Քաղաքական 13:57 30/01/2021 Հայաստան
Տիգրան Ուրիխանյան. Եթե ժողովուրդը որոշի, որ լինելու են ընտրություններ, մենք կունենանք վարչապետի սեփական թեկնածու
«Իհարկե, եթե նախկինում ամեն ինչ լավ լիներ, մենք չունենայինք հիասթափություն, հուսալքություն, որն առաջացել էր 800 հազար աղքատների բանակի դժգոհությունից, գործազրկությունից, անհավասարությունից, բնականաբար  չէին լինի 2018-ի թվականի իրադարձությունները, իշխանափոխությունը»,-հայտարարեց «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը՝ քիչ առաջ մեկնարկած համաժողովում անդրադառնալով այն դիսկուրսին, թե ովքեր են մեղավոր ստեղծված իրավիճակի համար՝ նախկիննե՞րը, թե՞ նորերը։
Նա նկատեց, մեղմ ասած, տարիներ շարունակ իրականացվել է անարդյունավետ, վատ, չարդարացված կառավարում, բայց անկախ դրանից, գործող իշխանությունները ունեցել են գրեթե երեք տարի նախ և առաջ պատասխանատվության ենթարկելու ու պատժելու բոլոր մեղավորներին։
Գործող իշխանությունները, ըստ բանախոսի, հնարավորություն ունեին իրավիճակը շտկել, մարդկանց մոտ արդարություն առաջացնել, 800 հազար աղքատների թիվը կրճատել, խոստումները կատարել, հենց որոնց համար ժողովուրդը նրան քվե էր տվել։
«Այս ամենի, նաև այդ խայտառակ պարտության, որի համար մեղադրում են ժողովրդին, բանակին, կամավորներին, սփյուռքին... պատասխանատուն միանաշանակ իշխանություններն են, վարչապետն է։ Եվ այդ պատասխանատվությունը, ինչպես բազմիցս հնչել է, պետք է դրսևորվի հրաժարականով»,- ասաց Ուրիխանյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ո՞ր ճանապարհով պետք է լինի նրա հրաժարականը, Ուրիխանյանն ասաց, դա պետք է որոշի ժողովուրդը, կամ պետք է դուրս գա փողոց ու հասնի իշխանափոխության, եթե դա տեղի չի ունենում, ապա պետք է լինի ընտրությունների միջոցով։
«Մենք այդ հարցը ուղղելու ենք ժողովրդին։ Շատ մոտ ապագայում հրավիրելու ենք հանրահավաք, որի ընթացքում կհնչի հարց։ Դրա պատասխանից է կախված նաև մեր հետագա քայլերը»,-հայտարարեց Ուրիխանյանը։
Նրա խոսքով, եթե ժողովուրդը որոշեց, այո, պետք է լինեն ընտրություններ, իրենք չեն սպասելու, որ իշխանությունը որոշի, թե երբ պետք է դրանք կայանան, սկսի կրել պատասխանատվություն, թե ոչ։
«Մենք ինքներս, պետք է այդ պրոցեսը գեներացնենք»,- ասաց նա՝ հայտարարելով, որ ընտրությունների դեպքում «Ալյանս»-ը մասնակցելու է ընտրություններին սեփական կազմով, սեփական ցուցակով, վարչապետի սեփական թեկնածուով։

Политика 15:43 30/01/2021 Армения
«Конечно, если бы в прошлом все было хорошо, у нас не было бы разочарования и отчаяния, вызванных недовольством, безработицей и неравенством 800 тысячной армией бедных, естественно не было бы событий 2018 года и смены власти»,- об этом на недавно начавшейся конференции заявил лидер прогрессивной центристской партии «Альянс» Тигран Уриханян, касаясь дискурса о том, кто виноват в создавшейся ситуации -бывшие или новые?
Он отметил, что, мягко говоря, годами осуществлялось неэффективное, плохое, неоправданное управление, но, несмотря на это, у нынешних властей было почти три года, чтобы прежде всего привлечь к ответственности и наказать всех виновных.
По словам докладчика, у действующей власти была возможность исправить ситуацию, восстановить справедливость среди людей, сократить количество 800 тысяч бедных, выполнить обещания, именно ради которых народ отдал им свой голос.
«За все это, а также и за позорное поражение, в котором винят народ, армию, добровольцев, диаспору…власти, премьер-министр несут однозначную ответственность. И эта ответственность, как уже неоднократно прозвучало, должна проявиться в отставке», - сказал Уриханян.
Касаясь вопроса, каким путем должна состояться отставка премьер-министра, Уриханян сказал, что это должен решать народ, или он должен выйти на улицы и добиться смены власти, и если этого не произойдет, то это должно быть через выборы.
«Мы обратимся к народу с этим вопросом. В ближайшее время мы проведем митинг, в ходе которого будет поставлен вопрос. От этого ответа зависят и наши дальнейшие шаги», - заявил Уриханян.
По его словам, если народ решит, что да, должны быть выборы, они не будут ждать, пока правительство решит, когда они должны состояться, возьмет на себя ответственность или нет.
«Мы сами должны инициировать этот процесс», - сказал он, заявив, что в случае выборов «Альянс» будет участвовать в них со своим собственным составом, списком и кандидатом в премьер-министры.