Առողջություն 11:55 19/02/2021 Աշխարհում
«Pfizer» պատվաստանյութի արդյունավետությունն առաջին չափաբաժնից հետո 85% է, պարզել են Իսրայելական «Շեբա» բժշկական կենտրոնի հետազոտողները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Այն բանից հետո, երբ հունվարին հիվանդանոցի 7000 աշխատակիցներ ստացան «Pfizer» պատվաստանյութի առաջին դոզան, «Շեբայի» հետազոտական թիմը պատվաստումից հետո 15-28 օրվա ընթացքում գրանցեց COVID-19-ի սիմպտոմատիկ դեպքերի 85 տոկոս նվազում», - ասվում է կլինիկական կենտրոնի տարածած հաղորդագրությունում:
Միևնույն ժամանակ, ըստ հետազոտողների, վարակվածների ընդհանուր թիվը՝ ներառյալ ասիմպտոմատիկ դեպքերը, նվազել է 75%-ով:
«Հետազոտությունից հետո Միացյալ Թագավորության կառավարությունը որոշել է պատվաստանյութի մեկ դեղաչափով պատվաստել իր քաղաքացիներին»,- ասել է բժշկական կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, պրոֆեսոր Առնոն Աֆեկը։
Պատվաստված քաղաքացիների տոկոսով Իսրայելը առաջատար տեղն է գրավում աշխարհում: Մինչ օրս պատվաստանյութի առաջին դոզան ստացել է ավելի քան 4,13 միլիոն մարդ, իսկ երկրորդը`ավելի քան 2,7 միլիոն: «Pfizer»-ի հետ համաձայնագրով՝ Իսրայելը խոստացել է տեղեկատվություն տարածել երկրում պատվաստումների առաջընթացի և դեղամիջոցի կողմնակի ազդեցությունների վերաբերյալ:

Здоровье 12:45 19/02/2021 В мире
Эффективность вакцины фирмы Pfizer составляет 85% уже после первой дозы, выяснили исследователи израильского медицинского центра Шиба Тель-А-Шомер, передает РИА НОВОСТИ.
«После того как 7 тысяч сотрудников (больницы) получили свою первую дозу (вакцины Pfizer) в январе, исследовательская группа Шиба отметила 85-процентное снижение симптоматически выраженных случаев заболевания COVID-19 в период между 15-28 днями после вакцинации», - говорится в пресс-релизе, распространенном клиническим центром.
При этом общее число инфицированных, в том числе и бессимптомных носителей, снизилось на 75%, выяснили авторы исследования.
«Это новаторское исследование поддерживает решение правительства Великобритании начать вакцинацию своих граждан однократной дозой вакцины», - заявил заместитель гендиректора медицинского центра профессор Арнон Афек.
Израиль занимает лидирующее место в мире по проценту вакцинированных граждан. Первую дозу прививки получили на сегодняшний день более 4,13 миллиона человек, вторую - более 2,7 миллиона. По соглашению с компанией Pfizer Израиль пообещал делиться информацией о ходе вакцинации в стране и побочных действиях препарата.