Քաղաքական 17:44 02/03/2021 Հայաստան
«Բոլորս այսօր հասկանում ենք պահի լրջությունը. մեր պետական կառավարման համակարգը լիովին կազմալուծված է, այսինքն՝ չի աշխատում, չկա իշխանություն»,- այսօր խորհրդարանական հայտարարությունների ժամին ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
Պատգամավորը նախ անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Իսկանդերի» մասին հայտարարությանը, երբ նա նախ ասել էր, թե «Իսկանդերը» 10 տոկոսով է կրակել, ապա ուղղել էր իր խոսքը, նշելով, թե դա թյուրիմացության արդյունք է։
«Իսկ միգուցե թյուրիմացության արդյունք են տնտեսական հեղափոխության մասին հորջորջանքները, առ այն, որ մեր մոտ տնտեսական հեղափոխությունը նույնացվում է ՀԴՄ կտրոնների հետ։ Իսկ միգուցե թյուրիմացություն է այն, որ պետական համակարգի կառավարման արդյունավետությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա»,- ասաց նա։
Նա նշեց, որ 2020 թվականին օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներհոսքը կրճատվել է 11 անգամ, ինչը արտառոց երևույթ է, իսկ ներդրումները հոսում են դեպի ռազմավարական գործընկերոջ մոտ:
Ըստ պատգամավորի, 2021 թվականի հունվար ամսին երկնիշ թվով անկում ունենք նաև արտահանման, ներմուծման, արտաքին առևտրաշրջանառության և տնտեսական բոլոր ցուցանիշներում:
«Սա նշանակում է, որ պետական կառավարման համակարգը չի գործում, այսինքն, եթե նա չլինի, գուցե շատ ավելի լավ լինի: Ռազմական առումով «Իսկանդերը» դարձավ քաղաքական «Իսկանդեր», և մենք ինչպես ենք պատասխանում ռազմավարական գործընկերոջ հարցադրումներին, և ինչու չենք պատասխանում Ալիևին»,- ասաց նա:
Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ երբ «Իսկանդերի» մասին բարձրագույն պաշտոնյան հայտարարություններ է կատարում և թյուրիմացություն է առաջացնում, սա նշանակում է հայ-ռուսական հարաբերություններում նոր սեպ են խրում:
Միքայել Մելքումյանը հարց բարձրացրեց, թե, ի վերջո, ո՞վ է բարձրագույն պաշտոնյային թյուրիմացության մեջ գցել։

Политика 18:14 02/03/2021 Армения
«Сегодня мы все понимаем серьезность момента: наша система государственного управления полностью дезорганизована, то есть не работает, нет правительства», - во время парламентских заявлений сказал сегодня депутат от «Процветающей Армении» Микаел Мелкумян.
Депутат сначала коснулся заявления Никола Пашиняна об «Искандере», когда он сначала сказал, что «Искандер» взорвался на 10%, затем исправился, отметив, что сказанное было результатом недоразумения.
«А может быть результатом недоразумения являются слухи об экономической революции, о том, что в нашей стране экономическая революция отождествляется с чеками ККА. А может быть недоразумение то, что эффективность управления государственной системой находится на высоком уровне», - сказал он.
Он отметил, что в 2020 году приток прямых иностранных инвестиций снизился в 11 раз, что является исключительным явлением, а инвестиции поступают к стратегическому партнеру.
По словам депутата, в январе 2021 года у нас также двузначное снижение по всем показателям экспорта, импорта, внешней торговли и экономики.
«Это означает, что система государственного управления не работает, то есть, если ее не будет, может быть будет намного лучше. В военном отношении «Искандер» стал политическим «Искандером», и как мы отвечаем на вопросы стратегического партнера, и почему мы не отвечаем Алиеву?» - сказал он.
Микаел Мелкумян отметил, что, когда высокопоставленный чиновник делает заявления об «Искандере» и создает недоразумение, это означает, что в армяно-российские отношения вбивается новый клин.