Քաղաքական 22:12 19/02/2021 Հայաստան
«Այսօր մենք գործ ունենք ռեպրեսիվ գործողությունների հետ։ Երկրում այս վիճակը թողած՝ ԱԱԾ-ն  զբաղված է անհեթեթ բաներով, իրականացնում է ռեպրեսիվ գործողություններ այն անձանց նկատմամբ, որոնք գուցե հաճելի չեն իշխանությանը, գուցե մտավոր առումով վտանգ են ներկայացնում այս իշխանությունների համար»,-հայտարարեց «Քառյակ մեդիա»-ի համահիմնադիր Արման Սաղաթելյանը, ով այս պահին ԱԱԾ շենքի դիմաց է։
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԱԾ բերման են ենթարկվել «Քառյալ մեդիա»-ի համահիմնադիրներից Կարեն Բեքարյանը, ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը, ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան,  սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գոհար Մելոյանը։
Արման Սաղաթելյանն ընդգծեց, որ Բեքարյանը միջազգային հարաբերությունների խոշորագույն փորձագետ է, ով անընդահտ վերլուծությունների արդյունքում մատնանշել է ԼՂ հարցով, ինչպես նաև արտաքին քաղաքականության մարտահրավերները, սակայն իշխանությունը դրանց ուղղված քայլերում միշտ տապալվել է։
«Դրա վերջնարդյունքը այս պատկերն է, որն առկա է մեր երկրում»,-ասաց Սաղաթելյանը։
Նա չի բացառում, որ ԱԱԾ ռեպրեսիվ գործողությունների նպատակը ազատ խոսքը լռեցնել է, իշխանության համար ոչ հաճելի ընդդիմախոսներին որոշ ժամանակ ասպարեզից հեռացնելը, ԶԼՄ աշխատանքը խաթարելը, տեխնիկական խնդիրներ ստեղծելը, վախեցնելը։
«Ես դա համարում եմ անհեթեթ ու հիմար բան»,-նշեց նա։
Ի դեպ, Ա. Սաղաթելյանի խոսքով, ԱԱԾ ոչ բոլոր սպաներն են իրականացնում իշխանությունների պատվերները, այսօր եղել են սպաներ, որոնք ազատման դիմուներ են ներկայացրել՝ ծառայությունում հայտարարելով, որ վաղը միանալու են Ազատության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքին։
«Ես այսօր հանդիպեցի բարձրաստիճան սպայակազմին, որ դիմումը գրել, դուրս են եկել, կոչով էին հանդես գալիս, որ վաղը լինելու են Ազատության հրապարակում»,-ասաց նա։

Право 22:31 19/02/2021 Армения
«Сегодня мы имеем дело с репрессивными действиями. Не обращая внимания на ситуацию в стране, СНБ занята абсурдными вещами, проводя репрессивные действия против лиц, которые, может быть, неугодны власти, может быть, в интеллектуальном плане представляют опасность для этих властей», – заявил соучредитель «Каряк медиа» Арман Сагателян, который сейчас находится перед зданием СНБ.
Напомним, что сегодня в СНБ Армении подвергнуты приводу соучредитель «Каряк медиа» Карен Бекарян, бывший руководитель аппарата НС РА Ара Сагателян, эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова, эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян.
Арман Сагателян подчеркнул, что Бекарян – ведущий эксперт в области международных отношений, который в результате анализа постоянно указывал вызовы внешней политики, по нагорно-карабахскому конфликту, но власти всегда терпели неудачу в своих шагах в этом направлении.
«Конечным результатом является картина, которая сложилась сейчас в нашей стране», – сказал Арман Сагателян.
Он не исключает, что цель репрессивных действий СНБ – подавить свободу слова, убрать с арены неприятных для власти оппонентов на какое-то время, нарушить работу СМИ, создать технические проблемы, запугать.
«Я считаю это абсурдом и глупостью», – отметил он.
Кстати, по словам Сагателяна, не все офицеры СНБ выполняют заказы властей, сегодня были офицеры, подавшие рапорты об увольнении, заявив, что присоединятся к митингу, который состоится на Площади Свободы завтра.
«Сегодня я встретился с высокопоставленными офицерами, которые написали заявление, сообщали, что завтра будут на Площади Свободы», – сказал он.