Արարատ Միրզոյանը դիմել է Մատվիենկոյին՝ Ադրբեջանից 2 հայ կանանց վերադարձնելու խնդրանքով
«Այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, Հայաստանի ներքին գործն է: Հայաստանի ղեկավարությունից, իմ գործընկերոջից որևէ հարցում խնդրանքներ չեն եղել: Մենք երբեք չենք խառնվում ինքնիշխան պետությունների գործերին: Եվ մենք կոչ ենք անում Հայաստանի բոլոր քաղաքական կուսակցություններին, ուժերին և երկրի ղեկավարությանը՝ ամեն ինչ անել, որպեսզի իրադարձությունները կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով, ներքին օրենսդրությանը համապատասխան:
Իհարկե, մենք մտահոգությամբ ենք հետևում այս ամենին և շահագրգռված ենք, որ Հայաստանում իրավիճակը շուտափույթ կայունանա: Սա կարևոր է բուն Հայաստանի, հայ ժողովրդի համար, կարևոր է նաև ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում կայունության համար»,- այս մասին ասել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն՝ պատասխանելով Ռիա Նովոստիի հարցին, թե արդյոք օրերս ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում վերջինս դիմել է իրավիճակի հետ կապված աջակցության ինչ-որ հարցով։
Մատվիենկոն նշել է, որ Արարատ Միրզոյանն իրեն խնդրել է միայն աջակցել երկու հայ կանանց՝ Ադրբեջանում գերությունից վերադարձնելու հարցով։
«Մեր զրույցի ընթացքում իմ գործընկեր Արարատ Միրզոյանը խնդրեց ինձ միայն աջակցել երկու հայ կանանց վերադարձնելուն, որոնք այժմ համարվում են ռազմագերիներ, չնայած նրանք կապ չունեին իրադարձությունների հետ: Ես արդեն հեռախոսազրույց եմ ունեցել Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Ջաֆարովայի հետ: Ես դիմեցի նրան՝ դիտարկելու կանանց տուն վերադարձնելու հնարավորությունը: Քանի որ, երբ խոսքը վերաբերում է կանանց, սա հատկապես զգայուն է, որպես կանոն, նրանք մայրեր են, երեխաներ ... Սա շատ տագնապալի է: Հուսով եմ ՝ ադրբեջանական կողմը կարձագանքի խնդրանքին»,- ասել է Մատվիենկոն:
Հարցին, թե մտավախություն կա՞, որ այն, ինչ այժմ կատարվում է Երևանում, կարող է ազդել նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի կյանքի կոչման վրա, Մատվիենկոն ասել է, որ մեծ հույս ունեն, մեծ հույս են դնում Հայաստանի ղեկավարների պատասխանատվության վրա:
«Ինչ իրադարձություններ էլ տեղի ունենան, պետք է շարունակություն լինի: Ցանկացած շարժում, ցանկացած քայլ, որը կհակասի այս համաձայնագրին, կարող է հանգեցնել մեծ ողբերգության: Դա չպետք է թույլ տրվի»,- ասել է Մատվիենկոն:

Политика 17:43 02/03/2021 Регион
«Все, что происходит в Армении, — это внутреннее дело Армении. Никаких просьб от руководства Армении, от моего коллеги в чем-то помочь не было. Мы никогда не вмешиваемся в дела суверенных государств. И призываем все армянские политические партии, силы и руководство страны сделать все, чтобы события разрешались в мирном русле, в мирном ключе и в соответствии с внутренним законодательством.
Конечно, мы с тревогой за всем этим следим и заинтересованы в том, чтобы ситуация в Армении как можно быстрее стабилизировалась. Это важно для самой Армении, для армянского народа, это важно и для стабильности в регионе в целом»,-об этом заявила председатель Совета Федерации Федерального Собрания РФ Валентина Матвиенко, отвечая на вопрос РИА НОВОСТИ:
«Недавно вы говорили с вашим коллегой, председателем армянского Национального собрания Араратом Мирзояном о ситуации в Армении. Прозвучала ли просьба к России как-то помочь в сложившейся ситуации?»
«В ходе нашего разговора коллега Арарат Мирзоян лишь попросил, чтобы я оказала содействие возвращению двух армянских женщин, которые считаются сейчас военнопленными, хотя они не имели отношения к происходившим событиям. У меня уже состоялся телефонный разговор с председателем парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой. Я обратилась к ней, чтобы рассмотрели возможность вернуться женщинам домой. Потому что когда речь идет о женщинах, это особо чувствительно, это, как правило, мамы, дети… Это очень тревожно. Надеюсь, азербайджанская сторона откликнется на просьбу», -сказала В. Матвиенко.
На вопрос «нет опасений, что происходящее сейчас в Ереване может повлиять и на выполнение соглашения от 9 ноября?», Матвиенко ответила, что они очень надеются, очень рассчитывают на ответственность руководителей Армении.