Քաղաքական 12:06 24/02/2021 Հայաստան
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Իսկանդերի» չպայթելու մասին հայտարարությանը, գրել է.
«Դեռ որքա՞ն ժամանակ ենք փնտրելու ճշմարտությունը
Երեկ երեկոյան եթեր հեռարձակված Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցի ժամանակ նա հայտարարեց. «Պետք է հասկանանք պարտության խորքային ծագումնաբանությունը։ (…) Եթե սա պարտություն է, որը ծագել է 2 տարվա կամ 2 ամսվա ընթացքում, եկեք արձանագրենք և ապացուցենք դա։»։
Նույն հարցազրույցում Փաշինյանը նշեց. «Իսկ ինչու՞ կրակած իսկանդերը չի պայթել։ Կամ պայթել է 10%-ով։»։ Այնուհետև հարցազրույցը վարող Նվեր Մնացականյանի հարցին, թե այդպե՞ս են ասում, նա ասում է. «Չգիտեմ։»։
Հարց է առաջանում, թե այս դեպքում ինչու՞ է իշխանությունը դեմ պարիտետային փաստահավաք հանձնաժողովի ստեղծմանը, եթե ինքն է ամենաբարձր մակարդակով հարցականի տակ առնում բազմաթիվ կարևոր հարցեր, այդ թվում՝ սպառազինության հարցը։
Գործող և նախկին իշխանության ներկայացուցիչները, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտի գործող և նախկին ներկայացուցիչները, դաշտային հրամանատարները և մյուսները  շարունակելու են հարցազրույցնե՞ր տալ պատերազմի վերաբերյալ, թե՞ ի վերջո հասկանալու են պարիտետային փաստահավաք հանձնաժողովի կարևորությունն ու քաղաքական կամք են դրսևորելու այն ստեղծելու և բոլորին հուզող հարցերի պատասխանները տալու համար»։

Политика 12:33 24/02/2021 Армения
Глава фракции НС «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян, отвечая на заявление Никола Пашиняна о том, что ракета «Искандера» не взорвалась, написал:
«Как долго еще мы будем искать истину?
Вчера вечером в эфире в своем интервью Никол Пашинян заявил: «Мы должны понять глубокую этимологию поражения. (…) Если это поражение, которое произошло в течение 2 лет или 2 месяцев, давайте зафиксируем и докажем это».
В том же интервью Пашинян отметил: «А почему выпущенный Искандер (ракета-ред.) не взорвался? Или взорвался на 10%?». Затем на вопрос интервьюера Нвера Мнацаканяна, говорят ли так, он отвечает: «Я не знаю.»
Возникает вопрос, почему в данном случае правительство против создания паритетной комиссии по установлению фактов, если оно на самом высоком уровне ставит под сомнение многие важные вопросы, в том числе вопрос вооружений?
Будут ли нынешние и бывшие представители власти, действующие и бывшие представители обороны и безопасности, полевые командиры и другие продолжать давать интервью о войне, или наконец поймут важность создания паритетной комиссии и проявят политическую волю, чтобы создать ее и ответить на вопросы, которые волнуют всех? "