Քաղաքական 10:34 13/02/2021 Աշխարհում
Անկարան պետք է հրաժարվի Ռուսաստանի տարածքի նկատմամբ ունեցած երազանքներից, որոնք, ըստ թուրքական լրատվամիջոցների, պետք է Թուրքիայի մասը դառնան 2050 թվականին: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, նման կարծիք է հայտնել Ղրիմի խորհրդարանի ժողովրդական դիվանագիտության և ազգամիջյան հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Յուրի Գեմպելը:
Ըստ նրա ՝ «կարելի է նույնիսկ պայթել նման անչափ մեծ ախորժակից»:
Կոմիտեի ղեկավարը նշել է, որ թուրքական կողմի պնդումները ծիծաղելի են թվում: Նա նաև հիշել է, որ այն ժամանակ, երբ Ղրիմի թերակղզին Ղրիմի մաս էր կազմում, Թուրքիան ակտիվորեն քարոզչություն էր ներմուծում թերակղզի:
«Հիմա Ղրիմը Ռուսաստանի իրավական մասն է: Ռուսաստանը Ուկրաինա չէ, կուլիսային նման խաղերը նրա հետ չեն գործի»,-շեշտել է Գեմպելը:
Ավելի վաղ թուրքական «TRT1» հեռուստաալիքը ցույցադրել էր 2050 թ. քարտեզ, որում ներկայացվում էր Ռուսաստանի ու Թուրքիայի սահմաններում գտնվող այլ պետությունների տարածքները: Թուրքիային միացված տարածքներից են Ռուսաստանի Ղրիմը և Սևաստոպոլը, Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասերը, Ռոստովի, Վոլգոգրադի, Աստրախանի, Սարատովի, Սամարայի մարզերը, Չուվաշիան, Չեչնիան, Դաղստանը, Ադիգեան և Հյուսիսային Օսիան:
Նշենք, որ2014-ի մարտին Ղրիմում անցկացվել է հանրաքվե, որից հետո թերակղզին դարձավ Ռուսաստանի տարածքային մաս, իսկ Սևաստոպոլը՝ դաշնային նշանակության քաղաք:

Политика 11:57 13/02/2021 В мире
Продемонстрированная турецким телеканалом карта с прогнозом расширения зоны влияния Анкары  выглядит нелепо. Как передает РИА Новости, об этом заявил глава комитета крымского парламента по народной дипломатии и межнациональным отношениям Юрий Гемпель.
Ранее в эфире телеканала TGRT1 показали карту, отражающую прогноз Stratfor по расширению турецкой сферы влияния. Предполагается, что к 2050 году в нее войдет ряд государств Северной Африки, Ближнего Востока, бывшего СССР, а также регионы юга России, Крым и республики Северного Кавказа.
"Все выглядит весьма нелепо и напоминает отрывок научно-фантастического жанра. Можно только посоветовать турецкой стороне оставить мечты о российской территории, а то можно и надорваться из-за таких непомерных аппетитов", - сказал РИА Новости Гемпель.
По его словам, Турция активно присматривалась к Крыму, во времена его нахождения в составе Украины, развернув тогда на полуострове активную пропагандистскую и финансовую деятельность.
"Теперь Крым – это законная часть России. Россия – это не Украина, с ней подобные закулисные игры не пройдут", - сказал Гемпель.