Իրավունք 16:36 05/02/2021 Հայաստան
Ադրբեջանն իր արարքներով, զենքի կիրառության սպառնալիքով ՀՀ գործարարներին զրկել են տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից. ՄԻՊ
Ադրբեջանական զինված ուժերը դիտավորյալ ռազմական արարքներով խախտել են Գեղարքունիքի մարզում ՀՀ քաղաքացիների տնտեսական գործունեության միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքը: Այս մասին նշված է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան ֆեյսբուքյան էջում
«Մասնավորապես, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ստացել է գործարարությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենից բողոք այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները 2020թ. նոյեմբերի 25-ին ապօրինաբար, պատերազմի սպառնալիքով ներխուժել են ՀՀ կառավարության որոշմամբ իրենց հատկացված այն տարածքը, որտեղ արդեն 20 տարի իրենք իրականացնում են ձեռնարկատիրական գործունեություն՝ դրանով պատճառելով շուրջ 5,000,000 ԱՄՆ դոլարի վնաս:
Բողոքի հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պարզել է, որ ՀՀ կառավարությունը 2000թ. դեկտեմբերի որոշմամբ ՀՀ-ում իրավական գրանցում ունեցող ընկերությանն է տրամադրել Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի լեռնանցքի (Գեղամասար համայնք) շրջանում 200 հա հողամաս և կնքել 30 տարի ժամկետով վարձակալության պայմանագիր՝ ապահովելով գույքային իրավունքների պետական գրանցումը: Հողատարածքը տրամադրվել է էլեկտրական էներգիայի արտադրության համար հողմային էլեկտրակայան կառուցելու և շահագործելու նպատակով։ Նշված 200 հա հողատարածքից 75 հա-ի վրա ընկերությունը կառուցել է 2 հողմակ:
Այնուհետև, ՀՀ կադաստրի կոմիտեում գրանցվել է անշարժ գույքի նկատմամբ ընկերության իրավունքը։ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 2018 թվականի մայիսի որոշմամբ մինչև 2039 թվականի մայիս ամիսը ընկերությանը տրամադրել է էլեկտրական էներգիայի (հզորության) արտադրության լիցենզիա: Դրանից բացի, Սոթք գյուղում գտնող նշված մակերեսով էներգետիկայի գործառնական նշանակությամբ հողամասի նկատմամբ գրանցված ընկերության վարձակալության իրավունքը երկարացվել է մինչև 2048թ. ապրիլ ամիսը:
Կարևոր է արձանագրել, որ 200 հա հողատարածքի հատկացմանը «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքի հիման վրա, այդ թվում՝ հաշվի առնելով օրենքի այն դրույթը, որը վերաբերում է ՀՀ պետական սահմանային գոտուն և որն էլ սկսվում է ՀՀ պետական սահմանագծից ծավալվել դեպի ՀՀ տարածքի խորքը:
2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբերի պատերազմից հետո՝ նոյեմբերի 25-ին ադրբեջանական զինված ուժերը՝ զինվորական տեխնիկայով ու զինված ծառայողներով, պատերազմի սպառնալիքով անսպասելիորեն ներխուժել են ընկերության տարածք, և ընկերության աշխատակիցներն այլևս չեն կարողացել մուտք գործել այդ տարածք:
Արդյունքում՝ ինչպես նշվել է Պաշտպանին հասցեագրած բողոքում, գործարար ընկերությունը զրկվել է իրենց հատկացված՝ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի Սոթք գյուղի 200 հա հողատարածքն օգտագործելու, 75 հա տարածքի վրա կառուցված հողմային էլեկտրակայանից՝ 2 հողմակից ու դրանով ընկերությանը պատճառվել է մոտ 5,000,000 ԱՄՆ դոլարի չափով վնաս:
Ընկերությունը հաստատված ծրագրով նախատեսել է ընդհանուր առմամբ ունենալ 23 հողմակ մնացած ողջ 200 հա տարածքի վրա, որի ուսումնասիրություններն արդեն արված են եղել: Այսինքն՝ ընկերությունը զրկվել է նաև առանձնապես խոշոր չափի բաց թողնված օգուտներից, ինչպես նաև տնտեսական գործունեությունը զարգացնելու հնարավորությունից:
Ստացվում է՝ ադրբեջանական զինված ուժերը դիտավորյալ արարքներով, զենքի կիրառության սպառնալիքով ՀՀ քաղաքացի գործարարներին զրկել են միջազգայնորեն երաշխավորված և ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից այն տարածքում, որը նրանց հատկացվել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքի հիման վրա, ինչպես նաև հաստատվել Կառավարությունից անկախ ՀՀ մարմինների որոշումներով:
Նշվածից բացի, Այս ամենի արդյունքում իրական սպառնալիքներ են առաջացել նաև բնակիչների կյանքի, առողջության, սեփականության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքների համար: Հարցն այն է, որ այդ տարածքները օգտագործվել են նաև արոտավայրերի և խոտհարքի համար, իսկ ներկայում արդեն դա դարձել է անհնար Ադրբեջանի զինված ուժերի նշանառության տակ լինելու պատճառով, ինչը բնակիչների համար լուրջ խնդիրներ է առաջացրել գյուղատնտեսության ու մասնավորապես՝ անասնապահության հարցերով:
Գործարարներն օրինական գործունեությունն իրականացնելու համար իրենց հատկացված տարածքին առհասարակ մոտենալ չեն կարող:
Այս ամենը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հաստատել են Գեղամասար համայնքի բնակիչները և համայնքային մարմինները, դա հաստատվել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գլխավորած պատվիրակության այցի ու Պաշտպանի աշխատակազմի Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման կողմից տեղում շարունակական ուսումնասիրությունների ընթացքում:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի այս գործողությունների արդյունքում, որոնք տեղի են ունեցել ուժի գործադրման բացահայտ սպառնալիքով, խախտվել են ՀՀ քաղաքացիների տնտեսական գործունեության միջազգայնորեն երաշխավորված և ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքը, ինչպես նաև արոտավայրերից ու խոտհարքներից օգտվելու և այլ իրավունքներ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ներկայում ամփոփվում են նշված հարցերը, դրանք կներկայացվեն միջազգային մարմինների ուշադրությանը, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմիններին, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչին՝ կապված Ադրբեջանի դեմ ՄԻԵԴ ներկայացված գանգատի հետ»,- նշված է ՄԻՊ էջում:
Սոցցանցերի ամենախրը վերլուծությունը
Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ ինչ-որ տեղ գնալը միշտ դառնում է հանրության քննարկման առարկա՝ եթե լուսանկարվի այդտեց՝  կհանձնի, կամ գնացել է...

Право 18:19 05/02/2021 Армения
Омбудсмен: Азербайджан умышленными действиями, угрозой применения оружия лишил предпринимателей РА права заниматься экономической деятельностью
Азербайджанские вооруженные силы умышленными действиями, угрозой применения оружия лишили предпринимателей-граждан Армении международно гарантированного и закрепленного Конституцией РА права заниматься экономической деятельность, написал Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян.
«В частности, защитник прав человека Армении получил жалобу от директора компании, занимающейся бизнесом, о том, что служащие азербайджанских вооруженных сил 25 ноября 2020 г незаконно, угрожая силой, ворвались на территорию, выделенную им решением правительства РА, где уже 20 лет они осуществляют предпринимательскую деятельность, нанеся тем самым ущерб в размере 5,000,000 долларов США.
На основании жалобы аппарат защитника прав человека выяснил, что правительство РА своим решением от декабря 2000 г. компании, имеющей правовую регистрацию в РА, предоставило 200 га в районе Соткского перевала (община Гегамасар) Гегаркуникской области и заключило договор аренды сроком на 30 лет, обеспечив государственную регистрацию имущественных прав.
Земельный участок предоставлен для строительства и эксплуатации ветряной электростанции для производства электрической энергии. На 75 га с указанных 200 га земли компания построила 2 ветряка.
Затем в комитете кадастра было зарегистрировано право компании на недвижимое имущество. Комиссия по регулированию общественных услуг Армении по решению от мая 2018 года предоставила компании до мая 2039 года лицензию на производство электрической энергии (мощности). Кроме того, право компании на аренду земельного участка, находящегося в селе Сотк, продлено до апреля 2048 г.
Важно констатировать, что выделение 200 га земли на основе Закона РА «О государственной границе», в том числе, учитывая положение закона, касающееся Государственной пограничной зоны РА и которое начинается с государственной границы РА вглубь территории РА.
После войны сентября-ноября 2020 г, 25 ноября, азербайджанские вооруженные силы с военной техникой и вооруженными служащими неожиданно проникли на территорию компании под угрозой войны, и сотрудники компании больше не смогли вернуться на эту территорию.
В результате, как было отмечено в жалобе, адресованной омбудсмену, бизнес-компания лишилась возможности использовать предоставленную им территорию в 200 га в села Сотк Гегаркуникской области, ветряную электростанцию, построенную на территории 75 га, и тем самым компании был нанесен ущерб в размере 5,000,000 долларов США.
По утвержденной программе компания планировала установить в общей сложности 23 ветряка на всей территории 200 га. То есть, компания лишилась также выгоды в особо крупных размерах, а также возможности развития экономической деятельности.
Получается, что азербайджанские вооруженные силы умышленными действиями, угрозой применения оружия лишили предпринимателей-граждан Армении международно гарантированного и закрепленного Конституцией РА права заниматься экономической деятельностью на той территории, которая им была предоставлена решением правительства РА на основании Закона РА «О государственной границе», а также утвержденными решениями независимых от правительства органов РА.
Кроме того, в результате всего этого появились реальные угрозы и для жизни, здоровья, собственности и других жизненно важных прав жителей. Вопрос в том, что эти территории использовались также под пастбища и сенокосы, а в настоящее время это уже стало невозможным из-за того, что они под прицелом Вооруженных Сил Азербайджана, что вызвало серьезные проблемы в плане ведения сельского хозяйства и скотоводства.
Бизнесмены вообще не могут приблизиться к выделенному им участку для осуществления законной деятельности. Все это подтвердили омбудсмену РА жители общины Гегамасар и общинные органы, это было подтверждено также в ходе визита делегации, возглавляемой аппаратом защитника прав человека РА, и продолжительных исследований на месте.
Очевидно, что в результате этих действий азербайджанских вооруженных сил, имевших место с открытой угрозой применения силы, нарушено международно гарантированное и закрепленное Конституцией РА право граждан на экономическую деятельность, а также права пользования пастбищами и другие права.
В аппарате омбудсмена Армении в настоящее время подытоживаются указанные вопросы, они будут представлены вниманию международных органов, а также государственным органам Армении, в том числе представителю Армении в Европейском суде по правам человека в связи с жалобой в ЕСПЧ против Азербайджана».