կարող են վատ զգալ ջերմաստիճանի փոփոխության ժամանակ. նրանք պետք է ուշադիր հետևեն իրենց առողջությանը, ավելի շատ հանգստանան և չծանրաբեռնվեն: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում ասել է բժիշկ Լյուդմիլա Լապան:
«Ռիսկային խմբում սրտանոթային հիվանդություններ ունեցող մարդիկ են, որոնք սրտի կաթված են ստացել, ինսուլտ են տարել, ունեցել են բրոնխային ասթմա, քրոնիկ բրոնխիտ, քրոնիկ հիվանդություններ, ինչպիսիք են տոնզիլիտը, ռինիտը: Այս բոլոր հիվանդությունները սրվում են հենց եղանակի փոփոխության ժամանակ»,- ասել է Լապան:
Նա բացատրել է, որ հիվանդությունները սրվում են` կապված մարդու անոթային համակարգի ջերմաստիճանի փոփոխության հետ: Ըստ էության, դա տեղի է ունենում բոլոր մարդկանց մոտ, բայց առողջ մարդկանց մոտ այդ գործընթացն աննկատելի է, իսկ քրոնիկ հիվանդություններ ունեցողների մոտ առաջանում են տարբեր դժվարություններ:
Ըստ նրա, ջերմաստիճանի տատանումների ժամանակ կարևոր է վերահսկել առողջությունը, և եթե ինքնազգացողությունը վատթարանում է, անմիջապես դիմել բժշկի:
«Խոնավ տաք եղանակին վարակիչ հիվանդությունների ռիսկը ևս ավելի մեծ է, քանի որ մարդուն թվում է, թե դրսում տաք է, նա չի հագնվում եղանակին համահունչ և մրսում է։
Ընդհանրապես, պետք է առողջ ապրելակերպ վարել, ավելի շատ հանգստանալ, ոչ թե վազել, այլ քայլել, չլարվել և հագնվել եղանակին համապատասխան», - ընդգծել է բժիշկը։

Здоровье 12:51 27/01/2021 В мире
Люди с сердечно-сосудистыми заболеваниями, с астмой и хроническими бронхитами могут чувствовать себя плохо во время перепада температур, им следует внимательно следить за состоянием здоровья, принимать назначенную терапию, больше отдыхать и не перегружать себя, заявила РИА Новости врач-терапевт Людмила Лапа.
Ранее ведущий сотрудник центра погоды "Фобос" Евгений Тишковец сообщил РИА Новости, что в среду-четверг в Москве ожидается температура около нуля, а в выходные в столицу вернутся умеренные морозы и снегопад.
"Группы риска - это люди с сердечно-сосудистыми заболеваниями, перенесшие инфаркт, инсульт, с бронхиальной астмой, хроническими бронхитами, хроническими заболеваниями, такими как тонзиллит, ринит. Все эти заболевания обостряются именно тогда, когда идет смена погоды", - сказала Лапа.
Она пояснила, что заболевания обостряются из-за реакции сосудистой системы человека на перепады температуры. Фактически это происходит у всех людей, но у здоровых этот процесс происходит незаметно, а у пациентов с хроническими заболеваниями возникают различные сложности, уточнила врач.
По ее словам, в такую погоду важно контролировать состояние своего здоровья и при ухудшении самочувствия сразу же консультироваться с врачом. Кроме того, важно не забывать принимать терапию, которая была назначена.