Քաղաքական 09:32 16/02/2021 Տարածաշրջան
Իրան-Ռուսաստան «Ծովային անվտանգության գոտի» զորավարժության խոսնակն ասել է,  որ զորավարժություններին կմասնակցեն ռազմածովային ուժերը, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը և Հյուսիսային Հնդկական օվկիանոսի ռուսական նավատորմը: Այս մասին գրում է Pars today-ը։
«Իրան-Ռուսաստան  «Ծովային անվտանգության գոտի» համատեղ զորավարժությունների նպատակներն են՝ փրկարարական գործողությունները, փոխանցման հմտությունները և միջազգային ասպարեզում Իրանի ռազմածովային ուժերի ներգրավվածության ցուցադրումը»,- ասել է ծովակալ Ղոլամրեզա Թահանին։
Ծովակալ Ղոլամրեզա Թահանին հավելել է, որ խաղաղությունն ու բարեկամությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության զորավարժությունների ուղերձն է տարածաշրջանի երկրներին: Տարածաշրջանային անվտանգությունը հնարավոր է հաստատել տարածաշրջանի երկրների միջև սիներգիայի ավելացման միջոցով:
«Հյուսիսային Հնդկական օվկիանոսի շրջանն ապահովագրված է ծովային սպառնալիքներից և ծովահենությունից, իսկ զորավարժությունները նպատակ ունեն ռազմածովային ուժերին նախապատրաստել Իրանի ծովային առևտրի անվտանգությունն ապահովելու համար անապահով ծովային տարածքներում ներկայությանը»,- ասել է Իրան-Ռուսաստան  «Ծովային անվտանգության գոտի» զորավարժության խոսնակը։

Политика 10:43 16/02/2021 В мире
Совместные военные учения Ирана и России под названием "Пояс морской безопасности" во вторник начнутся на севере Индийского океана. Об этом пишет ИРНА.
Официальный представитель военных учений Голамреза Тахани заявил, что совместные учения состоятся под лозунгом «Коллективное сотрудничество на море для безопасности морской торговли» на территории 17000 километров с посланием мира и дружбы.
Он отметил, что кроме ВВС, ВМС иранской армии и КСИР, корабль "Стойкий" и корабль "Кола" и один вертолет присутствуют в военных учениях.
"В этих учениях предусмотрены различные тактические учения, такие как спасение плавучего судна от огня, освобождение атакованного судна, стрельба по конкретным целям, стрельба по воздушным целям в ночное время и другие тактические и оперативные учения", заявил он.
Тахани назвал одной из целей этого учения является укреплением безопасности международной морской торговли и борьбой с пиратством, а также обменом информацией в области спасения на море.