Քաղաքական 18:35 17/02/2021 Հայաստան
Պատերազմը կեղծած և պաշտոնից կառչած անձը բոլոր ջանքերը կգործադրի նաև ընտրությունները կեղծելու համար. Վազգեն Մանուկյան
«Մենք մի քանի անգամ ընկել ու նորից բարձրացել ենք, և նորից այս ընկած վիճակից կբարձրանանք, բայց պետք է դաս քաղել և երկիրը դարձնել այնպիսին, որ դրսի ուժերը չկարողանան խաղալ մեր զգացմունքների վրա, նորից վերցնեն իշխանությունը ու երկիրը կործանեն»,-պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ հայտարարեց «Հայրենիքի փրկության շարժման առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը:
Հայտնելով, որ քաղաքացիների հետ հանդիպումներից համոզվել է, որ բոլորը կողմ են Փաշինյանի հեռանալուն՝ Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ նրանց հուզում է հարցը, թե արդյոք հնարավոր է ստեղծված վիճակից դուրս գալ:
«Մենք պնդում ենք, որ Հայաստանում պետք է անցկացվի ԱԺ արտահերթ  ընտրություններ, բայց՝ վարչապետին փոխելուց հետո»,- հայտարարեց ՀՓՇ առաջնորդը և  հիմնավորեց, որ պատերազմը կեղծած և պաշտոնից կառչած անձը բոլոր ջանքերը կգործադրի նաև ընտրությունները կեղծելու համար:
Այդ պատճառով էլ, ըստ նրա,  հարց է դրված, որ ժամանակավոր վարչապետ դարձած անհատը և իր քաղաքական ուժը չմասնակցեն ընտրություններին և դրանից հետո էլ չմնան իշխանության: Մանուկյանը կրկին շեշտեց, որ պետք է նոր ընտրություններ և դրա համար՝ անաչառ պայմաններ:
Նա գտնում է, որ 30 տարվա ընթացքում Հայաստանում եղել են չարիքներ, իսկ պատերազմը աղետ էր:
Մանուկյանի խոսքով՝ չարիքների հիմնարմատը կեղծված ընտրություններն էին, քանի որ այն մարդը, որը կեղծիքով անցնում է իշխանության, պարտավորություններ ունի կեղծարարների հանդեպ:
Արդյունքում, ըստ Մանուկյանի, որոշ մարդիկ ստանում են արտոնություններ և այն խփում է տնտեսությանը, պետության  զարգացմանը:
Լրագրողի դիտարկոիմ արեց, թե իշխանությունը չի գնում արտահերթ ընտրությունների, Նիկոլ Փաշինյանն էլ  հրաժարական չի տալիս, արդյո՞ք չի նշանակում որ 17-ի ընդդիմադիր դաշինքը փակուղային վիճակում է: Վազգեն Մանուկյանը չհամաձայնեց ընդդիմության ձևակերպման հետ, քանի որ այն վերաբերում է քաղաքական պայքարին, իսկ ներկայում երկիրը համազգային ջանքերով աղետից փրկելու մասին է խոսք գնում:
«Դուք գիտակցո՞ւմ եք, թե մենք ի՞նչ ենք կորցրել: Մենք կորցրել ենք ամեն ինչ, կորցրել ենք Արցախը, կորցնում ենք սահմանները, արհամարված պետություն ունենք, որի ղեկավարին ցանկացած թուղթ դեմը դնելուց՝ ստորագրում է»,- հայտարարեց Մանուկյանը և հավելեց, որ այդ մարդը չի որոշելու թե ինքը մնալու է թե ոչ, ժողովուրդը պետք է որոշի, իսկ 17 կուսակցությունները ժողովրդին են կազմակերպում:

Политика 19:24 17/02/2021 Армения
Вазген Манукян: Вравший всю войну и цепляющийся за должность человек приложит все усилия и для фальсификации выборов
«Мы несколько раз уже падали, но поднимались на ноги. Мы снова встанем на ноги, но мы должны извлечь уроки, сделать страну такой, чтобы внешние силы не могли играть на наших чувствах, снова взять власть и погубить страну», – заявил в беседе с журналистами кандидат в премьер-министры от Движения за спасение Родины Вазген Манукян.
Сообщив, что по итогам встреч с гражданами он убедился в том, что все они выступают за уход Пашиняна с поста премьера Армении, Манукян указал, что при этом граждан беспокоит вопрос – есть ли выход из сложившейся ситуации.
«Мы настаиваем на проведении досрочных парламентских выборов в Армении, но только после смены премьер-министра», – заявил Манукян, подчеркнув: вравший всю войну и цепляющийся за должность премьер-министра человек приложит все усилия и для того, чтобы сфальсифицировать выборы.
Поэтому, по его словам, вопрос поставлен следующим образом:  ставший временным премьер-министром человек и его политсила не должны участвовать в выборах и не должны оставаться у власти после выборов.
Манукян еще раз подчеркнул, что необходимы новые выборы, для их проведения необходимы беспристрастные условия.
Он считает, что 30 лет в Армении были являющиеся злом явления, а война стала катастрофой.
По словам Манукяна, в основе зла были сфальсифицированные выборы, потому что человек, пришедший к власти путем фальсификации, имеет обязательства перед фальсификаторами.
В результате, как отметил Манукян, некоторые люди получают льготы, это сказывается на экономике, на развитии государства.
Журналисты спросили: действующая власть не собирается проводить досрочных выборов, а Никол Пашинян не уходит в отставку, не означает ли это, что оппозиционный блок из 17 партий находится в тупике? Вазген Манукян не согласился с формулировкой оппозиция, поскольку, по его словам, она относится к политической борьбе, а в настоящее время речь идет о спасении страны от катастрофы общенациональными усилиями.
«Вы осознаете, что мы потеряли? Мы потеряли все, мы потеряли Арцах, мы теряем границы, у нас игнорируемое  государство, руководитель  которого подписывает любой документ, который ставят перед ним», – заявил Манукян, добавив, что не этому человеку решать – оставаться ли ему у власти или нет, а 17 партий призваны организовать народ.