Հասարակություն 14:31 15/02/2021 Հայաստան
Արցախյան պատերազմում վիրավորում ստացած բազմաթիվ քաղաքացիների աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության գործարկած համակարգը մերժել է ընդգրկել 500 հազար դրամ աջակցության շահառուների ցանկում։
Այդ մասին փաստում են թե Panorama.am-ի խմբագրություն ստացած ահազանգերը, թե նախարարության ֆեյսբուքյան էջում վիրավոր զինծառայողների, նրանց հարազատների թողած մեկնաբանությունները։
«Մեր դիմումը մերժվել է։ Սակայն զինվորը ունի վիրավորում, գրանցված է եղել Ստեփանակերտի, այնուհետև Երևանի 8-րդ հիվանդսնոցում, վիրահատվել է։ Այժմ բուժման փուլում է՝ գտնվում է տանը։ Որն է պատճառը։ Ինչ տվյալներ է համադրվում»,- նախարարության էջում կարգի վերաբերյալ գրառման ներքո նման մեկնաբանություն է թողել վիրավոր զինծառայողի հարազատը։
«Ունենք 3 վիրավոր, որոնց դիմումները մերժվել են։ Թող բազան թույլ տա կցելու անհրաժեշտ փաստաթղթեր»,- առաջարկել է քաղաքացիներից մեկը։
«Բարև ձեզ, կասեք ինչպես է ստացվում, որ վիրավորում ստացած, վիրավորումից հետո Ղարաբաղում մի քանի օր մնացած, ներկա պահին բուժում ստացող անձը ՊՆ ցուցակներում չի երևում, ով պետք է պատասխանատվություն կրի ու ոնց պիտի լուծվի այս հարցը»,-,զարմանքն է արտահայտում մեկ ուրիշը։
«Զանգում ենք սոցապ, ասում են՝ զանգեք ՊՆ, Պն֊ից ուղղորդում են զինկոմիսարիատ, զինկոմիսարիատն ասումա՝ մենք դրա հետ կապ չունենք։ Հիմա եթե ներկայացրած ցանկում առկա չէ անունը, բայց շահառու է հանդիսանում, տվյալ դեպքում ու՞մ դիմել»,- հարցնում է մեկ այլ քաղաքացի։
«Ամուսինս նույնպես ստացել է վիրավորում, բայց հայտը մերժում է։ Ասացեք խնդրում եմ ում դիմենք»,- հարցնում է վիրավորի կինը։
Բոլոր նման գրառումներին նախարարությունից արձագանքել են. «Հարգելի՛ քաղաքացի, բոլոր այն անձինք, որոնց դիմումները կմերժվեն Պաշտպանության նախարարության կողմից ներկայացված ցանկում չլինելու հիմքով, վերջիններիս տվյալները ճշգրտման նպատակով կտրամադրվեն ՊՆ-ին: Կատարված ճշտումների արդյունքում՝ ծրագրի շահառու լինելու դեպքում քաղաքացին լրացուցիչ կտեղեկացվի sms հաղորդագրության միջոցով։ Այլ լրացուցիչ հարցերի դեպքում դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարարություն»։
Խնդիրների հաջորդ մեծ խումբը, որի մասին նշել են քաղաքացիները, կապված է՝ փաստաթղթերի հետ։ Վիրավորվածներից շատերը պատերազմին մասնակցել են կամավորության սկզբունքով, նրանց մի մասի անձնագրերը դեռ զինկոմիսարիատներում են։ Իսկ առանց անձնագրային տվյալների մուտքագրման դիմումը լրացնել չի լինի։
«Հարգելի՛ քաղաքացի, անձնական տվյալների մուտքագրման խնդիրը այս պահին քննարկվում է, լրացուցիչ կտեղեկացնենք՝ ինչ անել»,- ի պատասխան նման հարցերի նշել են նախարարությունից։
Հիշեցնենք, որ պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած անձանց տրվող միանվագ 500,000 դրամ աջակցության ծրագրի դիմումներն արդեն ընդունվում են։
Աջակցությունը տրվում է ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած այն անձանց, որոնք բուժհաստատություններում բժշկական օգնություն և սպասարկում են ստացել, չունեն հաշմանդամության խումբ կամ ունեն (կարող են ունենալ) հաշմանդամության երրորդ խումբ:
Դիմումներն ընդունվում են էլեկտրոնային եղանակով մինչև ապրիլի 15-ը՝ օոliոe.ssa.am կայքի «Արցախում վիրավորում ստացած անձանց աջակցության դիմում»։

Общество 15:14 15/02/2021 Армения
Многочисленные раненые военнослужащие не могут стать бенефициарами программы помощи в 500 тысяч драмов
Запущенная министерством труда и социальных вопросов система отказалась включать многочисленных получивших ранения в Арцахской войне граждан в список бенефициаров в рамках предоставления 500 тыс драмов.
Об этом свидетельствуют как звонки, поступившие в редакцию Panorama.am, так и комментарии раненых военнослужащих и их родственников на странице министерства в соцсети Facebook.
«Наше заявление было отклонено. Однако у военнослужащего ранение, он был на учете в Степанакерте, затем в 8-й больнице Еревана, его прооперировали. Сейчас он на стадии лечения, находится дома. Какова причина? Какие данные сравниваются?», - такой комментарий относительно порядка предоставления помощи под постом на странице министерства оставил родственник раненого солдата.
«У нас трое раненых, заявления которых были отклонены. Пусть база данных позволит приложить необходимые документы», - предложил один из граждан.
«Здравствуйте, вы можете сказать нам, как получается, что человек, который был ранен и находился в Карабахе несколько дней после получения ранения, который в настоящее время проходит лечение, не входит в список Министерства обороны? Кто должен нести ответственность и как должен решаться этот вопрос?», -удивляется другой.
«Мы звоним в соцобеспечение, нам говорят звонить в Минобороны, из Минобороны нас отправляют в военкоматом, военкомат говорит, что они тут ни при чем. Теперь, если в представленном списке имени нет, но он является бенефициаром, в таком случае, к кому обращаться? »- спрашивает другой гражданин.
«Мой муж тоже был ранен, но заявление было отклонено. Скажите, пожалуйста, к кому обращаться?», -спрашивает жена раненого.
На все подобные сообщения в министерстве дали следующий ответ: «Уважаемый гражданин, все лица, чьи заявления будут отклонены на основании, что они не включены в список, представленный Минобороны, их данные для уточнения будут переданы Минобороны. В результате уточнений, если гражданин является бенефициаром программы, он будет дополнительно проинформирован посредством SMS сообщений. В случае возникновения дополнительных вопросов обращайтесь в Минобороны РА».
Следующая большая группа проблем, о которых говорят граждане, связана с документами. Многие из раненых приняли участие в войне на добровольных началах, часть их паспортов до сих пор находится в военных комиссариатах. А без ввода паспортных данных заявку невозможно заполнить.
«Уважаемый гражданин, вопрос ввода персональных данных в данный момент обсуждается, мы дополнительно проинформируем, что делать», - ответили в министерстве.
Напомним, заявки на разовую программу помощи в размере 500 000 драмов лицам, раненым во время войны, уже принимаются.
Помощь предоставляется лицам, раненым в результате боевых действий, получивших медицинскую помощь или услуги в медицинских учреждениях, не имеющих группы инвалидности или имеющих (могут иметь) третью группу инвалидности.
Заявки принимаются в электронном виде до 15 апреля на сайте օոliոe.ssa.am  «Заявление о помощи лицам, получившим ранение в Арцахе».