Քաղաքական 12:29 24/02/2021 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող քաղաքացիներն այս պահին ԵՊՀ-ում են, անցնում են լսարանից լսարան և ուսանողներին կոչ անում միանալ իրենց։
Մայր բուհի պատերից ներս հնչում են «Նիկոլ դավաճան» վանկարկումները։
Ակցիայի մասնակիցներին ընդառաջ դուրս եկավ ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանը։ Նա, դիմելով ակիցայի մասնակիցներին, հարցրեց. «Ի՞նչ եք ասում»։
Ի պատասխան, ակցիայի մասնակիցները նշեցին. «Ասում ենք՝ միացեք»։
Սակայն, Գեղամ Գևորգյանը պատասխանեց, թե ինքն իր գործն է անում։
Երիտասարդներից մեկն էլ հակադարձեց՝ վստահություն հայտնելով, որ այս պահին որևէ իմաստ չունի ԵՊՀ ռեկտորի գործը, եթե դա արվում է «դավաճան» իշխանությունների օրոք։
«Ի՞նչ է նշանակում՝ ես իմ գործն եմ անում։ Հիմա մեր բոլորի գործը պետք է լինի պետության պաշտպանությունը»,- նկատեց քաղաքացին։
ԵՊՀ ռեկտորն էլ հարց հնչեցրեք. «Դուք հիմա այստեղ ի՞նչ եք անում»։
Ի պատասխան ակցիայի մասնակիցը նշեց, որ ինքը եկել է իր տարեկիցներին և ուսանողներին ասելու, որ հիմա ՀՀ քաղաքացին մեկ գործ ունի անելու՝ պաշտպանել ՀՀ-ն։
«Բոլոր մնացած գործերը ստորադասվում են սրան։ Ու ոչ ոք թող չմտածի, թե ակցիա իրականացնողներն ուրիշ գործ չունեն»,- ասաց նա։
ԵՊՀ ռեկտորն էլ արձագանքեց, որ չի կարելի ամբողջ հանրային կարգը տապալել։ «Հիմա դուք հանրային կարգ եք տապալում»,- նշեց նա։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն էլ հարց բարձրացրեց. «Հիմա Շուշին հայկակա՞ն է, թե՞՝ ոչ։ Մեզ այս բուհում սովորեցրել են, որ Շուշին հայկական է»։
Ի պատասխան ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարն ասաց, որ Շուշին հայկական է։
Նշենք, որ մինչ անհնազանդության ակցիայի մասնակիցները շրջում էին բուհի միջանցքներում ու լսարաններում և կոչ են անում ուսանողներին ոտքի կանգնել ու միանալ իրենց, ԵՊՀ բակում ոստիկանական ուժեր էին կենտրոնանում։
Լսարաններում շրջելուց հետո ակցիայի մասնակիցները դուրս եկան ԵՊՀ կենտրանական մասնաշենքից, որտեղից՝ որպես իրենց շարժման ուղղություն ընտրեցին ՀՊՏՀ-ն։

Политика 13:16 24/02/2021 Армения
Граждане, требующие отставки Никола Пашиняна, сейчас находятся в ЕГУ, переходят из класса в класс, призывая студентов присоединиться к ним.
В стенах Альма- матер скандируют «Никол предатель».
На встречу с участниками акции вышел исполняющий обязанности ректора ЕГУ Гегам Геворгян.
Обратившись к участникам акции, он спросил: «Что вы говорите?».
В ответ участники акции сказали: «Мы говорим, присоединяйтесь».
Однако Гегам Геворгян ответил, что делает свою работу.
Один из молодых людей возразил, выразив уверенность, что на данный момент работа ректора ЕГУ не имеет никакого смысла, если она осуществляется при «предательской» власти.
«Что значит, что я делаю свою работу? Теперь работа всех нас должна заключаться в защите государства», - отметил гражданин.
Ректор ЕГУ, задал встречный вопрос: «Что вы здесь сейчас делаете?»
В ответ участник акции сказал, что пришел сказать своим сверстникам и ученикам, что сейчас у гражданина РА одно дело - защищать РА.
«Все остальные дела подчинены этому. И пусть никто не думает, что у участников акции нет другого дела», - сказал он.
На что ректор ЕГУ ответил, что нельзя полностью подрывать общественный порядок: «Сейчас вы подрываете общественный порядок», - сказал он.
Один из участников акции тоже задал вопрос: «Шуши теперь армянский или нет? В этом университете нас учили, что Шуши - армянский».
В ответ и.о. ректора ЕГУ сказал, что Шуши - армянский.
Следует отметить, что пока участники акции неповиновения проходили по коридорам и аудиториям университета, призывая студентов встать и присоединиться к ним, во дворе ЕГУ сосредоточились силы полиции.
Пройдя по классам, участники акции покинули центральное здание ЕГУ, откуда в качестве направления своего движения выбрали АГЭУ.