Քաղաքական 14:03 29/01/2021 Տարածաշրջան
Թուրքիայի իշխանությունները նախատեսում են ընդլայնել համագործակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ «3 + 3» ձևաչափով: Այս մասին այսօր Ստամբուլում Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ մամուլի ասուլիսում ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն: Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Մենք պետք է խթանենք հրադադարի ռեժիմը: Այսպիսով, մենք նախատեսում ենք համագործակցել այս ճանապարհին նաև «3 + 3» ձևաչափով (Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան, Իրան, Վրաստան, Թուրքիա-խմբ․)», - ասել է Չավուշօղլուն:
Չավուշօղլուն առանձին նշել է, որ «Հարավային Կովկասում կարգավորման պարզ ցանկությունը բավարար չէ», և «համագործակցության ընդլայնմամբ անհրաժեշտ է հասնել կայուն զինադադարի»:
«Այս տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը բխում են բոլորի շահերից: Դա առավելագույնս ձեռնտու կլինի Հայաստանին և նրա ժողովրդին: Հետևաբար, մենք Հայաստանից կառուցողական քայլեր ենք ակնկալում այս ուղղությամբ», - ավելացրել է Չավուշօղլուն:
Նա հիշեցրել է, որ Զարիֆը Թուրքիա ժամանելուց առաջ այցելել էր Ադրբեջան, Ռուսաստան, Հայաստան և Վրաստան, որտեղ, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել էր Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրները: Զարիֆն ու Չավուշօղլուն վերլուծել են այդ շփումների արդյունքները:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում Զարիֆի ու ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի հանդիպմանը Այվազյանն ասել էր․ «Հայաստանը չի համարում, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի և ուժի կիրառման արդյունքները կարող են հիմք ստեղծել տևական խաղաղության համար կամ դիտարկվել որպես տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություն։
Այնուհանդերձ, կուզենայինք մեկ անգամ ևս շեշտել, որ միայն հարատև և բոլորի շահերը հասցեագրող խաղաղությունը, որտեղ չկան «հաղթողներ և պարտվողներ», այսպես կոչված, «հաղթանակներ կամ պարտություններ», կարող է իրական երաշխիքներ ստեղծել տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և զարգացման առաջմղման համար»։

Политика 15:50 29/01/2021 Регион
Власти Турции планируют расширить сотрудничество по урегулированию карабахского конфликта до формата "3+3". Об этом в пятницу в Стамбуле заявил глава МИД республики Мевлют Чавушоглу на пресс-конференции со своим иранским коллегой Мохаммадом Джавадом Зарифом. Об этом передает ТАСС.
«Нам необходимо содействовать прекращению огня. Так что мы планируем сотрудничать на этом пути и в формате "3+3" (РФ, Азербайджан, Армения, Иран, Грузия, Турция - прим. ТАСС)», - сказал министр.
Чавушоглу отдельно отметил, что «простого желания нормализации в Южном Кавказе недостаточно» и «необходимо добиться постоянного прекращения огня путем расширения сотрудничества».
«Мир и стабильность в этом регионе в интересах каждого. В наибольшей степени это будет пользой для Армении и ее народа. Поэтому мы ждем от Армении конструктивных шагов в данном направлении», - добавил Чавушоглу. Он напомнил, что до прибытия в Турцию Зариф посетил Азербайджан, РФ, Армению и Грузию, где в том числе обсуждал вопросы Нагорного Карабаха. Главы МИД двух стран проанализировали итоги этих контактов.
Напомним, что во время встречи Зарифа с министром иностранных дел Армении Ара Айвазяном в Армении Айвазян сказал: «Армения не считает, что результаты агрессии Азербайджана и применения силы против Арцаха могут создать основу для прочного мира или рассматриваться как возможность для регионального сотрудничества.
Тем не менее мы хотели бы еще раз подчеркнуть, что только прочный, отвечающий интересам всех мир, в котором нет «победителей и проигравших», так называемых «побед или поражений», может создать реальные гарантии для обеспечения безопасности, стабильности и развития в регионе.