Քաղաքական 16:05 21/02/2021 Հայաստան
Դատարանը «ՎԵՏՕ» շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանի ձերբակալությունը ճանաչեց ոչ իրավաչափ:  Նա ազատ արձակվեց։
«Բազմաթիվ իրավաբաններ հիմա գլուխ են ջարդում՝ հասկանալու, թե երեկ ինչ կատարվեց, իրավական անուն չունի»,- դատարանից դուրս գալով՝ լրագրողներին ասաց Նարեկ Մալյանը։
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Մալյանն երեկ առավոտյան բերման է ենթարկվել ոստիկանություն, այուհետև ձերբակալվել: Փաստաբան Տիգրան Աթանեյսանը հայտնել էր, որ Մալյանը ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2 հոդվածի 1-ին մասով Նիկոլաե Չաուշեսկուի նկարը տարածելու համար:
Մալյանի խոսքով, երբ ոստիկանները գործում են օրենքի շրջանակներում, ենթարկվում է բոլոր օրինական պահանջներին։
«Երեկ ինձ ուղղակի առևանգում էին մարդիկ, քրեական գործ հարուցված չէր այդ ժամանակ»,- ասաց նա։
«ՎԵՏՕ» շաժումը երեկ Ազատության հրապարակում պետք է ցուցադրեր «Չաուշեսկուների գնդակահարությունը կամ մահ դավաճաններին» ֆուտուրիստական ինտերակտիվ պերֆորմանս ներկայացումը, սակայն այն չկայացավ, ոստիկանները թույլ չէին տվել։
«Ինչ-որ մարդիկ  բռնության կոչ էին տեսել, երբ ասել էի՝ մահ դավաճաններին։ Կրկնում եմ՝ մահ դավաճաններին։
Ինչ-որ դավաճաններ վախեցել են, որ իրենց նկատմամբ բռնության կոչ է և թուրք քրֆելու հոդվածով՝ 226.2 հոդվածով, որը սորոսականների ջանքերով ավելացել է քրեական օրենսգրքում հատուկ իմ համար, իմ ազատ խոսքը, գործունեությունը զսպելու համար,  քրեական գործ հարուցել։ Սա այս նույն հոդվածով երրորդ քրեական գործն է իմ նկատմամբ»,- ասաց Ն. Մալյանը։
Նրա խոսքով, որպես պետություն ինչքան վատ վիճակում է գտնվում, որ մի անմեղ ներկայացում կարող է տագնապ առաջացնել  իշխանությունների մեջ, որ նույնիսկ առանց հարուցված քրեական գործի փորձել են իրեն առևանգել։

Право 17:14 21/02/2021 Армения
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Ваге Мисакяна признал неправомерным задержание учредителя общественно-политического движения «ВЕТО» Нарека Маляна. Он отпущен на свободу.
«Многочисленные юристы ломают голову, пытаясь понять, что же вчера произошло. Произошедшее не имеет правового определения», – сказал при выходе из здания суда в беседе с журналистами Нарек Малян.
Напомним, Нарек Малян утром 20 февраля был подвергнут приводу в полицию, затем его задержали. Адвокат Маляна – Тигран Атанесян – сообщил, что его подзащитный был задержан по ч.1 ст. 226.2 УК РА – за распространение фото Чаушеску.
По словам Маляна, когда полицейские действуют в рамках закона, он подчиняется всем законным требованиям.
«Вчера же меня просто похищали люди, в это время уголовного дела возбуждено не было», – сказал он.
Движение «ВЕТО» накануне на Площади Свободы должно было поставить футуристический перформанс-представление «Расстрел четы Чаушеску, или смерть предателям». Однако этого сделать не удалось, Полиция не позволила.
«Какие-то люди увидели призывы к насилию, когда я сказал «смерть предателям». Повторяю это и сейчас: смерть предателям
Какие-то предатели испугались, что сказанное мной является призывом к насилию против них, и это уже третье уголовное дело по статье, связанной с «бранью в адрес турок», – ст. 226.2 УК. Эту статью специально для меня усилиями соросовцев добавили в УК РА – чтобы подавить мою свободу слова, сдерживать мою деятельность», – отметил Малян.
По его словам, в каком плохом состоянии находится государство, что какое-то невинное представление может вызвать панику среди властей, а его самого пытались похитить даже без возбуждения уголовного дела.