Քաղաքական 18:35 17/02/2021 Հայաստան
Պատերազմը կեղծած և պաշտոնից կառչած անձը բոլոր ջանքերը կգործադրի նաև ընտրությունները կեղծելու համար. Վազգեն Մանուկյան
«Մենք մի քանի անգամ ընկել ու նորից բարձրացել ենք, և նորից այս ընկած վիճակից կբարձրանանք, բայց պետք է դաս քաղել և երկիրը դարձնել այնպիսին, որ դրսի ուժերը չկարողանան խաղալ մեր զգացմունքների վրա, նորից վերցնեն իշխանությունը ու երկիրը կործանեն»,-պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ հայտարարեց «Հայրենիքի փրկության շարժման առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը:
Հայտնելով, որ քաղաքացիների հետ հանդիպումներից համոզվել է, որ բոլորը կողմ են Փաշինյանի հեռանալուն՝ Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ նրանց հուզում է հարցը, թե արդյոք հնարավոր է ստեղծված վիճակից դուրս գալ:
«Մենք պնդում ենք, որ Հայաստանում պետք է անցկացվի ԱԺ արտահերթ  ընտրություններ, բայց՝ վարչապետին փոխելուց հետո»,- հայտարարեց ՀՓՇ առաջնորդը և  հիմնավորեց, որ պատերազմը կեղծած և պաշտոնից կառչած անձը բոլոր ջանքերը կգործադրի նաև ընտրությունները կեղծելու համար:
Այդ պատճառով էլ, ըստ նրա,  հարց է դրված, որ ժամանակավոր վարչապետ դարձած անհատը և իր քաղաքական ուժը չմասնակցեն ընտրություններին և դրանից հետո էլ չմնան իշխանության: Մանուկյանը կրկին շեշտեց, որ պետք է նոր ընտրություններ և դրա համար՝ անաչառ պայմաններ:
Նա գտնում է, որ 30 տարվա ընթացքում Հայաստանում եղել են չարիքներ, իսկ պատերազմը աղետ էր:
Մանուկյանի խոսքով՝ չարիքների հիմնարմատը կեղծված ընտրություններն էին, քանի որ այն մարդը, որը կեղծիքով անցնում է իշխանության, պարտավորություններ ունի կեղծարարների հանդեպ:
Արդյունքում, ըստ Մանուկյանի, որոշ մարդիկ ստանում են արտոնություններ և այն խփում է տնտեսությանը, պետության  զարգացմանը:
Լրագրողի դիտարկոիմ արեց, թե իշխանությունը չի գնում արտահերթ ընտրությունների, Նիկոլ Փաշինյանն էլ  հրաժարական չի տալիս, արդյո՞ք չի նշանակում որ 17-ի ընդդիմադիր դաշինքը փակուղային վիճակում է: Վազգեն Մանուկյանը չհամաձայնեց ընդդիմության ձևակերպման հետ, քանի որ այն վերաբերում է քաղաքական պայքարին, իսկ ներկայում երկիրը համազգային ջանքերով աղետից փրկելու մասին է խոսք գնում:
«Դուք գիտակցո՞ւմ եք, թե մենք ի՞նչ ենք կորցրել: Մենք կորցրել ենք ամեն ինչ, կորցրել ենք Արցախը, կորցնում ենք սահմանները, արհամարված պետություն ունենք, որի ղեկավարին ցանկացած թուղթ դեմը դնելուց՝ ստորագրում է»,- հայտարարեց Մանուկյանը և հավելեց, որ այդ մարդը չի որոշելու թե ինքը մնալու է թե ոչ, ժողովուրդը պետք է որոշի, իսկ 17 կուսակցությունները ժողովրդին են կազմակերպում:

Vazgen Manukyan: Man clinging to power will make every effort to rig elections
“We have already fallen several times, but have managed to get back on our feet again. We will bounce back, but we must learn lessons to build such a country that external forces cannot play on our feelings, come to power again and destroy the country,” Vazgen Manukyan, the candidate of the opposition Homeland Salvation Movement for a caretaker prime minister, told reporters at Yerevan’s Liberty Square on Wednesday.
Noting that following his meetings with citizens he was convinced that all of them favor Prime Minister Nikol Pashinyan's resignation, Manukyan said at the same time people are worried about whether there is a way out of the crisis in Armenia.
"We insist on conduct of snap parliamentary elections in Armenia, but only after the replacement of the prime minister," Manukyan said, stressing that the man who “told lies throughout the war and is clinging to power will make every effort to rig the elections.”
Therefore, he said, the would-be interim prime minister and his political team should not participate in the elections or remain in power after the elections. Manukyan reiterated the opposition call for early elections and impartiality for holding them.
He believes that there have been evil phenomena in Armenia for 30 years, while the war has become a disaster. According to Manukyan, the evil stemmed from rigged elections, because a person who came to power by falsification has obligations to the falsifiers.
As a result, Manukyan said, some people get privileges, which affects the economy and the development of the country in general.
Asked whether the alliance of 17 opposition parties is at an impasse following the current authorities’ decision to abandon the plan of snap elections and Nikol Pashinyan’s refusal to step down, Manukyan disagreed with the wording, adding their movement is about a political struggle aimed at saving the country from a catastrophe through nationwide efforts.
“Do you realize what we have lost? We have lost everything, we have lost Artsakh, we are losing the borders, we have an ignored country, the leader of which signs any document presented to him,” Manukyan said, adding that it is not for the premier to decide whether to stay in power or not, but the people, and the 17 parties are called upon to organize the public struggle.